Przebarwienia na zębach mogą mieć różną przyczynę, jednak zawsze wiążą się z pogorszeniem wizualnego efektu uśmiechu. Dąży się zatem do ich eliminacji, czego podstawą jest odpowiednia higiena jamy ustnej i profesjonalne zabiegi oczyszczające.
Skąd biorą się przebarwienia na zębach?
Przyczyny powstawania przebarwień można podzielić na te pochodzenia zewnętrznego oraz pochodzenia wewnętrznego.
Przyczyny zewnątrzustrojowe
Przebarwienia na zębach mogą mieć różne przyczyny, najczęściej jest to jednak osad spowodowany spożywaniem barwiących pokarmów, piciem barwiących napojów oraz paleniem papierosów. Sprawia to, że na powierzchni zębów odkłada się nieestetyczna płytka nazębna zawierająca również bakterie. W połączeniu z brakiem higieny jamy ustnej lub pomijaniem codziennego szczotkowania płytka nazębna przekształca się w kamień nazębny, który również powoduje przebarwienia na zębach. Kamień może być czarny, brązowy, a nawet biały. Brak higieny jamy ustnej wiąże się nie tylko z powstawaniem przebarwień, ale również rozwojem stanów zapalnych dziąseł czy chorób błon śluzowych jamy ustnej. Dodatkowo towarzyszy temu nieprzyjemny zapach z ust. Do innych przyczyn pochodzenia zewnętrznego można zaliczyć stosowanie barwiących płukanek czy leków. Większość tego typu przebarwień można z powodzeniem usunąć stosując metody domowe w połączeniu z profesjonalnymi w gabinetach stomatologicznych.
Przyczyny wewnątrzustrojowe
Przyczyny pochodzenia wewnętrznego dzieli się dodatkowo na ogólne i lokalne.
Do ogólnych zalicza się:
- uwarunkowania genetyczne;
- wady wrodzone;
- zaburzenia metabolizmu o charakterze wrodzonym;
- endokrynopatie;
- choroby zakaźne;
- fluorozę (rozlane zmętnienie szkliwa manifestujące się różnorodnym obrazem klinicznym – od małych, białych smug do rozległych, ciemnych plam. Przyczyną tego stanu jest nadmierna ekspozycja zębów na związki fluoru w okresie rozwoju szkliwa).
Z kolei wśród przyczyn lokalnych znajdują się:
- przywierzchołkowe zapalenie ozębnej zębów mlecznych;
- martwica miazgi;
- czynniki związane z leczeniem endodontycznym;
- próchnica.
Usuwanie przebarwień
Wyróżnia się kilka rodzajów likwidacji przebarwień zębów, w tym:
- wybielanie zębów – zarówno profesjonalne, jak i to wykonywane w warunkach domowych;
- mikroabrazja powierzchni szkliwa przy zastosowaniu kwasów chlorowodorowych;
- pokrycie materiałem złożonym;
- zastosowanie porcelanowych licówek;
- pełnoceramiczne korony.
Najczęściej stosuje się wybielanie zębów, które z powodzeniem usuwa przebarwienia pochodzenia zewnętrznego oraz niektóre pochodzenia wewnętrznego. Wybielanie zębów w domu nie jest tak efektywne, ponieważ dotyczy wyłącznie powierzchni szkliwa. Może zatem usunąć odkładający się przez dłuższy czas osad z papierosów, lecz nie dotrze do głębszych partii zęba. Zatem jeśli przyczyną jest ciemne zabarwienie zębiny konieczne będzie profesjonalne wybielanie.
Zobacz również: Wybielanie zębów martwych.
Pozostałe metody usuwania przebarwień zależą od indywidualnych preferencji oraz zaleceń lekarza stomatologa. Podstawą utrzymania białych, zdrowych zębów jest zawsze odpowiednia higiena jamy ustnej. Należy jej przestrzegać cały czas, także po usunięciu przebarwień, ponieważ mają one tendencję do nawrotów. Wystarczy krótki okres powrotu do starych nawyków – zasypiania bez szczotkowania zębów, codziennego picia kawy i palenia papierosów czy spożywania dużej ilości barwników, a przebarwienia ponownie pojawią się na zębach mimo wcześniejszego wybielania. Sugeruje się nawet, że po wybielaniu zęby są bardziej podatne na przebarwienia. Należy zatem przynajmniej 2 razy dziennie szczotkować zęby, nitkować przestrzenie międzyzębowe oraz stosować płyny do płukania ust.
Zobacz również: Jak myć zęby?
Należy również zdecydować się na usunięcie wszelkich schorzeń w jamie ustnej, np. próchnicy czy ewentualnych stanów zapalnych. Zdarza się, że nieestetyczne przebarwienia znikają po wykonaniu piaskowania zębów (bezbolesny zabieg usuwania płytki nazębnej). Raz w roku ubezpieczonemu pacjentowi przysługuje również bezpłatne usunięcie kamienia nazębnego (skaling).
Polecane produkty:
Kolagen naturalny
Kolagen do picia to naturalny produkt z opatentowaną formułą Peptiplus® hydrolizowanego kolagenu. Dzięki temu jest bardzo wysokiej wchłanialności ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Palczewska-Komsa M., Kalisińska E., Szmidt M., Stogiera A., Fluoroza u człowieka i zwierząt, Medycyna Środowiskowa, 4/2015.
- Czerwiński E., Ilościowa ocena zmian występujących pod wpływem fluoru w kości korowej i gąbczastej oraz ich znaczenie w diagnostyce, Kraków 1994.
- Kahveci O., Fidecki M., Jodkowska E., Przebarwienia zębów: diagnoza i leczenie, Nowa Stomatologia, 4/2007.