Kwas hialuronowy
Reklama

Wyrostek zębodołowy

Spis treści

Wyrostek zębodołowy (łac. processus alveolaris), to część szczęki i żuchwy, w której zakotwiczone są zęby w tak zwanych łożach zębowych. Wyrostki rozwijają się wraz z wyrzynaniem zębów, dostosowując się do ich kształtu i wielkości. Ulegają odbudowie w ciągu całego życia człowieka. Są obecne zawsze, gdy w łukach zębowych tkwią zęby. Jeśli jednak wskutek jakichkolwiek przyczyn dojdzie do utraty zębów, po pewnym czasie wyrostki zębodołowe stopniowo maleją, ostatecznie całkowicie zanikając.

Wyrostek zębodołowy

Wyrostek zębodołowy – funkcje

Wyrostki zębodołowe odpowiadają za zakotwiczenie wszystkich zębów w jamie ustnej człowieka. To właśnie dzięki nim zęby mogą stabilnie trzymać się w kości i nie wypadają podczas jedzenia twardych pokarmów czy naciskania na nie. Czynność tę wspierają dodatkowo więzadła i inne elementy miękkie.

Wyrostek zębodołowy – budowa anatomiczna

W praktyce pojęcie „wyrostek zębodołowy” odnosi się jedynie do kości szczęki, a nie do żuchwy, choć powszechnie wykorzystujemy go do opisu wszystkich zębów, bez względu na ich konkretną lokalizację. Anatomicznie rozróżniamy bowiem wyrostki zębodołowe szczęki oraz część zębodołową żuchwy (a nie wyrostki zębodołowe żuchwy, co byłoby wygodniejsze).

Zęby tkwią w poszczególnych zębodołach oddzielone od siebie tzw. przegrodami zębowymi. Jeśli omawiamy zęby wielokorzeniowe, warto wspomnieć, że posiadają one również przegrody międzykorzeniowe, które anatomicznie zalicza się do elementów wyrostków zębodołowych.

Zapalenie wyrostka zębodołowego

Zapalenie wyrostka zębodołowego zwane jest również suchym zębodołem. To częste powikłanie po ekstrakcji zęba, związane z nieodpowiednią pielęgnacją jamy ustnej i nieprzestrzeganiem zaleceń stomatologa. Zazwyczaj bezpośrednio po usunięciu zęba w ranie zbiera się krew, tworząc skrzep. Jeśli w jakiś sposób usuniemy skrzep (np. przez intensywny kaszel, palenie papierosów, szczotkowanie rany podczas czyszczenia zębów, płukanie jamy ustnej czy picie napojów przez słomkę), naturalny proces gojenia zostaje zaburzony. Objawami tego stanu są:

  • silny ból w miejscu rany po wyrwaniu zęba, z tendencją do promieniowania do ucha i skroni;
  • ogólne osłabienie;
  • ból głowy;
  • gorączka;
  • nieprzyjemny zapach z ust;
  • powiększenie lokalnych węzłów chłonnych;
  • zaburzenia czucia smaku.

Zapalenie wyrostka zębodołowego leczy się w gabinecie stomatologicznym. Lekarz musi w pierwszej kolejności oczyścić ranę i podać miejscowo preparaty przeciwzapalne oraz przeciwbólowe. Po zabezpieczeniu rany pacjent może udać się do domu, jednak wykonane czynności należy powtarzać w przeciągu najbliższych dni. W warunkach domowych należy szczególnie zadbać o higienę jamy ustnej poprzez codzienne szczotkowanie zębów, nitkowanie przestrzeni międzyzębowych oraz wykonywanie płukanek antyseptycznych. Chodzi o to, żeby resztki pokarmowe czy krople wypijanych płynów nie zalegały w ranie.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Jóżwik M., Kopański Z., Rozwój i budowa przyzębia, Journal of Clinical Healthcare, 1/2014.
  2. Mueller H., Periodontologia, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2017.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.