Zablokowanie stawu skroniowo-żuchwowego

Spis treści

Zablokowanie stawu skroniowo-żuchwowego (oraz inne dolegliwości tej struktury) wraz z towarzyszącymi temu uporczywymi objawami i niedogodnościami to problem większości współczesnej populacji. Szacuje się, że problemy w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych dotyczą nawet do 70% populacji, przy czym często jest to problem utajony. Wraz z rozwojem medycyny i fizjoterapii powstało wiele metod, które skutecznie likwidują te problemy.

 

Charakterystyka stawów skrowniowo-żuchwowych

Stawy skroniowo-żuchwowe to dwie ruchome struktury łączące szczękę z żuchwą. W ich obrębie znajduje się krążek międzystawowy, który dzieli je na dwie, wyraźnie oddzielone od siebie części zwane komorami. Ruchy omawianego stawu są zależne od jego budowy, a także współpracy wielu mięśni i obu szeregów zębów. Można jednak wyróżnić 3 podstawowe ruchy w stawach skroniowo-żuchwowych:

 • wysuwanie i cofanie;
 • opuszczanie i podnoszenie;
 • ruchy boczne.

Częstym schorzeniem stawów skroniowo-żuchwowych jest ich zablokowanie, co określa się jako przejściową hipomobilność stawu lub segmentu ruchowego.

Zablokowanie stawu skroniowo-żuchwowego

Zarówno zablokowanie omawianego stawu, jak i inne jego dysfunkcje najczęściej wynikają z:

 • zaburzeń postawy ciała;
 • urazów żuchwy;
 • warunków zwarciowych, wad zgryzu;
 • wzmożonego napięcia mięśniowego związanego z negatywnymi emocjami;
 • aktywności parofunkcyjnej.

Dolegliwość objawia się przede wszystkim niemożnością wykonania ruchów w tym stawie – często utrudnione jest szerokie otwieranie ust, żucie pokarmów czy ruch wysuwania brody ku przodowi. Może się zdarzyć, że pacjent otworzy szeroko usta, ale ma trudności z ich ponownym zamknięciem. Ponadto, zablokowaniu stawów skroniowo-żuchwowych często towarzyszą objawy takie jak bóle ucha, szumy uszne, bóle głowy czy trzaski podczas ruchów żuchwą.

Zobacz również: Zapalenie stawu skroniowo-żuchwowego u dzieci.

Jak leczyć zablokowanie stawu skroniowo-żuchwowego?

Istnieje wiele metod fizjoterapeutycznych, które skutecznie likwidują problem zablokowania stawów skroniowo-żuchwowych. Do najpopularniejszych należą:

 • terapia punktów spustowych – szczególnie w obrębie mięśni: pochyłych, mostkowo-obojczykowo-sutkowego, górnej części czworobocznego i dźwigacza łopatki;
 • nauka utrzymywania prawidłowej postawy ciała, ćwiczenia stabilizujące barki, których ustawienie w dużym stopniu wpływa na stawy skroniowo-żuchwowe;
 • ćwiczenia aktywujące mięśnie traktu ustno-twarzowego;
 • masaż tkanek głębokich – szczególnie w obrębie mięśni szyi, żwacza i mięśni piersiowych;
 • rozciąganie – w miejscu zidentyfikowania zmian tkankowych. Po rozciągnięciu skóry wraz z tkankami do granic elastyczności opór utrzymujemy 10-15 sekund, aż poczujemy rozluźnienie;
 • rozluźnianie pozycyjne;
 • poizometryczna relaksacja mięśni;
 • mobilizacja stawowa.

Mobilizacja stawowa jest w przypadku zablokowania stawu skroniowo-żuchwowego zdecydowanie podstawą całej terapii. Pozostałe wymienione metody służą jako pomocnicze. Ruch mobilizacji wykonuje się z niewielką prędkością i o wzrastającej amplitudzie. Zaś kierunek ruchu zależy od tego, w którą stronę ruch stawu jest utrudniony. Czas trwania samej części mobilizacyjnej powinno trwać około 20 minut. Należy pamiętać, że terapia manualna jest przeciwwskazana w przypadku ostrych stanów zapalnych, przy świeżych złamaniach, osteoporozie i nowotworach.

Podczas leczenia zablokowania stawów skroniowo-żuchwowych wskazana jest także konsultacja ze stomatologiem, celem dobrania szyny zwarciowej. Jednym z ważnych elementów zapobiegających ponownym dysfunkcjom omawianego stawu jest terapia behawioralna. Należy poinformować pacjenta czym jest stres i jak wpływa on na układ stomatognatyczny, a także przedstawić sposoby radzenia sobie z sytuacjami stresowymi. Elementem tego jest nauka pacjenta samodzielnego sposobu rozluźniania mięśni.Polecane produkty:

Bibliografia

 1. Zaworski K., Latosiewicz R., Majcher P., Nadzwyczajny P., Derewiecki T. Kołodziej E., Zastosowanie terapii manualnej w leczeniu zaburzeń stawu skrowniowo-żuchwowego, Rehabilitacja, 1/2016.
 2. Gawda P., Suwała M., Gawda J., Rojewski R., Zaburzenia funkcjonalne stawów skroniowo-żuchwowych: konieczność współpracy specjalistów fizjoterapii i stomatologii, Zdrowie i Dobrostan, 1/2013.
 3. Gawriołek K., Ocena skuteczności terapii dysfunkcji układu stomatognatycznego na podstawie parametrów ruchowych żuchwy, Poznań 2011.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *