Łyżki wyciskowe

Spis treści

Łyżki wyciskowe służą do pobrania odcisku uzębienia pacjenta, czyli jego łuków zębowych. Dzięki temu można skutecznie dobrać aparat na zęby, szyny relaksacyjne czy szyny do wybielania zębów.

Łyżki wyciskowe

Łyżki wyciskowe – rodzaje

Wyróżniamy wiele rodzajów łyżek wyciskowych, wśród których najczęściej wykorzystuje się:

  • perforowane – metalowe, do bezzębia i saneczkowe;
  • z rantem lub bez rantu – zarówno perforowane, jak i pełne;
  • wyciskowe pełne – do bezzębia, metalowe i saneczkowe.

Łyżki wyciskowe różnią się między sobą budową oraz tworzywem, z którego je wykonano. Na ogół robi się je ze stali nierdzewnej, choć zastosowanie znajdują również plastikowe, z masy akrylowej czy z polimerów.

Łyżki wyciskowe z rantem stosuje się najczęściej, ponieważ służą do pobierania wycisków z łuków zębowych posiadających pełne uzębienie lub z nielicznymi ubytkami. W przypadku łyżek wyciskowych górnych część podniebienna jest uwypuklona, ponieważ produkt musi dostosować się do kształtu szczęki. Łyżki wyciskowe z rantem mogą być obrotowe, wówczas służą do pobierania wycisków pojedynczych zębów, np. przed wykonaniem protez. Łyżki wyciskowe do bezzębia (jak wskazuje nazwa) służą do pobierania wycisków z jamy ustnej, w której nie ma żadnych zębów.

Charakterystyczną budową cieszą się łyżki wyciskowe perforowane, które posiadają otwory mające na celu odprowadzanie nadmiaru masy wyciskowej. Zapewniają lepsze trzymanie łyżki i większy komfort zarówno dla pacjenta, jak i dla lekarza. Łyżki wyciskowe do żuchwy mają wysokie krawędzie oraz wycięcie na język.

Do czego służą łyżki wyciskowe?

Jak już zostało to wspomniane, łyżki wyciskowe wykorzystujemy do pobierania wycisków łuków zębowych pacjenta, które odzwierciedlają rzeczywisty kształt uzębienia. Wycisk tworzy odwzorowanie pola protetycznego, z którego można następnie stworzyć model gipsowy, szynę relaksacyjną, ruchomy lub stały aparat ortodontyczny czy niektóre uzupełnienia protetyczne. W gabinecie stomatologicznym znajduje się wiele rodzajów łyżek wyciskowych, dzięki czemu zawsze można dobrać jedną do aktualnych potrzeb pacjenta.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Spiechowicz E., Protetyka stomatologiczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013.
  2. Mierzwińska-Nastalska E., Kochanek-Leśniewska A., Protetyka stomatologiczna dla techników dentystycznych, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.
Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *