Szczoteczka do protez

Spis treści

Szczoteczka do protez zawsze powinna zostać staranne dobrana. Niewłaściwy jej wybór może skutkować uszkodzeniem delikatnych elementów uzupełnienia protetycznego. Na rynku spotkać można wiele rodzajów szczoteczek dedykowanych do czyszczenia protez zębowych. Mają one przede wszystkim inne, delikatniejsze włosie.

Szczoteczka do protez

Szczoteczka do protez – charakterystyka

Dobrze dobrana szczoteczka do protez powinna być dostosowana do delikatnego materiału protezy i umożliwiać dokładne czyszczenie trudno dostępnych miejsc. W szczególności uwagę należy zwrócić na:

  • konstrukcję – najwygodniej zdecydować się na szczoteczkę dwustronną, która z jednej strony wyposażona jest we włosie o zwykłym rozmieszczeniu (jak w przypadku tradycyjnej szczoteczki do zębów), z drugiej zaś posiada włosie stożkowate, którym dotrzeć można do mniejszych, ciaśniejszych zakamarków;
  • rodzaj włosia – włosie musi być delikatne, ponieważ jeśli będzie zbyt szorstkie i sztywne, będzie tworzyć (zwłaszcza przy mocniejszych dociśnięciach) na powierzchni koron mikroskopijne wgłębienia. W nich może zaś gromadzić się płytka nazębna, będąca siedliskim bakterii i generująca nieprzyjemny zapach z ust;
  • ergonomiczny uchwyt – uchwyt szczoteczki powinien być wygodny, dopasowany do kształtu dłoni, aby bez względu na wiek szczotkowanie protezy nie sprawiało absolutnie żadnych problemów.

Należy również pamiętać, że sama szczoteczka to nie wszystko. Liczy się również dbanie o pozostałe zęby w jamie ustnej, jeśli takie są. Zdarza się bowiem, że pacjenci noszą wyłącznie protezę górnego bądź dolnego łuku zębowego, przy zachowaniu własnych zębów łuku przeciwnego. Wówczas warto mieć osobną szczoteczkę do szczotkowania zębów fizjologicznych, przy czym zawsze przed szczotkowaniem należy dokładnie wynitkować przestrzenie międzyzębowe.

Zobacz również: Nitkowanie zębów.

Jak myć protezy zębowe?

Podstawą jest codzienne szczotkowanie protezy przy wykorzystaniu specjalnej szczoteczki. Szczotkowanie protezy odbywa się w taki sam sposób, jak w przypadku naturalnych zębów, przy czym z reguły do tej czynności nie używa się klasycznych past do zębów. Mogą one bowiem zawierać drobinki uszkadzające protezę (w szczególności mowa o pastach wybielających). Całkowicie bezpieczne będzie szczotkowanie protezy z użyciem wody i szczoteczki o miękkim włosiu, ewentualnie past i płynów przeznaczonych do protez. Po każdym posiłku należy wypłukać protezę wodą.

Po zdjęciu protezy (np. na noc) przechowuje się ją w zimnej wodzie lub roztworze do czyszczenia protez, aby zapobiec jej wyschnięciu. Należy uważać przy tym na roztwory do czyszczenia, jeśli proteza ma metalowe elementy. Roztwór może spowodować zaśniedzenie metalu. Dodatkowo nie należy wkładać jej do wody gorącej, ponieważ wysokie temperatury zwiększają ryzyko wygięcia się niektórych elementów protezy. W konsekwencji tego nie będzie ona tak dobrze przylegać do tkanek jamy ustnej.

Czy noszenie protezy zębowej jest bezpieczne?

Jeśli proteza zostanie wykonana prawidłowo, na podstawie indywidualnie dostosowanych wycisków łuków zębowych, a także gdy będzie noszona i czyszczona prawidłowo, jest uzupełnieniem całkowicie bezpiecznym. Co więcej, jest wręcz niezbędna, aby móc właściwie się wysławiać, bez problemu jeść czy utrzymywać estetykę uśmiechu. To również ważny element dla struktury wyrostków zębodołowych i kości żuchwy czy szczęki.

Jednak niewłaściwe jej stosowanie może mieć kilka przykrych konsekwencji. Podczas użytkowania protezy może wówczas dojść do powstania otarć, odleżyn i grzybicy jamy ustnej. W związku z tym wspomagająco zaleca się używanie żelu stomatologicznego z chlorheksydyną 0,2%. Jeżeli dolegliwości utrzymują się powyżej kilku dni, należy skonsultować się ze stomatologiem. Ryzyko tych dolegliwości jest wyższe przy pomijaniu wyjmowania protezy na noc. Tkanki miękkie jamy ustnej muszą bowiem odpocząć od uzupełnienia protetycznego.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Mierzwińska-Nastalska E., Zasady użytkowania, czyszczenia i pielęgnacji protez całkowitych, Protetyka Stomatologiczna, 4/2011.
  2. Spiechowicz E., Protetyka stomatologiczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013.
Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *