Licówki

Spis treści

Licówki to konstrukcje pokrywające wargową lub policzkową powierzchnię zębów naturalnych. Wykorzystywane są w stomatologii celem poprawy stanu uzębienia, np. w przypadku niewielkich ukruszeń zęba.

Licówki

Czym dokładnie są licówki?

Licówki to uzupełnienie wykonywane z materiałów ceramicznych po oszczędnej preparacji zębów. Następnie mocowane są po wytrawieniu szkliwa z zastosowaniem cementów adhezyjnych. Wskazane są w przypadkach stwierdzonej odporności na próchnicę i przy nieznacznym stopniu uszkodzenia naturalnych koron klinicznych lub ich trwałego przebarwienia od strony licowej. Podsumowując, stosuje się je celem zapewnienia estetycznej i czynnościowej korekty powierzchni wargowych i policzkowych zębów naturalnych. Głównie znajdują zastosowanie w przednim i przednio-bocznym odcinku szczęki celem poprawienia estetyki widocznych zewnątrzustnie powierzchni zębów naturalnych. Uznaje się, że w niektórych przypadkach licówki stanowią korzystniejszą dla pacjenta alternatywę koron i uzupełnień metalowo-ceramicznych.

Zalety licówek

Zdecydowanie największą zaletą licówek jest dobry efekt kosmetyczny po ich zastosowaniu, przy minimalnej preparacji tkanek zęba. Przykładowo, w przypadku stosowania koron wymaga się preparacji sięgającej nawet do 72%, zaś w przypadku licówek jedynie do 30%. W efekcie zmniejsza to ryzyko komplikacji endodontycznych, co ma szczególne znaczenie zwłaszcza wśród młodych pacjentów. Leczenie za pomocą licówek znacznie obniża współczynnik odkładania się na niej płytki nazębnej, co z kolei przyczynia się do łatwego utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej.

Wskazania

Wskazaniem do zastosowania licówek są wszelkie zniszczenia tkanek zęba na powierzchniach wargowo-policzkowych obejmujące między innymi zmianę kształtu, koloru czy ustawienia zębów w łuku zębowym (co z kolei może mieć miejsce np. przy niedorozwoju szkliwa lub dysplazji).

Wśród wskazań znajdują się zatem również odłamania i pęknięcia brzegów siecznych korony, przebarwienia czy diastemy między zębami. W niektórych przypadkach należy najpierw skonsultować się z dentystą, ponieważ skuteczniejsze może się okazać leczenie ortodontyczne.

Przeciwwskazania

Wśród przeciwwskazań do zastosowania licówek znajdują się parafunkcje takie jak np. bruksizm, a także zniszczenie zębów w ponad 80% z licznymi wypełnieniami.

Jak wygląda zabieg zakładania licówki?

Na początku lekarz stomatolog wykona przegląd uzębienia i wykluczy ewentualne przeciwwskazania. W momencie, gdy zakwalifikuje pacjenta do leczenia licówkami może rozpocząć przygotowanie zęba do zabiegu.

W pierwszej kolejności należy odpowiednio przygotować szkliwo, czyli wykonać preparację zębów. Czynność ta m.in. zapobiegnie powstawaniu przebarwień po zacementowaniu, przy czym musi zapewniać odpowiednią ilość miejsca dla licówki. Dentysta pobiera również wyciski uzębienia i konsultuje z pacjentem cel oraz parametry licówki. Pod koniec wizyty zostaje założone uzupełnienie tymczasowe, ponieważ zabieg założenia licówki nie kończy się na jednej wizycie. Dopiero na drugiej wizycie zdjęte jest uzupełnienie tymczasowe, które zastępuje się gotową już licówką właściwą.

Przed założeniem licówki należy równomiernie rozprowadzić cement za pomocą pędzelka. Następnie można założyć licówkę, rozpoczynając od brzegu siecznego w kierunku wierzchołkowo-dziąsłowym. Na koniec zgarnia się nadmiar cementu i naświetla całość przez około 2 sekundy, aby materiał tylko częściowo się spolimeryzował, ponieważ wówczas można dokonać jeszcze ewentualnych korekt w obrębie licówki. Jeśli wszystko zostanie dopięte na ostatni guzik, można ostatecznie utwardzić całość.

Jaka jest cena zabiegu?

Cena licówki zależy od jej rodzaju. Najtaniej wychodzi założenie licówki kompozytowej, ponieważ cena waha się wówczas w granicach 200-400 zł za ząb. Znacznie drożej wychodzi założenie licówki porcelanowej, ponieważ jej cena może dojść nawet do 1500 zł, jednak efekt estatyczny w tym przypadku jest znacznie korzystniejszy.

Bibliografia

  1. Majewski S., Współczesna protetyka stomatologiczna, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2014.
  2. Śmielak B., Wybrane aspekty kliniczne stosowania licówek porcelanowych, Protetyka Stomatologiczna, 6/2010.
  3. Troczyński B., Wykonanie korony i licówki kosmetycznej w odcinku przednim, Dental Labor, 3/2006.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *