Periodontologia

Spis treści

Periodontologia to dziedzina medycyny zajmująca się badaniem i leczeniem aparatu zawieszeniowego zęba, czyli przyzębia, a także błony śluzowej jamy ustnej. Specjalista tej dziedziny nazywany jest periodontologiem.

Periodontologia

Charakterystyka tkanek przyzębia

Budowa strukturalna przyzębia zależy od wielu czynników, w tym od warunków morfologicznych, czynnościowych i histochemicznych zachodzących w obrębie komórek i substancji międzykomórkowej. Anatomicznie przyzębie dzieli się na brzeżne i okołowierzchołkowe.

Przyzębie to zespół struktur otaczających i utrzymujących ząb w zębodole. Składają się na niego następujące tkanki i struktury:

Główną i podstawową funkcją tych struktur jest utrzymywanie zęba w stałej pozycji w odpowiednim miejscu, czyli zapewnienie połączenia zębów w tkanką kostną.

Choroby przyzębia

Choroby błon śluzowych jamy ustnej i przyzębia są niestety bardzo częste. Wiąże się do głównie z nieodpowiednim stylem życia obejmującym nieprawidłową higienę jamy ustnej. Znacznie rzadziej przyczyną dolegliwości w obrębie przyzębia są choroby ogólnoustrojowe czy inne czynniki.

Choroby przyzębia dzieli się na ogólne schorzenia przyzębia (przewlekłe, agresywne i występujące w przebiegu chorób ogólnoustrojowych) oraz stany zapalne dziąseł.

Najczęstszą chorobą diagnozowaną i leczoną w periodontologii jest paradontoza. Pod wpływem zakażenia tkanek przyzębia dochodzi do szeregu niekorzystnych zmian, w tym migracji nabłonka kieszonki dziąsłowej w stronę szczytu korzenia, destrukcji włókien kolagenowych ozębnej i resorpcji zapalnej kości wyrostka. W efekcie brak podjęcia natychmiastowego leczenia może skutkować nawet utratą zębów.

Jak uniknąć chorób przyzębia?

Podstawą prewencji chorób przyzębia i błon śluzowych jamy ustnej jest prawidłowa higiena jamy ustnej. Powinna ona obejmować szczotkowanie zębów, a także nitkowanie czy stosowanie odpowiednich płynów do płukania jamy ustnej. Nie należy zaniedbywać tych czynności, ponieważ odkładająca się płytka nazębna nie tylko nieatrakcyjnie wygląda, ale również prowadzi do rozwoju licznych chorób.

O higienę jamy ustnej powinny w szczególności dbać osoby znajdujące się w grupie ryzyka wystąpienia tego typu schorzeń. Są to osoby, u których płytka nazębna gromadzi się w większej ilości niż u pozostałych, z różnych względów, a także osoby z osłabionymi tkankami przyzębia. W grupie ryzyka chorób przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej są osoby:

  • regularnie palące papierosy;
  • chorujące na cukrzycę, osteoporozę, nowotwory, choroby autoimmunologiczne;
  • noszące aparat na zęby, zwłaszcza stały;
  • z wadami zgryzu;
  • w podeszłym wieku;
  • przewlekle stosujące niektóre leki, np. antybiotyki.

Zarówno badania kliniczne, jak i doświadczenie pacjentów wykazały, że regularne, prawidłowe szczotkowanie zębów oraz stosowanie nici dentystycznych znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób dziedziny periodontologii.

Wizyta u periodontologa

Nie należy obawiać się wizyty u tego specjalisty. Ważne, aby schorzenie zostało jak najszybciej zdiagnozowano i leczone – tylko wtedy pacjent ma pewność całkowitego wyleczenia.

Na pierwszej wizycie lekarz zazwyczaj ogląda jamę ustną, a także wykonuje niezbędne zabiegi higieniczne, może to być np. piaskowanie zębów czy usuwanie kamienia nazębnego. Często dochodzi do tego pokrycie powierzchni zębów preparatami zawierającymi fluor. W niektórych przypadkach, zwłaszcza jeśli stany zapalne dziąseł są w fazie początkowej, można na pierwszej wizycie całkowicie zaleczyć dolegliwości. Ważne jest jednak, aby po powrocie do domu pacjent sztywno przestrzegał norm prawidłowego czyszczenia zębów.

W niektórych przypadkach konieczne jest jednak leczenie chirurgiczne.

Leczenie periodontologiczne – cena wizyty

Cena usług periodontologicznych jest bardzo zróżnicowana. Wszystko zależy od tego, na jakim etapie zaawansowania znajduje się choroba, jakie zabiegi zostaną wykonane oraz gdzie znajduje się gabinet dentystyczny i jaką ma renomę.

Niektóre zabiegi higieniczne można wykonać na NFZ, np. skaling zębów. Koszty innych trzeba pokryć samodzielnie.

Zwykła wizyta kosztuje zazwyczaj 100-150 zł. Wiele gabinetów dentystycznych oferuje pakiety zabiegów higienicznych (podstawowy skaling, piaskowanie, fluoryzacja). Koszt takiego pakietu waha się w granicach 200-250 zł.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Górska R., Konopka T., Periodontologia współczesna, Wydawnictwo MTP, Warszawa 2013.
  2. Górska R., Periodontologia, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2017.
  3. Jóżwik M., Kopański Z., Choroby przyzębia, Journal of Clinical Healthcare, 1/2014.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *