Refluks, a zęby

Spis treści

Refluks, a zęby to pojęcia nieodłącznie ze sobą związane. Wykazano, że choroba refluksowa przełyku w dużej mierze oddziałuje na stan uzębienia oraz powoduje ogólnoustrojowe konsekwencje, takie jak przełyk Barretta czy przewlekły kaszel.

 

Czym jest choroba refluksowa przełyku?

Choroba refluksowa przełyku, zwana potocznie refluksem żołądkowo-przełykowym lub po prostu refluksem, to dolegliwość związana z patologicznym zarzucaniem treści żołądkowej do przełyku, co wywołuje subiektywne dolegliwości. Szacuje się, że choroba może dotyczyć nawet do 40% populacji krajów wysokorozwiniętych.

Przyczyny choroby refluksowej

Dokładne przyczyny refluksu nie zostały do końca poznane. Na jego wystąpienie składa się wiele czynników, w tym uszkodzenie bariery antyrefluksowej, samoistne i przejściowe relaksacje dolnego zwieracza przełyku oraz zaburzenia motoryki przełyku. Czynnikami ryzyka zaś są: nieprawidłowa dieta, siedzący tryb życia, otyłość i aspekty psychologiczne (np. nadmierny stres).

Objawy choroby refluksowej

Refluks żołądkowo-przełykowy objawia się między innymi:

  • dolegliwościami bólowymi w klatce piersiowej;
  • zgagą (uczucie palenia w przełyku);
  • cofaniem się treści pokarmowej z żołądka do przełyku;
  • odbijaniem;
  • patologicznym kaszlem;
  • nadżerkami szkliwa zębów;
  • refluksowym zapaleniem krtani;
  • zapaleniem gardła;
  • nawracającymi stanami zapalnymi zatok przynosowych i ucha środkowego.

Pojawienie się objawów alarmowych – znaczny spadek masy ciała, krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego oraz bolesność podczas przełykania, powinny skłonić pacjenta do pilnej wizyty u gastrologa. Konieczna będzie gastroskopia, czyli endoskopowe badanie górnego odcinka przewodu pokarmowego.

Refluks, a zęby

Objawy ze strony jamy ustnej w przebiegu choroby refluksowej przełyku obejmują:

  • zespół pieczenia w jamie ustnej;
  • nadwrażliwość zębów;
  • zaniki zębów w wymiarze pionowym;
  • problemy natury estetycznej.

Wszelkie nieprawidłowości obserwuje się w obrębie samych zębów, czyli tkanek twardych. Tkanki miękkie na ogół nie wykazują znacznych uszkodzeń spowodowanych refluksem żołądkowo-przełykowym. Jedyne co można zauważyć, to drobne zmiany histopatologiczne pod postacią poszerzenia połączeń międzynabłonkowych oraz wzrost liczby fibroblastów.

Zęby ulegają jednak znacznym nadżerkom, które definiuje się jako nieodwracalne uszkodzenie twardych tkanek zęba wskutek procesów chemicznych, w których nie biorą udziału bakterie. Dochodzi do powstania wklęsłych ubytków o błyszczącej powierzchni.

Dlaczego choroba refluksowa wpływa na zęby?

Refluks, a zęby to pojęcia powiązane, ponieważ na samym początku kwaśna treść refluksowa atakuje podniebienne powierzchnie górnych siekaczy. Jeżeli choroba utrzymuje się przez dłuższy czas i jest bagatelizowana, dochodzi do powstania nadżerek w obrębie zwarciowych powierzchni zębów tylnych – zarówno w górnym, jak i dolnym łuku.

Dzieje się tak, ponieważ cofająca się treść pokarmowa jest już zmieszana z kwaśnym sokiem żołądkowym i innymi wydzielinami żołądka. Optymalne pH śliny powinno wynosić 7,2, gdyż przy poziomie 5,5 szkliwo zaczyna już tracić swoje właściwości. Im więcej kwasów trafia do jamy ustnej, tym kwaśniejsze, bardziej negatywne nastaje środowisko w jamie ustnej.

Jak chronić zęby przy refluksie?

Aby w jak największym stopniu chronić swoje zęby przy chorobie refluksowej przełyku należy stosować się do wszystkich podstawowych zasad higienicznych:

  • unikanie szczotkowania zębów nawet do godziny po wystąpieniu epizodu choroby refluksowej;
  • bezpośrednio po epizodzie refluksu płukanie jamy ustnej ciepłą wodą;
  • stosowanie past do zębów zawierających fluor;
  • stosowanie bezcukrowych gum do żucia, które stymulują produkcję śliny.

Konieczne są również regularne wizyty u stomatologa. Zarówno w celach kontrolnych, jak i celem wykonywania zabiegów: piaskowanie, fluoryzacja.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Dudkowiak R., Poniewierka E., Rola diety i stylu życia w leczeniu choroby refluksowej przełyku, Family Medicine & Primary Care Review, 4/2012.
  2. Korzonek M., Dziergas A., Kuczyńska M., Choroba refluksowa przełyku (GERD) – problem wciąż aktualny, Forum Medycyny Rodzinnej, 5/2014.
  3. Kaczmarek U., Sołtan E., Kowalczyk-Zając M., Stan uzębienia i przyzębia u pacjentów z chorobą refluksową przełyku, Dental and Medical Problems, 2/2008.
  4. Chmiel K., Niśkiewicz I., Krela-Kaźmierczak I., Łykowska-Szuber L., Linke K., Pozaprzełykowe objawy refluksu żołądkowo-przełykowego, Nowiny Lekarskie, 3/2009.
Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *