Osteopatia w stomatologii

Spis treści

Osteopatia w stomatologii znajduje coraz więcej zastosowań. Między innymi z tego względu, że patrzy na dany problem kompleksowo i wykorzystuje bezpieczne, skuteczne techniki terapeutyczne. Często zdarza się, że problem pacjenta znajduje się zupełnie gdzie indziej, niż powstające w jego efekcie objawy okolicy głowy. Przy wielu dolegliwościach skuteczna jest osteopatia lub fizjoterapia stomatologiczna.

 

Czym jest osteopatia?

Osteopatia to dziedzina medycyny niekonwencjonalnej, wykorzystująca oddziaływanie różnymi technikami na system nerwowo-mięśniowy. Terapeuta wpływa bezpośrednio na ciało oraz psychikę pacjenta. Osteopata posiada ogromną wiedzę na temat anatomii, fizjologii i biomechaniki człowieka, co skutecznie wykorzystuje w swojej pracy. Stosuje techniki strukturalne i funkcjonalne, zawsze dobrane indywidualnie do potrzeb pacjenta. Holistyczne podejście tych specjalistów polega na tym, że traktują oni organizm jako jedną całość, biorąc pod uwagę także psychikę i emocje pacjenta. Przykładowo, przy bólach kolana nie skupiają się wyłącznie na stawie kolanowym i mięśniach odpowiadających za ruch w tym stawie. Osteopata z pewnością przyglądnie się stopie, biodru, kręgosłupowi i narządom jamy brzusznej.

Osteopatia w stomatologii

Kompleksowe, holistyczne podejście ważne jest również w stomatologii. Bywa, że pojawia się ból zupełnie zdrowego zęba, przez co dentysta niewiele pomoże. Także fizjoterapia stomatologiczna nie zawsze przyniesie rezultat. Ból zęba może pochodzić z różnych struktur całkowicie oddalonych od jamy ustnej, co z pewnością wychwyci osteopata. Przy jakich problemach osteopatia w stomatologii może okazać się wybawieniem? Oto lista:

  • ból, zablokowanie i inne dysfunkcje stawów skrowniowo-żuchwowych;
  • ból zęba;
  • wady zgryzu;
  • bóle w obrębie twarzy;
  • pogorszenie mimiki w obrębie twarzy;
  • tiki;
  • ból głowy, przewlekłe migreny;
  • szumy uszne;
  • bruksizm, zgrzytanie zębami;
  • neuralgie.

Zarówno fizjoterapia, jak i osteopatia w stomatologii wciąż nie są aż tak popularne w naszym kraju. Dąży się do tego, aby każdy gabinet dentystyczny miał możliwość zasięgnięcia porady osteopaty lub posiadał zatrudnionego fizjoterapeutę. Wiele gabinetów już zdecydowało się na ten krok, dzięki czemu pacjenci otrzymują jak najlepszą, wielokierunkową pomoc.

Osteopatia a stomatologia

Zarówno osteopatia, jak i stomatologia to ważne zawody medyczne. Osteopata nie jest w stanie wyleczyć próchnicy czy wstawić zęba, zaś stomatolog nie zajmie się terapią stawów skroniowo-żuchwowych. Obie dziedziny powinny więc się uzupełniać – niekiedy konieczna jest pomoc osteopaty, aby stomatolog mógł cokolwiek wykonać w jamie ustnej (np. przy zablokowaniu stawów skroniowo-żuchwowych, gdy pacjent nie jest w stanie szeroko otworzyć ust). Zaś innym razem stomatolog wyleczy zęby i tym samym stworzy dla osteopaty szerokie pole manewru.

Jak wygląda wizyta u osteopaty?

W razie problemów okolicy głowy i szyi (a także całego ciała) można udać się prywatnie do osteopaty. Taka wizyta nie różni się szczególnie od wizyty u zwykłego lekarza. Na początku zostanie przeprowadzony wywiad, podczas którego osteopata zapozna się z problemem swojego pacjenta, oceni jego stan emocjonalny i fizyczny. Następnie odbędzie się oglądanie pacjenta (w tym ocena całej sylwetki) i badanie palpacyjne. Jeśli przyczyna problemu zostanie ustalona, specjalista przystąpi do terapii. Warto na taką wizytę wziąć ze sobą wyniki badań USG, RTG i innych, jeśli takie posiadamy.

Podczas terapii osteopata pracuje głównie swoimi rękami – tylko dzięki nim można dokładnie wyczuć stan aktualny i reakcję tkanek na poszczególne czynności. Czasem jednak osteopaci wspomagają się różnymi urządzeniami, np. igłami do akupunktury czy pinami.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Buttner P., Czarnecka B., Shaw H., Zastosowanie terapii manualnej w leczeniu dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego, Czasopismo Stomatologiczne, 11/2008.
  2. Ermes V., Basile M., Rampello A., Paolo C., Influence of occlusal splint on competitive athletes performances, Annali di stomatologia, 3/2012.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *