Podcięcie wędzidełka języka

Spis treści

Podcięcie wędzidełka języka to prosty i często wykonywany u noworodków oraz niemowląt zabieg zwany frenotomią. Może przynieść wyraźną poprawę efektywności i jakości ssania piersi, a także zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań w późniejszym życiu. Skrócone wędzidełko języka obserwuje się u do 10% noworodków.

 

Konsekwencje skróconego wędzidełka języka

Skrócone wędzidełko języka może powodować skutki uboczne u noworodka oraz dziecka w starszym wieku. U noworodka zauważa się niemożność prawidłowego ssania piersi, co powoduje niedożywienie dziecka oraz ból i uszkodzenie brodawek sutkowych matki. U starszych dzieci skrócone wędzidełko języka utrudnia prawidłową wymowę, spożywanie pokarmów oraz może powodować nadmierne ślinienie się.

Zobacz również: Ankyloglosja.

Leczenie skróconego wędzidełka języka

Mitem jest stwierdzenie, że skrócone wędzidełko języka można zachowawczo wydłużyć. Wędzidełko jest bowiem luźnym fałdem błony śluzowej zbudowanym wprawdzie z elementów elastycznych i miękkich, a tym samym wykazującym zdolność wydłużania się, jednak wyłącznie w obrębie swojej anatomicznej długości. Jeśli więc wędzidełko języka jest anatomicznie krótkie, będzie ono mogło się skracać i wydłużać, nie przekraczając jednak swojej maksymalnej (skróconej) długości. Jedynym skutecznym sposobem jest tu leczenie operacyjne. W zależności od budowy, krótkie wędzidełko języka może wymagać:

  • prostego przecięcia – frenotomia;
  • bardziej złożonego zabiegu wycięcia – frenektomia;
  • frenuloplastyki – u starszych dzieci.

Dlatego najważniejsze jest wstępne określenie długości podcięcia. Dość często stwierdza się obecność wędzidełka cienkiego z przodu i grubego z tyłu. Każdy przypadek może być inny i do każdego należy podejść indywidualnie. Nie można naruszyć grubszej i dobrze unaczynionej tkanki u podstawy języka. Najczęściej jednak wykonuje się frenotomię. Niekiedy warto jedynie podciąć wędzidełko, a decyzję o głębszym podcięciu lub całkowitym wycięciu odłożyć na późniejszy okres. Może się bowiem okazać, że sama frenotomia będzie wystarczająca.

Podcięcie wędzidełka języka – jak wygląda?

Frenotomia jest zabiegiem prostym i stosunkowo bezpiecznym. Wędzidełko noworodka jest jeszcze słabo ukrwione i unerwione. Zabieg u noworodków wykonuje się bez znieczulenia, zaś u nieco starszych dzieci – ze znieczuleniem miejscowym przy użyciu lidokainy w sprayu. Wykazano, że przeprowadzenie takiego zabiegu nie powoduje skutków ubocznych, a zapewnia dziecku prawidłowy rozwój zmniejszając ryzyko wymienionych wyżej konsekwencji. Aby przeprowadzić zabieg konieczne jest użycie bardzo podstawowych narzędzi chirurgicznych – nożyk jednorazowego użytki i małe kleszczyki hemostatyczne. Zamiast nożyka można niekiedy użyć specjalnych nożyczek rozcinających.

Po znieczuleniu małego pacjenta układa się na stole chirurgicznym na wznak, z głową lekko odchyloną ku tyłowi i odwróconą w jedną ze stron (w zależności od tego, którą ręką chirurg będzie dokonywał podcięcia). Po otwarciu ust ustala się język w pozycji ku podniebieniu za pomocą kleszczyków i palców. Teraz można już tylko wykonać zaplanowane nacięcie.

Po zabiegu krwawienie tamuje się jałowym wacikiem, a dziecko układa w pozycji pionowej. Krwawienie jest zwykle minimalne i ulega zahamowaniu w ciągu 3-5 minut. Po ustaniu krwawienia dziecko może od razu być dopuszczone do piersi. Zaleca się, aby matka wraz z dzieckiem po zabiegu pozostała w klinice jeszcze pół godziny. Kilka dni po zabiegu matka może zauważyć u dziecka nalot w miejscu rany, nie jest on jednak powodem do niepokoju. To naturalna reakcja organizmu na kontakt rany ze składnikami mleka.

Podcięcie wędzidełka języka – przeciwwskazania

Frenotomia nie może być wykonana u każdego dziecka. Jak w przypadku każdej interwencji chirurgicznej, tak i tutaj wyróżnia się kilka przeciwwskazań. Są to zaburzenia krzepnięcia krwi, sekwencja Pierre Robina oraz wrodzone choroby jednostki ruchowej (gdzie istnieje ryzyko przesunięcia się języka w stronę gardła i tym samym zaburzeń oddychania). Wcześniactwo nie jest przeciwwskazaniem do zabiegu.

Powikłania po frenotomii

Zabieg podcięcia wędzidełka języka uznaje się za prosty i bezpieczny, aczkolwiek nie całkowicie wolny od powikłań. To zabieg bezpieczny u noworodków, gdzie nie obserwuje się żadnych skutków ubocznych. Przeprowadzono badania mające na celu wykazanie bezpieczeństwa zabiegu frenotomii u noworodków. Na 400 operowanych dzieci tylko u 1 zauważono powikłanie w postaci przedłużonego o kilka minut krwawienia.

Omawiając ewentualne powikłania ma się raczej na myśli starsze dzieci. Może wystąpić u nich bliznowacenie ograniczające ruchomość języka. Takiego ryzyka nie zauważono u noworodków. Dlatego tak ważne jest postępowanie rehabilitacyjne starszych dzieci po zabiegu frenotomii. Najlepiej sprawdzają się masaże jamy ustnej i ćwiczenia.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Syta A., Dyslalia ankyloglosyjna – wpływ na wymowę sześciolatków, Logopedia Silesiana, tom 6.
  2. Sioda T., Wędzidełko języka u noworodka – ocena neonatologiczna i zalecenia, Standardy Medyczne, Pediatria, 9/2012.
Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *