Policzki

Spis treści

Policzki (łac. buccae) to boczne, miękkie części twarzy osłaniające jamę ustną. Ich budowa przypomina budowę warg. To struktury zlokalizowane po obu stronach twarzy, od kąta ust do ucha i od łuku jarzmowego do brzegu żuchwy.

Policzki

Jak zbudowane są policzki?

Policzki są utworzone od zewnątrz przez:

  • skórę (u mężczyzn obficie owłosioną);
  • tkankę tłuszczową;
  • powięź policzkowo-gardłową;
  • mięsień policzkowy;
  • warstwę gruczołów policzkowych surowiczo-śluzowych, leżących między błoną śluzową a mięśniem, w mięśniu oraz między nim a skórą;
  • błonę śluzową.

Ponadto w skórze obecne są liczne gruczoły potowe oraz łojowe. Mięsień policzkowy przebija przewód ślinianki przyusznej, który uchodzi w jamie ustnej na brodawce przyuszniczej na wysokości drugiego górnego trzonowca. Pod skórą znajduje się skupienie tkanki tłuszczowej, zwane ciałem tłuszczowym policzka. Wsuwa się ona między mięsień policzkowy, żwacz i mięsień skrzydłowy przyśrodkowy. Tkanka tłuszczowa jest znacznie silniej rozwinięta u dzieci, u dorosłych stopniowo się zmniejsza.

Wśród gruczołów policzkowych osobną grupę stanowi 4-5 gruczołów, również surowiczo-śluzowych. Leżą one na poziomie zębów trzonowych. W związku z tym zwie się je gruczołami trzonowymi.

Unaczynienie policzków

Tętnice policzków pochodzą z tętnic:

  • twarzowej;
  • poprzecznej twarzy (od tętnicy skroniowej powierzchownej);
  • policzkowej (gałąź tętnicy szczękowej).

Z kolei naczynia chłonne uchodzą do nielicznych węzłów chłonnych, leżących na powięzi mięśnia policzkowego lub wprost do węzłów przyuszniczych, podżuchwowych i szyjnych głębokich.

Unerwienie policzków

Unerwienie ruchowe policzków pochodzi z gałązek nerwu twarzowego. Z kolei błona śluzowa policzka jest unerwiona przez nerw policzkowy, a skóra – przez drugą gałąź nerwu trójdzielnego.

Jaką funkcję pełnią policzki?

Policzki pełnią wiele funkcji, jednak główną jest ochrona i osłanianie jamy ustnej. Dzięki obecności licznych gruczołów umożliwiają one sprawne formowanie kęsów i nawilżanie ich. Dodatkowo policzki warunkują gryzienie pokarmów i ich wstępną obróbkę w jamie ustnej, ponieważ tworzą ograniczoną przestrzeń.

Bibliografia

  1. Łasiński W., Anatomia głowy dla stomatologów, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1993.


Polecane produkty:
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *