Klinika stomatologiczna

Spis treści

Klinika stomatologiczna to specjalistyczny oddział w szpitalu lub osobny budynek, w którym poza leczeniem pacjentów, prowadzi się także prace naukowe i dydaktyczne. Osoby pracujące w klinice są nastawione na stały rozwój, który jest kluczowy dla danej dziedziny medycyny.

Klinika stomatologiczna

Czym jest klinika stomatologiczna?

Jak wspomniano, kliniką stomatologiczną można nazwać oddział w szpitalu bądź odrębny budynek, który spełnia wszystkie normy i wymagania, aby funkcjonować jako miejsce usług medycznych. W klinice stomatologicznej pracuje najczęściej wielu specjalistów. Przykładowo, niektóre kliniki specjalizują się w leczeniu ortodontycznym, zatem będą tam pracować między innymi lekarze ortodonci oraz chirurdzy, zaś inne będą wiodły prym w leczeniu periodontologicznym i protetycznym.

Jednocześnie, w tym miejscu prowadzone będą badania naukowe (badawcze) i dydaktyczne. W takim miejscu z powodzeniem mogą kształcić się przyszli specjaliści w danej dziedzinie. Innymi słowy, może być to miejsce, w którym praktyki odbywają studenci kierunków medycznych. Lekarze przyjmujący w klinice będą nie tylko leczyć pacjentów, ale także uczyć przyszłych lekarzy oraz przeprowadzać badania, których wyniki mogą następnie publikować w postaci artykułów i innych publikacji.

Zespół stomatologiczny

Opieka stomatologiczna jest integralną częścią opieki zdrowotnej, składającej się z działalności profilaktycznej, leczniczej i rehabilitacyjnej. Działalność profilaktyczna ma na celu niedopuszczenie do powstania choroby, zaś działalność rehabilitacyjna – przywrócenie czynności narządu żucia, jeśli choroba lub inne czynniki ją upośledziły. Wszystkie kierunki działania opieki stomatologicznej, a szczególnie profilaktyka, muszą być stale wspierane szerzeniem oświaty zdrowotnej, która wzmaga skuteczność działania pracowników służby zdrowia.

Jest oczywiste, że aby sprostać tak szerokiemu zakresowi działania opieka stomatologiczna nie może spoczywać tylko na barkach lekarzy stomatologów. Coraz częściej przyjmuje się więc konieczność działania zespołowego. W ten sposób powstało pojęcie zespołu stomatologicznego, którego kierownikiem jest lekarz stomatolog, a członkami przedstawiciele średniego personelu stomatologicznego: higienistka, asystentka, technik itd.

Zespołowi stomatologicznemu bardzo przydaje się rejestratorka lub recepcjonistka w praktyce prywatnej. W warunkach dobrze rozwiniętej praktyki prywatnej recepcjonistka udziela wielu informacji zgłaszającemu się lub telefonującemu pacjentowi.

Co można leczyć w klinice stomatologicznej?

Stomatologia jest obszerną dziedziną medycyny. Może obejmować między innymi:

  • leczenie ortodontyczne;
  • periodontologię;
  • protetykę stomatologiczną;
  • różnego rodzaju odłamy chirurgii;
  • stomatologię dziecięcą;
  • stomatologię zachowawczą.

To, jakie problemy będą mogły być leczone w danej klinice, zależy najczęściej od jej zarządu. Kliniki mogą być bowiem ukierunkowane w jednej z wymienionych tematyk, mogą jednak również być przystosowane do leczenia wszechstronnego. Oznacza to, że po pomoc może przyjść tam zarówno dziecko z wadą zgryzu, jak i osoba starsza z parodontozą. Mogą tam przyjmować także stomatolodzy estetyczni, którzy zajmą się wybieleniem zębów.

Jak wybrać dobrą klinikę stomatologiczną?

W dobie internetu już raczej nie spotyka się problemów z wyborem dobrej kliniki stomatologicznej. Niemal każda klinika posiada swoją stronę internetową, na której pacjent może mieć wgląd w oferowane zabiegi oraz szacowany cennik. Dzięki temu może sprawdzić, czy jego problem będzie mógł być rozwiązany. W przypadku wątpliwości warto zadzwonić do wybranej kliniki, przedstawić problem i spytać o możliwe propozycje leczenia.

Po wybraniu kliniki zazwyczaj można poczytać opinie pozostałych jej pacjentów. Istnieje wiele stron internetowych zajmujących się dodawaniem opinii pacjentów. Jest to dobre rozwiązanie, aby poznać zdanie innych, którzy już odbyli leczenie w konkretnej klinice. Dzięki temu przyszły pacjent będzie mieć możliwość stosunkowo obiektywnej oceny wybranego miejsca. Renoma i opinie innych są bardzo ważne przy wyborze kliniki czy gabinetu stomatologicznego, choć nie zawsze są wiarygodne.

Zobacz również: Gabinet stomatologiczny.

Bibliografia

  1. Jańczuk Z., Stomatologia zachowawcza z endodoncją, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.


Polecane produkty:
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *