Mięsień mostkowo-obojczykowo-sutkowy

Spis treści

Mięsień mostkowo-obojczykowo-sutkowy (MOS) to silny mięsień przebiegający skośnie na stronie bocznej szyi od tyłu i góry do przodu i ku dołowi. Zalicza się go do mięśni powierzchownych szyi.

Warto zaznaczyć, że jego rozwój i obecność są typowe dla człowieka, co z kolei wiąże się z dwunożną, wyprostowaną postawą ciała.

Budowa

Mięsień mostkowo-obojczykowo-sutkowy posiada 2 głowy – przyśrodkową i boczną. Przyśrodkowa rozpoczyna się na powierzchni przedniej rękojeści mostka, przez co pokrywa w dużej części staw mostkowo-obojczykowy. Ścięgno początkowe jest długie i silne. Z kolei głowa boczna ma swój początek na powierzchni górnej końca mostkowego obojczyka. To ścięgno, w przeciwieństwie do poprzedniego, jest krótkie.

Między obiema głowami bardzo często wyróżnić można małą szczelinę o trójkątnym kształcie. Na skórze odpowiada jej dół nadobojczykowy mniejszy. To ważna struktura, ponieważ w jej głębi znajduje się tętnica szyjna wspólna oraz żyła szyjna wewnętrzna.

Mięsień mostkowo-obojczykowo-sutkowy kończy się na kości skroniowej oraz kresie karkowej górnej. Obie głowy biegną równolegle do siebie, przy czym w pewnym momencie głowa boczna wsuwa się pod przyśrodkową. Mniej więcej w połowie długości szyi łączą się ze sobą i przyczepiają krótkim ścięgnem końcowym na powierzchni bocznej wyrostka sutkowatego, a także na odcinku bocznym kresy karkowej górnej.

Chociaż obie głowy łączą się ze sobą, można wyróżnić część mostkową mięśnia (przyczepia się ona do wyrostka sutkowatego i kresy karkowej górnej) oraz część obojczykową, głębszą, również kończącą się na wyrostku sutkowatym i kresie karkowej górnej.

Funkcje

Omawiany mięsień odpowiada przede wszystkim za ruchy szyi. Gdy klatka piersiowa jest odpowiednio ustabilizowana, jego jednostronny skurcz zgina głowę do boku oraz obraca w przeciwległą stronę, unosząc twarz ku górze. Z kolei obustronny skurcz mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego zgina głowę do tyłu (np. podczas spoglądania w niebo) i tym samym pogłębia lordozę szyjną.

MOS jest również pomocniczym mięśniem wdechowym. Jego praca nie jest w tym przypadku jednak ekonomiczna. Dlatego nie zwraca się szczególnej uwagi na jego czynność w tym zakresie.

Na koniec warto wspomnieć, że wraz z mięśniem przeciwległym może on – przy ustalonym i wyprostowanym kręgosłupie w odcinku szyjnym – pociągać głowę do przodu. Czynność ta ma miejsce np. podczas podnoszenia głowy przez osobę leżącą na plecach na łóżku).

Unaczynienie

Mięsień mostkowo-obojczykowo-sutkowy jest unaczyniony przez gałęzie mostkowo-obojczykowo-sutkowe tętnicy szyjnej zewnętrznej i gałęzie tętnicy podobojczykowej.

Unerwienie

Unerwienie omawiany mięsień zawdzięcza głównie następującym strukturom: gałąź zewnętrzna nerwu dodatkowego, gałązki splotu szyjnego wychodzące z poziomu C2 rdzenia kręgowego.

Terapia MOS

Mięsień mostkowo-obojczykowo-sutkowy jest często tematem zainteresowania lekarzy, stomatologów i fizjoterapeutów. Często zdarza się, że napięcie tego mięśnia rzutuje na pogorszenie funkcjonowania określonego układu lub wystąpienie różnego rodzaju dolegliwości.

Przykładowo, zbyt duże napięcie MOS może skutkować przewlekłym bólem głowy, migreną, bólami w odcinku szyjnym kręgosłupa, a nawet bólem zębów. Dodatkowo można zauważyć nudności, utratę ostrości widzenia, nadmierne łzawienie, potliwość czy opadanie górnej powieki. Są to objawy niespecyficzne.

Jedną z częściej wykonywanych terapii odnośnie tej struktury jest terapia punktów spustowych. Do innych metod wspomagających można zaliczyć: niektóre zabiegi fizykalne, masaż tkanek głębokich oraz kinesiotaping.

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  2. Chochowska M., Ogrodowczyk R., Klonowska J., Wytrążek M., Terapia punktów spustowych w napięciowych bólach głowy, Fizjoterapeutyczne Know-How.
Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *