Wyciski zębów

Spis treści

Wyciski zębów to odzwierciedlenie rzeczywistego stanu uzębienia danego pacjenta, pozyskiwane przy pomocy specjalnej, bezpiecznej dla zdrowia masy wyciskowej. W zależności od potrzeb stomatolog może wykonać wycisk górnego lub dolnego łuku zębowego. Czynność praktykuje się zwłaszcza w ortodoncji oraz protetyce stomatologicznej.

Wyciski zębów

Jak pobrać wyciski zębów?

Wycisk zębów można pobrać na różne sposoby. Pierwszą metodą wyciskową jest metoda wycisku klasycznego, dwu- lub jednoetapowego. Polega ona na pobraniu wycisku z poziomu łącznika, w analogiczny sposób, jak pobiera się wyciski na naturalnym wypreparowanym zębie. Wielu specjalistów uważa jednak, że jest mniej dokładna niż techniki transferowe.

W trakcie metody transferowej do implantu przykręca się transfer wyciskowy. Jego celem jest przedłużanie osi długiej implantu i przenoszenie trójprzestrzennego położenia implantu wraz z dokładnym rozmieszczeniem tzw. nacięć Hex wewnętrznego implantu wokół jego osi na model roboczy. Technika ta w zależności od zastosowanego rodzaju transferu może być wykonana przy użyciu metody łyżki zamkniętej bądź otwartej.

Trzecią metodą wyciskową jest metoda hybrydowa, w której jako transferu używa się dwuelementowego przenośnika w postaci łącznika protetycznego przykręcanego do implantu oraz idealnie dopasowanej do łącznika plastikowej czapeczki. Czapeczkę na czas wycisku zakłada się na łącznik wyciskowy, po czym pobiera wycisk.

Cyfrowy wycisk zębów

Wraz z rozwojem medycyny i komputeryzacji coraz większą popularność zaczęły zdobywać stomatologiczne wyciski cyfrowe. Metoda obejmuje komputerowo wspomagane projektowanie i komputerowo wspieranie wykonanie. W tym celu wykorzystuje się wewnątrzustne skanery. Metoda gwarantuje maksymalny komfort pacjenta – cały proces przebiega bezboleśnie i bezstresowo. Dla wielu pacjentów tradycyjne wykonywanie wycisków przy użyciu łyżki wyciskowej i masy wyciskowej jest nieprzyjemne. Cyfrowy wycisk stomatologiczny eliminuje ryzyko zachłyśnięcia lub odruchu wymiotnego, trwa także krócej (około 2-3 minut). Nie należy zapominać o bardzo wysokiej precyzji, jaką gwarantuje wycisk cyfrowy.

Wyciski zębów – po co się je wykonuje?

Wyciski zębów są bardzo dobrym odzwierciedleniem stanu uzębienia pacjenta, a więc odwzorowują ustawienie zębów i relacje zachodzące między nimi. W ortodoncji wyciski umożliwiają wykonanie optymalnego, indywidualnie dopasowanego do każdego pacjenta aparatu ortodontycznego czy aparatu retencyjnego. W stomatologii estetycznej wyciski wykorzystuje się celem wykonania szyny do nakładkowego wybielania zębów. Z kolei w protetyce i implantologii wyciski zębów są bazą do wykonania uzupełnienia protetycznego (mosty protetyczne, korony na zęby, licówki czy całe sztuczne szczęki).

Ich pobranie jest niezbędne, aby zapewnić profesjonalne i przede wszystkim dokładne leczenie stomatologiczne. Wykonanie wycisku nie boli, jednak jeśli lekarz stosuje metodę tradycyjną (a nie cyfrową), może być delikatnie nieprzyjemne i powodować odruch wymiotny.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Spiechowicz E., Bączkowski B., Wojtyńska E., Wyciski czynnościowe do protez całkowitych dolnych, Protetyka Stomatologiczna, 3/2011.
  2. Niedźwiecki T., Porównanie wybranych metod i technik wyciskowych stosowanych w implantoprotetyce, Poznań 2014.
  3. Munk J., Bednarek K., Cieślik-Wegemund M., Kłosiński P., Pluta K., Duda M., Metoda pobierania wycisków anatomicznych szczęki – wskazówki praktyczne, Twój Przegląd Stomatologiczny, 3/2020.
Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *