Zalecenia po podcięciu wędzidełka

Spis treści

Zalecenia po podcięciu wędzidełka są zawsze podawane przed lub po takim zabiegu. Nie należy się obawiać, ponieważ podcięcie wędzidełka uznaje się za rutynową czynność w przypadku anomalii anatomicznych omawianej struktury. Rokowania pacjenta są bardzo dobre. Aby dziecko mogło się prawidłowo rozwijać konieczne jest jednak przestrzeganie prostych zaleceń pozabiegowych.

Podcięcie wędzidełka języka – frenotomia

Podcięcie wędzidełka języka zwane jest frenotomią i polega na chirurgicznym przecięciu skróconego wędzidełka. Jest zabiegiem wykonywanym u noworodków lub małych dzieci celem przywrócenia pełnej sprawności języka. Skrócone wędzidełko może bowiem utrudniać efektywne ssanie piersi (powodując jednocześnie podrażnienia brodawek sutkowych matki), zaś w późniejszym wieku – zaburzenia połykania, wady wymowy, seplenienie, trudności z oddychaniem, nadmierne ślinienie się.

Zabieg jest prosty, stosunkowo bezpieczny i praktycznie nie powoduje powikłań. U noworodków wykonywany jest bez znieczulenia, ponieważ wędzidełko jest u nich słabo unerwione i ukrwione. U starszych dzieci stosuje się znieczulenie w sprayu. Krwawienie po zabiegu jest minimalne i trwa zazwyczaj kilka minut. Niemowlę po frenotomii może być od razu po ustąpieniu krwawienia przystawione do piersi. Bez względu na wiek dziecka, po frenotomii nie ma konieczności pozostawania w szpitalu czy klinice (zaleca się jedynie profilaktyczne, półgodzinne odczekanie).

Zalecenia po podcięciu wędzidełka

Zalecenia po podcięciu wędzidełka języka obejmują przede wszystkim masaż wędzidełka i jego ćwiczenia. Celem tych czynności jest między innymi zmniejszanie ryzyka powstania bliznowaceń, które ograniczałyby w późniejszym wieku ruchomość i sprawność języka. W przypadku noworodka można zdecydować się na masaż, choć udowodniono, że na tym etapie życia dziecka nie ma żadnych powikłań, także w postaci zrostów. Ćwiczenia i masaże są wskazane w przypadku nieco starszych dzieci, które wykazują tendencję do zrostów.

Jak wspomniano, w przypadku niemowląt i noworodków wskazane jest natychmiastowe przystawienie dziecka do piersi po ustąpieniu krwawienia. Celem takiej czynności jest nie tylko uspokojenie dziecka, ale również szybka ocena efektów zabiegu. Zwykle matka odczuwa wyraźną różnicę w sposobie ssania piersi przez dziecko. Świadczy to o pozytywnych wynikach frenotomii (w niektórych przypadkach konieczne jest ponowne postępowanie chirurgiczne).

Masaż wędzidełka języka

Masaż wędzidełka po zabiegu jego podcięcia jest niezwykle ważny, aby nie doszło do powstania bliznowaceń i zrostów, a tym samym, aby język wykazywał dużą ruchomość. Czynność najlepiej wykonywać przez kawałek gazy, aby język nie wyślizgiwał się ani nie przesuwał. Na początku delikatnie wywijamy język do góry i masujemy od nasady (od tyłu) ku jego czubkowi (do przodu), jednocześnie unosząc język do góry. Następnie przechodzimy do masażu samego wędzidełka – ruchem przypominającym liczenie pieniędzy.

Ćwiczenia wędzidełka

Sam masaż niestety nie wystarczy, aby język był sprawny. Konieczne są ćwiczenia, które dziecko musi wykonywać samodzielnie. Można je wykonywać w każdym wieku, jednak istnieje tu zasada – im szybciej, tym lepiej. Do przykładowych ćwiczeń można zaliczyć:

  • oblizywanie warg przy szeroko otwartych ustach;
  • zlizywanie z płaskiego talerza gęstej substancji, np. dżemu, budyniu czy jogurtu – ważne, aby pokarm był dla dziecka smaczny, co zagwarantuje dużą chęć do takiego ćwiczenia;
  • kląskanie językiem;
  • próba dotknięcia czubkiem języka do nosa lub brody;
  • wypychanie czubkiem języka policzków od środka;
  • dotykanie czubkiem języka nasady każdego zęba przy otwartych ustach – najpierw od strony wewnętrznej, następnie od zewnętrznej;
  • utrzymywanie powierzchni języka przyklejonej do podniebienia przy otwartych ustach przez około 10 sekund.

Ćwiczenia można dowolnie łączyć lub wykonywać ulubione ćwiczenia w seriach. Warto wykonywać je kilka razy dziennie. Są niezbędne, aby nie doszło do rozwoju wad wymowy i trudności w spożywaniu czy połykaniu pokarmów.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Syta A., Dyslalia ankyloglosyjna – wpływ na wymowę sześciolatków, Logopedia Silesiana, tom 6.
  2. Sioda T., Wędzidełko języka u noworodka – ocena neonatologiczna i zalecenia, Standardy Medyczne, Pediatria, 9/2012.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *