Szczoteczka do zębów

Spis treści

Szczoteczka do zębów to podstawowe akcesorium umożliwiające utrzymanie wysokiej higieny jamy ustnej. Powinien ją posiadać każdy człowiek już od najmłodszych lat. Ważne jest jednak, aby dobrze dobrać szczoteczkę do własnych potrzeb, wieku i stanu jamy ustnej. Inną wybierzemy dla osoby dorosłej, a inną dla dziecka. Na co zwracać szczególną uwagę podczas kupna szczoteczki do zębów?

Szczoteczka do zębów

Rodzaje szczoteczek elektrycznych

Wyróżniamy 2 podstawowe rodzaje szczoteczek elektrycznych do zębów:

  • soniczne – generujące fale dźwiękowe, wprawiające włosia w mikrodrgania. Emisja fal rozbija płytkę nazębną, przy czym wykorzystuje się zjawisko kawitacji oraz zjawisko akustyczne;
  • obrotowe – stosuje się w nich ruch pulsacyjny, oscylacyjny i rotacyjny. W zależności od wybranego trybu pracy częstotliwość może wynosić od 2 do 40 tysięcy ruchów na minutę.

Oba rodzaje są rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Stomatologiczne.

Szczoteczka tradycyjna czy szczoteczka elektryczna?

W pierwszej kolejności zastanawiamy się, która wersja szczoteczki będzie lepsza. Choć wersja tradycyjna wciąż ma wielu zwolenników (głównie ze względu na swoją cenę), udowodniono, że elektryczne szczoteczki znacznie skuteczniej usuwają płytkę nazębną. Pozwalają więc utrzymać lepszą higienę jamy ustnej. Lepiej sprawdzą się w przypadku dzieci oraz osób starszych. U posiadaczy stałych aparatów na zęby efektywnie usuną bakterie i osad spomiędzy ciasnych elementów zamków. W związku z tym, że więcej błędów popełnia się wybierając szczoteczkę manualną, to na niej się dzisiaj skupimy.

Twardość włosia

Każda szczoteczka zbudowana jest z główki pokrytej włosiem oraz rączki. Twardość włosia dobieramy w zależności od stanu dziąseł i indywidualnych preferencji. Wyróżniamy 3 rodzaje włosia:

  • miękkie – przeznaczone głównie dla dzieci i osób z chorobami dziąseł;
  • średnie – rekomendowane każdemu i wybierane najczęściej;
  • twarde – stosowane jedynie w niektórych przypadkach, np. u palaczy papierosów.

Dobór twardości włosia jest niezwykle ważny. Zbyt twarde w połączeniu z niewłaściwym szczotkowaniem zębów i nadmiernym naciskiem bywa przyczyną utraty tkanek twardych zęba, począwszy od szkliwa.

Rodzaje włókien

Włosie może być zbudowane z dwóch rodzajów włókien:

  • włókna czyszczące – zaokrąglone, wykonane z gładko zakończonych tworzyw sztucznych. Czyszczą nie uszkadzając przy tym dziąseł i szkliwa, mają przy tym różną wysokość aby skutecznie dotrzeć we wszystkie zakamarki. Krótkie usuwają osad z powierzchni zębów, natomiast długie z przestrzeni międzyzębowych;
  • włókna polerujące – usuwają osad i nadają płytce nazębnej gładkość oraz połysk. Tym samym sprawiają, że bakterie nie osadzają się w tak dużych ilościach na powierzchni zębów (jako że wolą bardziej chropowate powierzchnie).

Najlepiej, aby szczoteczka posiadała oba rodzaje włókien jednocześnie. Kupując ją sprawdźmy, jak prezentuje się więc główka z włosiem.

Szczoteczka do zębów – skąd się wzięła?

Na koniec warto przybliżyć trochę faktów historycznych odnośnie powstania pierwszej szczoteczki do zębów. Używano ich już w czasach starożytnych, przy czym początkowo były to gałązki i korzenie roślin, którymi pocierano zęby. Pierwszy prototyp rzeczywistej szczoteczki powstał w XV wieku w Chinach, jednak produkcja masowa rozpoczęła się dopiero w 1780 roku w Anglii. Szczoteczki do zębów wykonane były wówczas z włosia zwierzęcego, które nie wysychało, stanowiło więc idealne siedlisko bakterii. W 1938 roku zastąpiono włosie zwierzęce syntetycznym, co stanowiło przełom w stomatologii.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Grucka A., Wykłądy dla higienistek stomatologicznych, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2021.
  2. Roberson T., Heymann H., Swift E., Stomatologia zachowawcza, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2010.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *