Ortodoncja

Spis treści

Ortodoncja to dziedzina stomatologii zajmująca się diagnostyką i korekcją nieprawidłowego ustawienia zębów oraz żuchwy i szczęki. Wady zgryzu stanowią coraz większy odsetek problemów zdrowotnych czy estetycznych osób w każdym wieku. Choć najczęściej diagnozujemy je u dzieci (u których także rokowania leczenia są lepsze), leczenie ortodontyczne można rozpocząć bez względu na wiek.

Ortodoncja

Czym zajmuje się ortodoncja?

Ortodoncja jest szeroką dziedziną stomatologii, ponieważ wyróżniamy wiele różnych wad zgryzu, jak również nieprawidłowości w ustawieniu szczęki i żuchwy, co powoduje dolegliwości stawów skroniowo-żuchwowych. Ortodonta zajmuje się diagnostyką i leczeniem między innymi:

Udowodniono, że wady zgryzu bardzo często współwystępują z innymi dolegliwościami zdrowotnymi, takimi jak szumy uszne, nawracające infekcje ucha środkowego czy bóle głowy. Dlatego leczenie ortodontyczne bywa powiązane z leczeniem fizjoterapeutycznym czy laryngologicznym.

Dlaczego warto leczyć wady zgryzu?

Wady zgryzu nie tylko nieestetycznie wyglądają, zaburzając ogólną prezencję twarzy, ale i powodują wiele problemów zdrowotnych. Stłoczone i nieprawidłowo rozstawione zęby uniemożliwiają ich dokładne wyczyszczenie, co zwiększa ryzyko rozwoju próchnicy i odkładania się kamienia nazębnego. Płytka nazębna prowadzi także do nieświeżego oddechu i stanów zapalnych dziąseł.

Złe ustawienie zębów powoduje nieprawidłowe przenoszenie siły żucia na przyzębie, co doprowadza do zmian patologicznych i przeciążeń. Niektóre wady zgryzu mogą wręcz uniemożliwiać odgryzanie kęsów pokarmowych oraz ograniczać ruchy żuchwy podczas żucia. Na końcu należy wspomnieć, że tego rodzaju wady wpływają negatywnie na prawidłową wymowę, zwłaszcza u dzieci, u których mowa dopiero się kształtuje. Często zauważa się seplenienie, oddychanie przez otwarte usta czy ślinotok.

Kiedy udać się do ortodonty?

Większość wad zgryzu najczęściej można samodzielnie zauważyć przeglądając uzębienie w lustrze. Wszelkie nieprawidłowości, stłoczenia zębów, rotacje zębów wokół własnej osi czy zaburzenia symetrii twarzy są wskazaniem do wizyty u ortodonty. Z porady specjalisty warto skorzystać również przy trzaskach i bólach w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych. Każde dziecko powinno co jakiś czas odwiedzać ortodontę w celach kontrolnych, ponieważ rozwijający się organizm ma tendencję do zmian w uzębieniu z biegiem czasu. Profilaktyczną wizytę rekomenduje się również w przypadku osób dorosłych, jednak wówczas wystarczy wybrać się do ortodonty tylko raz. Uzębienie dorosłego człowieka na ogół nie zmienia się wraz z upływem czasu, jak ma to miejsce u dzieci.

Z leczenia ortodontycznego bardzo często korzystają także pacjenci przed leczeniem protetycznym, ponieważ wiele wad zgryzu uniemożliwia założenie uzupełnienia protetycznego. Przykładowo, bruksizm jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do licówek, natomiast silne stłoczenia zębów mogą uniemożliwić założenie mostu protetycznego.

Ortodoncja – na czym polega leczenie ortodontyczne?

Na pierwszej wizycie ortodonta dokładnie ogląda jamę ustną pacjenta, dokonuje więc przeglądu uzębienia. Następnie wykonuje zdjęcie RTG, które jeszcze lepiej uwidoczni łuki zębowe wraz z ewentualnymi patologiami, których nie widać gołym okiem. Wykonuje się wycisk łuków zębowych i ustala dalsze postępowanie. W zależności od wady zgryzu ortodonta dobiera optymalny aparat ortodontyczny. W przypadku osób dorosłych zwykle najkorzystniejszą opcją jest założenie stałego aparatu, zaś w przypadku dzieci istnieje możliwość wyboru aparatu ruchomego.

Plan terapeutyczny w dużej mierze zależy od problemu pacjenta, ponieważ niekiedy konieczna może się okazać pomoc fizjoterapeuty lub ekstrakcja zębów. Zakłada się także specjalne wyciągi lub klamry, które potęgują działanie aparatu na zęby.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Nanda R., Estetyka i biomechanika w ortodoncji, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2016.
  2. Karłowska I., Zarys współczesnej ortodoncji, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2016.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *