Implantoprotetyka to ważna dziedzina stomatologii, dzięki której możliwe jest przywrócenie estetyki uśmiechu i prawidłowych warunków zgryzowych przy pomocy medycznych implantów. Dziedzina ta zajmuje się przede wszystkim odbudową braków w uzębieniu. Z jej pomocy mogą korzystać osoby w każdym wieku.
Czym zajmuje się implantoprotetyka?
Zgodnie z definicją implantoprotetyka stomatologiczna to dziedzina zajmująca się odbudową uzębienia na implantach, pozwalająca na osiągnięcie trwałego efektu estetycznego i na poprawę zaburzonej poprzez utratę zębów mechaniki narządu żucia. Choć do dnia dzisiejszego nie udało się opracować implantu, który w 100% odzwierciedlałby naturalny ząb ludzki, istnieje wiele innowacyjnych rozwiązań dla każdego. Implanty mogą wypełniać jedynie jedno miejsce w łuku zębowym, jak również mogą leczyć bezzębie całkowite.
Wszczepianie implantów jest możliwe dzięki zjawisku osteointegracji. Odnosi się ono do połączenia układu kostnego szczęki z implantem (ciałem obcym). Podczas wszczepienia tytanowych złączeń w miejscu złamania, część zintegrowana okazała się silniejsza niż sama kość. Proces osteointegracji nazywa się więc stabilnością wtórną. Umożliwia zamocowanie łącznika na stabilnym implancie, na którym następnie jest zakładana korona. Poprawnie zakończona osteointegracja ma miejsce wówczas, gdy około 60-70% implantu łączy się z kością.
Rodzaje implantów zębowych
Wyróżniamy wiele rodzajów implantów zębowych, dzięki czemu każdy pacjent, bez względu na stan zdrowia, może liczyć na pomoc specjalistów. Do najpopularniejszych rodzajów implantów należą:
- jednofazowe – uzupełnienie protetyczne nakładane jest na implant tuż po jego wkręceniu w dziąsło i tkankę kostną;
- dwufazowe – protetyczna odbudowa mocowana jest w późniejszym czasie, po całkowitym zagojeniu się tkanek jamy ustnej pacjenta;
- śrubowe, spiralne lub cylindrowe – w zależności od kształtu implantu. Kształt dobiera się w zależności od miejsca w łuku zębowym, gdzie będzie on umieszczony;
- tytanowe – biokompatybilne z ludzkimi tkankami, dające niezwykle stabilne i skuteczne efekty. Wadą jest ich kolor, odbiegający od bieli ludzkiego uzębienia;
- ceramiczne – dopasowujące się kolorem do ludzkiego uzębienia;
- czasowe – stosowane np. podczas leczenia ortodontycznego. Są wyjmowane w momencie, gdy uzyska się odpowiednie warunki zgryzowe;
- stałe – zakładane na całe życie. Przykładem implantów stałych jest filar pod mosty.
Każdorazowo implanty powinno się dobierać do indywidualnych potrzeb pacjenta. Dlatego zawsze przed rozpoczęciem leczenia protetycznego wykonuje się zdjęcia RTG i ocenia stan jamy ustnej pacjenta.
Implantoprotetyka – wskazania
Implanty stomatologiczne można wykorzystywać zarówno w przypadku braku pojedynczych zębów, jak i celem rekonstrukcji całego uzębienia. Imitują one naturalny korzeń zęba i są umieszczane w obrębie kostnych części szczęki lub żuchwy. Wskazania do implantoprotetyki można więc przedstawić następująco:
- brak pojedynczego zęba;
- brak kilku zębów w szeregu lub w różnych miejscach łuku zębowego;
- bezzębie całkowite;
- poprawa stabilności protez zębowych ruchomych.
Innymi słowy implantoprotetykę wykorzystuje się do uzupełniania miejscowych i ogólnych ubytków w uzębieniu.
Implantoprotetyka – przeciwwskazania
Choć implantoprotetyka jest bezpieczna i skuteczna, wciąż stanowi sporą ingerencję w ciało człowieka. Odrzucenie implantu jest znacznie wyższe w przypadku:
- chorób autoimmunologicznych;
- przewlekłej terapii bisfosfonianami;
- słabego ukrwienia organizmu, np. w konsekwencji długotrwałego palenia papierosów;
- alergii na składniki implantu;
- nadmiernego obciążenia implantu w pierwszej fazie po zabiegu;
- zakażenia.
Implanty zębowe są często odrzucane przy złej higienie jamy ustnej, bruksizmie oraz paleniu papierosów. Pacjent musi zostać poinformowany o takim ryzyku przed podjęciem czynności medycznych. Bezwzględnymi przeciwwskazaniami do implantoprotetyki są natomiast:
- nieustabilizowana cukrzyca;
- ciąża;
- próchnica i aktywne stany zapalne w jamie ustnej;
- padaczka;
- AIDS;
- niedostateczna ilość tkanki kostnej;
- alkoholizm;
- nałogowe palenie;
- przewlekła terapia glikokortykosteroidami;
- choroby nowotworowe;
- wiek poniżej 17. roku życia;
- zaawansowana osteoporoza;
- choroby przebiegające z zaburzeniami krzepnięcia krwi.
W gabinecie stomatologicznym przeprowadza się wywiad lekarski, który obejmuje również ocenę stanu zdrowia.
Polecane produkty:
BIO Acerola - naturalna witamina C
Naturalna witamina C pozyskana została z ekologicznych upraw z owocu o nazwie Acerola. Jest standaryzowana co oznacza, że wyselekcjonowano tylko najwyższej jakości owoce, a z nich pozyskano ekstrakt. Dzięki temu ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Bruna E., Fabianelli A., Implantoprotetyka, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2017.
- Ciesielski J., Od bondingu do implantoprotetyki, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2023.
2 Responses
Jestem zachwycony, że wyszukałem ten wpis. Wielu autorom wydaje się, że mają rzetelną wiedzę na poruszany przez siebie temat, ale niestety tak nie jest. Stąd też moje ogromne zaskoczenie. Chciałbym wyrazić uznanie za Twój trud. Koniecznie będę rekomendował to miejsce i regularnie odwiedzał, aby zobaczyć nowe artykuły.
Bardzo dobre. Jestem bardzo zadowolony, że trafiłem na tę stronę . Wielu autorom wydaje się, że posiadają rzetelną wiedzę na poruszany przez siebie temat, ale zazwyczaj tak nie jest. Stąd też moje pozytywne zaskoczenie. Świetny artykuł. Zdecydowanie będę rekomendował to miejsce i często tu zaglądał, żeby zobaczyć nowe artykuły.