Wargi

Spis treści

Wargi (łac. labia) ograniczają od góry i dołu szparę ust. Wyróżnia się wargę górną i wargę dolną. Obie łączą się bocznymi krańcami tworząc kąty ust.

 

Jak zbudowane są wargi?

Na powierzchni twarzy od skrzydła nosa do kąta ust ciągnie się ukośnie bruzda nosowo-wargowa, oddzielająca obustronnie wargę górną od policzka. Między bródką a podstawą wargi dolnej biegnie bruzda bródkowo-wargowa. Z kolei od przegrody nosa w dół przebiega po wardze górnej rynienka podnosowa. W części pośrodkowej pod tą rynienką widać guzek wargi górnej.

Powierzchnia zewnętrzna wargi pokryta jest skórą, z kolei wewnętrzna – błoną śluzową przechodzącą na dziąsła. Przejście skóry w błonę śluzową wytwarza tak zwaną część pośrednią wargi, czyli czerwień wargową. Nabłonek wielowarstwowy płaski skóry traci tu swą warstwę zrogowaciałą i barwnik. Dalej, pod nabłonkiem znajduje się warstwa tkanki łącznej z wysokimi, obficie unaczynionymi brodawkami. Krew prześwieca tu przez cienką warstwę nabłonka, nadając temu odcinkowi czerwone zabarwienie.

Na czerwieni warg brak jest włosów i gruczołów potowych. Istnieją w niej natomiast gruczoły łojowe, których wydzielina chroni je przed wysychaniem. Pod błoną śluzową warg znajduje się warstwa drobnych gruczołów ślinowych surowiczo-śluzowych, zwanych gruczołami wargowymi. Można je z łatwością wyczuć palcami lub przy przesuwaniu wargi między zębami.

Natomiast w miejscu przejścia błony śluzowej w dziąsła, zarówno na wardze górnej, jak i dolnej, widać półksiężycowaty fałd błony śluzowej – wędzidełko wargi. Dodatkowo pod błoną śluzową warg przebiega warstwa mięśni.

Unaczynienie warg

Tętnice warg pochodzą od tętnicy twarzowej i są to tętnica wargowa górna i tętnica wargowa dolna. Żyły – wargowa górna i wargowa dolna – uchodzą do żył twarzowej. Z kolei naczynia chłonne uchodzą do węzłów podżuchwowych, zaś ze środkowego odcinka wargi dolnej – do małych węzłów chłonnych ponad kością gnykową.

Unerwienie ust

Unerwienie mięśni warg pochodzi od nerwu twarzowego, natomiast czuciowe pochodzi od nerwu trójdzielnego. Warga górna zaopatrzona jest czuciowo przez gałęzie nerwu podoczodołowego, z kolei warga dolna przez gałęzie nerwu bródkowego. Kąty ust zaopatruje nerw policzkowy. W niektórych przypadkach może tu dochodzić także nerw uszny wielki, pochodzący ze splotu szyjnego.

Jaką funkcję pełnią wargi?

Wargi nie tylko nadają twarzy estetyczny wygląd, przez co kojarzą się z pocałunkami. Ich funkcją jest ułatwianie przyjmowania pokarmów – ssanie mleka matki u niemowląt i odgryzanie kęsów czy przyjmowanie porcji pokarmów do jamy ustnej u osób dorosłych. Obecność warg zapobiega między innymi wypadaniu płynów i pokarmów z ust, a także sączenia się śliny poza jamę ustną.

Dodatkowo wargi umożliwiają prawidłową wymowę. Ich obecność jest niezbędna, aby wymówić wiele liter polskiego alfabetu, między innymi literek: b, m czy p.

Bibliografia

  1. Łasiński W., Anatomia głowy dla stomatologów, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1993.


Polecane produkty:
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *