Aparat stały cienkołukowy

Spis treści

Aparat stały cienkołukowy to podstawowy rodzaj aparatu ortodontycznego, wykorzystywany we współczesnym lecznictwie najczęściej. Leczenie z jego użyciem trwa przeciętnie od roku do 3 lat, a efekty są bardzo dobre i trwałe. Po zdjęciu takiego aparatu zaleca się oczywiście retencję, która podtrzyma rezultaty przez całe życie. Charakterystyczną cechą aparatów cienkołukowych jest (jak wskazuje nazwa) cienki łuk mocowany w zamkach ortodontycznych.

Aparat stały cienkołukowy

Budowa stałego aparatu ortodontycznego

Aparaty stałe dzieli się na: aparaty klasyczne z zamkami metalowymi, aparaty estetyczne z zamkami ceramicznymi, zamkami porcelanowymi lub zamkami kryształowymi, aparaty lingwalne (językowe, zaliczane także do tych o walorach estetycznych) oraz aparaty samoligaturujące. Podstawowe elementy tworzące klasyczny aparat ortodontyczny to:

  • zamki przyklejane do zębów;
  • pierścienie, najczęściej zacementowane na pierwszych zębach trzonowych;
  • łuki umocowane w zamkach, czyli druty stanowiące podstawowe źródło sił w aparatach stałych oraz nadające prawidłowy kształt łukom zębowym.

W niektórych modelach wyróżnia się dodatkowo ligatury ortodontyczne, czyli elementy mocujące metalowe łuki w zamkach. Najważniejszym elementem aparatu ortodontycznego jest jednak łuk, ponieważ to właśnie on wywiera odpowiednio intensywną siłę bezpośrednio na poszczególne zęby, zmieniając ich ułożenie w jamie ustnej. W związku z rozmiarem metalowego łuku wyróżniamy aparaty stałe grubołukowe oraz aparaty stałe cienkołukowe.

Aparat stały cienkołukowy – charakterystyka

Aparaty stałe cienkołukowe mogą przybrać każdą formę z wymienionych wyżej. Mogą one być ligaturowane (wymagające założenie gumek) lub samoligaturujące (ze specjalnymi klapaki trzymającymi drut). Wśród nich wyróżniamy także aparaty z zamkami metalowymi, kryształowymi lub porcelanowymi. Charakterystyczną cechą tego sprzętu jest jednak cienki łuk, którego grubość wynosi poniżej 0,8 mm. Dla porównania w aparatach grubołukowych grubość łuku znajduje się w przedziale od 0,8 do 1,1 mm, są one również wyposażone w część podniebienną.

Aparat stały cienkołukowy czy grubołukowy? Który jest lepszy?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ każdorazowo aparat ortodontyczny dobierany jest do indywidualnych potrzeb pacjenta. Wciąż najpopularniejszą opcją są aparaty cienkołukowe, które radzą sobie z większością wad zgryzu. Niestety, nie ze wszystkimi. Ze względu na cienki łuk wywierana przez taki aparat siła może nie być wystarczająca, aby skorygować bardziej zaawansowane wady zgryzu. Wówczas wybiera się podniebienny aparat grubołukowy, który nie tylko koryguje ustawienie zębów, ale i może rozszerzać podniebienie, wpływając na budowę tkanki kostnej.

Wybór aparatu ortodontycznego musi być poprzedzony dokładną oceną jamy ustnej, wykonaniem zdjęć RTG oraz wykonaniem wycisków alginatowych. Warto pamiętać, że jeszcze przed założeniem aparatu na zęby najlepiej jest wyleczyć wszelkie choroby zębów i przyzębia, a także dokładnie oczyścić ich powierzchnię (higienizacja zębów).

Jak dbać o aparat stały cienkołukowy?

Każda osoba posiadająca aparat stały cienkołukowy powinna przestrzegać zasad higieny przedstawionych przez ortodontę jeszcze na pierwszej wizycie. Przede wszystkim należy:

  • szczotkować zęby po każdym posiłku, aby resztki pożywienia nie utkwiły w zamkach lub między łukami aparatu a szkliwem, co stwarza idealne warunki do rozwoju chorób zębów;
  • każdego dnia używać nici dentystycznych (istnieją specjalne nici dedykowane posiadaczom aparatów na zęby, ze wzmacnianymi końcówkami);
  • unikać past wybielających, które posiadają trące drobinki mogące uszkadzać elementy aparatu;
  • unikać spożywania bardzo twardych pokarmów, które mogłyby doprowadzić do oderwania zamków ortodontycznych (np. całe jabłka, orzechy).

Aby nie ranić delikatnych tkanek i błon śluzowych jamy ustnej należy codziennie korzystać ze specjalnych wosków ortodontycznych, które nakleja się na ostrzejsze elementy. Z czynności tej można zrezygnować w momencie, gdy tkanki przyzwyczają się do obcych ciał w jamie ustnej. Osoby z aparatami na zębach również powinny uczęszczać na higienizację zębów, najlepiej co 6 miesięcy.

Aparat stały cienkołukowy – ile kosztuje?

Koszt aparatu stałego cienkołukowego jest mocno zróżnicowany. Może wahać się od 2500 do 3500 zł za 1 łuk w przypadku klasycznych, metalowych aparatów, dochodząc do przedziału cenowego 3500-4500 zł za 1 łuk w przypadku aparatów estetycznych.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bijoch J., Jakość życia w tym życia seksualnego osób użytkujących aparaty ortodontyczne, Katowice 2021.
  2. Proffit W., Fields H., Sarver D., Ortodoncja współczesna, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2010.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *