Dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego

Spis treści

Dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego to termin obejmujący różnego rodzaju patologie wpływające na zaburzenia czynności tego stawu. Mogą mieć różne przyczyny i obraz kliniczny, jednak zawsze pogarszają codzienne funkcjonowanie i jakość życia. Mogą powodować również dolegliwości bólowe czy blokowania stawu. Wymagają konsultacji ze stomatologiem oraz fizjoterapeutą stomatologicznym.

Dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego

Dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego

Dysfunkcja układu ruchowego narządu żucia obejmuje zaburzenia związane z bólem o charakterze ostrym lub przewlekłym w obrębie mięśni żucia i/lub stawów skroniowo-żuchwowych, objawami dźwiękowymi w wymienionych stawach oraz nieprawidłowymi ruchami żuchwy. Zaburzenia te są (obok próchnicy i chorób przyzębia) jednym z najbardziej nasilonych problemów stomatologicznych, nosząc współcześnie nazwę dolegliwości cywilizacyjnej.

Z czego wynika dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego?

Istnieje wiele możliwych przyczyn wystąpienia dolegliwości w obrębie omawianego stawu. Bardzo często jest to styl życia, przepełniony stresem, wykonywaniem licznych zadań w krótkim czasie i nadmiernym pośpiechem. Taka osoba (żyjąca w ciągłym napięciu) nieświadomie zaciska zęby, co skutkuje ścieraniem powierzchni szkliwa zębów oraz dysfunkcją stawu skroniowo-żuchwowego. Nie od dziś wiadomo, że nadmiar stresu w życiu lokalizuje się w obrębie tych stawów oraz między łopatkami.

Za inną przyczynę uznaje się różnego rodzaju wady zgryzu, np. utratę zębów bocznych, powodującą w konsekwencji obniżenie wysokości zwarcia i zmianę położenia żuchwy ze wszystkimi tego konsekwencjami. Znaczenie ma również wzmożone napięcie mięśni żucia spowodowane przedwczesnymi kontaktami zwarciowymi zębów.

Objawy dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego

Typowym obrazem klinicznym tego typu patologii są:

  • zwiększone napięcie mięśni żucia;
  • szumy uszne;
  • bolesność uciskowa i/lub przerost tych mięśni;
  • nadmierne napięcie i bolesność okolicznych mięśni głowy, szyi, pasa barkowego, kończyny górnej, a nawet klatki piersiowej;
  • objawy bólowe w obrębie gałki ocznej i oczodołu;
  • zaburzenia o charakterze otolaryngologicznym;
  • blokowanie stawów, przeskakiwanie w ich obrębie podczas ruchów żuchwą.

Dolegliwości te mogą występować odrębnie lub w różnych kombinacjach. W razie braku podjęcia leczenia mogą utrzymywać się nawet przez wiele lat. Na szczęście, współcześnie istnieją skuteczne i bezpieczne metody terapii stawów skroniowo-żuchwowych. W rezultacie już kilka wizyt skutkuje widoczną poprawą stanu zdrowia.

Zobacz również: Zapalenie stawu skroniowo-żuchwowego u dzieci.

Leczenie dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego

Najistotniejszą chyba metodą w leczeniu takich dysfunkcji jest fizjoterapia, w tym terapia manualna. Badania wykazały, że skuteczność ich użycia obserwuje się u ponad 75% pacjentów z przewlekłymi dolegliwościami – do tego stopnia, że dalsze leczenie nie było konieczne. Skuteczną, z powodzeniem stosowaną metodą wspomagającą jest autoterapia polegająca na nauczeniu pacjenta ćwiczeń, aby mógł je wykonywać samodzielnie w domu. Dobre wyniki przynosi również łączenie właściwych dla danego schorzenia zabiegów fizykalnych takich jak światłolecznictwo, laseroterapia, ciepłolecznictwo, krioterapia, ultradźwięki, fonoforeza, jonoforeza, elektroterapia (przy bezwzględnych wskazaniach) lub magnetoterapia – oczywiście w połączeniu z technikami manualnymi. Dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego jest możliwa do wyleczenia, o ile podjęte zostaną odpowiednie kroki, a pacjent będzie zmotywowany do samodzielnej pracy.

Na poniższym filmie, na jednym z pacjentów z naszego Centrum Fizjoterapeuty pokazujemy przykład rehabilitacja stawu skrobiowo-żuchwowego:

Zobacz również: Osteopatia w stomatologii.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Kurpiel P., Kostrzewa-Janicka J., Dysfunkcja układu ruchowego narządu żucia – etiologia i klasyfikacja schorzeń. Przegląd piśmiennictwa, Nowa Stomatologia, 2/2014.
  2. Buttner P., Czarnecka B., Shaw H., Zastosowanie terapii manualnej w leczeniu dysfunkcji stawu skroniowo żuchwowego, Czasopismo Stomatologiczne, 61/2008.
  3. Derewiecki T., Kołodziej E., Zastosowanie terapii manualnej w leczeniu zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego, Rehabilitacja, 1/2016.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *