Policzki (łac. buccae) to boczne, miękkie części twarzy osłaniające jamę ustną. Ich budowa przypomina budowę warg. To struktury zlokalizowane po obu stronach twarzy, od kąta ust do ucha i od łuku jarzmowego do brzegu żuchwy.
Jak zbudowane są policzki?
Policzki są utworzone od zewnątrz przez:
- skórę (u mężczyzn obficie owłosioną);
- tkankę tłuszczową;
- powięź policzkowo-gardłową;
- mięsień policzkowy;
- warstwę gruczołów policzkowych surowiczo-śluzowych, leżących między błoną śluzową a mięśniem, w mięśniu oraz między nim a skórą;
- błonę śluzową.
Ponadto w skórze obecne są liczne gruczoły potowe oraz łojowe. Mięsień policzkowy przebija przewód ślinianki przyusznej, który uchodzi w jamie ustnej na brodawce przyuszniczej na wysokości drugiego górnego trzonowca. Pod skórą znajduje się skupienie tkanki tłuszczowej, zwane ciałem tłuszczowym policzka. Wsuwa się ona między mięsień policzkowy, żwacz i mięsień skrzydłowy przyśrodkowy. Tkanka tłuszczowa jest znacznie silniej rozwinięta u dzieci, u dorosłych stopniowo się zmniejsza.
Wśród gruczołów policzkowych osobną grupę stanowi 4-5 gruczołów, również surowiczo-śluzowych. Leżą one na poziomie zębów trzonowych. W związku z tym zwie się je gruczołami trzonowymi.
Unaczynienie policzków
Tętnice policzków pochodzą z tętnic:
- twarzowej;
- poprzecznej twarzy (od tętnicy skroniowej powierzchownej);
- policzkowej (gałąź tętnicy szczękowej).
Z kolei naczynia chłonne uchodzą do nielicznych węzłów chłonnych, leżących na powięzi mięśnia policzkowego lub wprost do węzłów przyuszniczych, podżuchwowych i szyjnych głębokich.
Unerwienie policzków
Unerwienie ruchowe policzków pochodzi z gałązek nerwu twarzowego. Z kolei błona śluzowa policzka jest unerwiona przez nerw policzkowy, a skóra – przez drugą gałąź nerwu trójdzielnego.
Jaką funkcję pełnią policzki?
Policzki pełnią wiele funkcji, jednak główną jest ochrona i osłanianie jamy ustnej. Dzięki obecności licznych gruczołów umożliwiają one sprawne formowanie kęsów i nawilżanie ich. Dodatkowo policzki warunkują gryzienie pokarmów i ich wstępną obróbkę w jamie ustnej, ponieważ tworzą ograniczoną przestrzeń.
Bibliografia
- Łasiński W., Anatomia głowy dla stomatologów, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1993.
Polecane produkty:
Naturalny koenzym Q10
Koenzym Q10 bioalgi to naturalny produkt, uzupełniający niedobory tej ważnej dla organizmu substancji. Jest to czysty izomer trans, taki sam jak występuje w ciele człowieka. Dzięki temu posiada bardzo wysoką biodostępność (wchłanialność) ... Zobacz więcej... |