Masy wyciskowe, wspólnie z łyżkami wyciskowymi, stanowią jedne z podstawowych narzędzi w stomatologii, a konkretnie w ortodoncji oraz protetyce stomatologicznej. Umożliwiają wykonanie odlewu łuków zębowych pacjenta, na podstawie którego wykonuje się następnie aparaty ortodontyczne, szyny czy uzupełnienia protetyczne.
Masy wyciskowe – charakterystyka
W związku z tym, że masy wyciskowe bezpośrednio kontaktują się z tkankami ciała pacjenta, muszą spełniać szereg wymogów, aby można było dopuścić je do użytku. Muszą być:
- łatwe do zarabiania;
- o estetycznym zabarwieniu;
- nieszkodliwe dla tkanek jamy ustnej;
- wytrzymałe mechanicznie;
- łatwe w oddzielaniu od modelu;
- kompatybilne z materiałami odlewowymi;
- łatwe do wprowadzania i wyprowadzania z jamy ustnej;
- przystosowane do metody wyciskowej (chodzi o czas wiązania).
Przede wszystkim jednak tworzywa te nie mogą wywierać żadnego działania destrukcyjnego czy toksycznego podczas kontaktu z tkankami jamy ustnej. Nie mogą powodować alergii, podrażnień czy jakichkolwiek uszkodzeń. Dobrze, aby miały przyjemny smak i zapach – będą lepiej tolerowane przez pacjenta. Masy wyciskowe powinny również posiadać zdolność do zachowywania nadanego w jamie ustnej kształtu przez określony czas obejmujący transport do pracowni protetycznej oraz wykonanie modelu. Do dnia dzisiejszego nie wyprodukowano materiału wyciskowego, który w pełni zaspokoiłby oczekiwania wszystkich specjalistów oraz odpowiadał stawianym wymaganiom.
Zobacz również: Łyżki wyciskowe.
Rodzaje mas wyciskowych
Wyróżniamy wiele rodzajów mas wyciskowych, a wybór konkretnej zależy wyłącznie od preferencji stomatologa. Masy wyciskowe termoplastyczne są następujące:
- agarowe;
- stentsowe;
- gutaperka;
- woski wyciskowe.
Z kolei do mas tężejących pod wpływem reakcji chemicznych należą:
- masy alginatowe;
- gips wyciskowy;
- elastomery;
- pasty wyciskowe.
Istnieją również wersje sztywne, czyli:
- masy żywiczo-woskowe;
- masy tlenkowo-cynkowo-eugenolowe;
- gutaperka;
- masy stentsowe;
- gips wyciskowy.
Masy wyciskowe sztywne mają współcześnie ograniczone zastosowanie.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny
Kolagen do picia to naturalny produkt z opatentowaną formułą Peptiplus® hydrolizowanego kolagenu. Dzięki temu jest bardzo wysokiej wchłanialności ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Spiechowicz E., Protetyka stomatologiczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013.
- Mierzwińska-Nastalska E., Kochanek-Leśniewska A., Protetyka stomatologiczna dla techników dentystycznych, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.