Anestezjolog

Spis treści

Anestezjolog to lekarz specjalista zajmujący się przede wszystkim znieczulaniem pacjenta, a więc doborem i podażą odpowiednich leków znieczulających miejscowo lub znieczulających ogólnie. To niezwykle trudna specjalizacja, ale jednocześnie będąca podstawą niemal każdej dziedziny medycyny, w której przeprowadza się różnego rodzaju zabiegi lub w której pacjenci zmagają się z bólem.

Anestezjolog

Anestezjolog – kto to?

Anestezjolog jest lekarzem specjalistą zajmującym się m.in.:

  • kwalifikacją pacjentów do operacji wymagających użycia znieczulenia;
  • doborem dawki i leku znieczulającego w zależności od wielu czynników takich jak: planowany czas trwania operacji, uczulenia i ogólny stan zdrowia pacjenta, wiek i masa ciała pacjenta oraz wiele innych;
  • podażą leków znieczulających przed, w trakcie i po operacji;
  • dbaniem o przedłużanie znieczulenia w trakcie operacji, gdy w związku z jej przedłużeniem istnieje prawdopodobieństwo, że pacjent może wybudzić się przed jej zakończeniem;
  • podażą leków znieczulających pacjentom z chorobami terminalnymi, np. zaawansowanymi nowotworami, a więc leczeniem bólu ostrego i przewlekłego.

Pod pojęciem znieczulania pacjentów do operacji kryje się nie tylko sama czynność wykonania znieczulenia, ale także proces prowadzenia chorego w okresie okołooperacyjnym. Zadania i obowiązki tego specjalisty są więc znacznie bardziej rozległe niż sam fakt podawania środków znieczulających.

Warto wiedzieć, że zgodnie z polskim prawem zgodę na znieczulanie pacjenta ma wyłącznie lekarz specjalista anestezjologii, pracujący z pielęgniarką anestezjologiczną i przy odpowiednim wyposażeniu stanowiska do znieczulenia. Jeśli jednak znieczulenie wykonuje lekarz bez specjalizacji, musi on być nadzorowany przez lekarza specjalistę.

Zobacz również: Leczenie zębów w znieczuleniu ogólnym.

Jak zostać anestezjologiem?

Aby zostać lekarzem anestezjologiem, w pierwszej kolejności należy ukończyć studia lekarskie na wydziale medycznym. Trwają one 6 lat, zawierają liczne staże na oddziałach szpitalnych oraz kończą się państwowymi egzaminami. Następnie świeżo upieczony lekarz może przystąpić do odbycia specjalizacji. W przypadku anestezjologii trwa ona kolejne 6 lat. Łączny czas nauki wynosi więc aż 12 lat.

Zobacz również: Rodzaje znieczuleń w stomatologii.

Znieczulenie ogólne a znieczulenie miejscowe

Znieczulenie miejscowe to metoda blokowania receptorów bólowych, której celem jest wyłączenie czucia z określonej, często niewielkiej powierzchni ciała. Przykładem jest choćby znieczulanie dziąsła i tkanek miękkich przed ekstrakcją zęba oraz znieczulanie pacjentki od pasa w dół przed wykonaniem cięcia cesarskiego. Nieinwazyjną formą znieczulania miejscowego jest ponadto aplikacja bezpośrednio na skórę kremu lub żelu zawierającego np. lidokainę. Taka praktyka jest częsta zwłaszcza w kosmetologii czy w salonach tatuaży. Do najpopularniejszych rodzajów znieczulania miejscowego zaliczamy następujące:

Znieczulenie ogólne następuje wskutek depresyjnego oddziaływania lotnych lub dożylnych środków anestetycznych na struktury ośrodkowego układu nerwowego, zwłaszcza na wzgórze, rdzeń kręgowy, twór siatkowaty oraz korę mózgową. W jego przebiegu charakterystyczne są:

  • wyłączenie świadomości pacjenta i spowodowanie niepamięci chwilę po podaniu leku;
  • analgezja, czyli zniesienie czucia bólu;
  • spadek fizjologicznych reakcji obronnych;
  • zwiotczenie mięśni.

W skrócie i uproszczeniu można napisać, że pacjent zapada w sen, a budząc się, nie pamięta niczego, co było wykonywane w jego trakcie. Podczas znieczulania miejscowego pacjent zachowuje przytomność i świadomość. Nie odczuwa jedynie bólu.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Larsen R., Anestezjologia, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2020.
  2. Malamed S., Środki znieczulenia miejscowego, Magazyn Stomatologiczny, 9/2017.
  3. Bruzda-Zwiech A., Znieczulenie miejscowe w stomatologii dziecięcej, As Stomatologii, 6/2005.
  4. Makuła M., Szkutnik-Fiedler D., Środki znieczulające miejscowo, Farmacja Współczesna, 11/2018.
  5. Korbut R., Farmakologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.
Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *