Chirurg szczękowo-twarzowy

Spis treści

Chirurg szczękowo-twarzowy zajmuje się operacyjnym leczeniem problemów w obrębie jamy ustnej, czaszki i szyi. Co ciekawe, w Polsce specjalność taką mogą uzyskać nie tylko lekarze dentyści, ale także lekarze pozostałych specjalizacji. Nie należy mylić chirurga szczękowo-twarzowego z chirurgiem stomatologicznym, to dwie różne specjalizacje.

Chirurg szczękowo-twarzowy

Chirurg szczękowo-twarzowy a chirurg stomatolog

Chirurg szczękowo-twarzowy może zajmować się problemami zdrowotnymi zlokalizowanymi zarówno w jamie ustnej, jak i w obrębie szyi i twarzoczaszki. Z kolei chirurg stomatolog może działać wyłącznie w obrębie jamy ustnej. To właśnie on wykonuje m.in. ekstrakcje zębów mądrości czy usuwanie zębów przed planowanym leczeniem protetycznym. Zakres kompetencji chirurga szczękowo-twarzowego jest znacznie szerszy. Różnice wynikają również z drogi do uzyskania konkretnego tytułu. Aby zostać chirurgiem stomatologiem, należy ukończyć studia lekarsko-dentystyczne, natomiast aby zostać chirurgiem szczękowo-twarzowym, można być albo absolwentem studiów lekarsko-dentystycznych, albo absolwentem studiów lekarskich.

Chirurg szczękowo-twarzowy – czym się zajmuje?

Chirurg szczękowo-twarzowy zajmuje się przede wszystkim rozpoznawaniem i leczeniem chirurgicznym chorób:

  • tkanek miękkich części twarzowej czaszki oraz szyi;
  • jamy ustnej;
  • kości części twarzowej czaszki z podstawą przedniego dołu czaszki włącznie;
  • stawów skroniowo-żuchwowych;
  • zaburzeń potencjalnie złośliwych i nowotworów łagodnych oraz złośliwych twarzy, jamy ustnej, szyi oraz części twarzowej czaszki;
  • urazów czaszkowo-szczękowo-twarzowych;
  • wrodzonych i nabytych wad czaszkowo-szczękowo-zgryzowych.

W jego kompetencjach zawiera się również udzielanie pomocy medycznej w stanach nagłych i przy zagrożeniu życia, jak również nadzorowanie rehabilitacji pacjentów, orzekanie o potrzebie rehabilitacji leczniczej, niezdolności do pracy, uszczerbku na zdrowiu oraz niepełnosprawności z powodu rozpoznanych i leczonych chorób.

Kiedy do chirurga szczękowo-twarzowego?

Do chirurga szczękowo-twarzowego można udać się m.in. z następującymi problemami zdrowotnymi:

W razie wątpliwości warto udać się na konsultację do stomatologa, który dokładnie oceni jamę ustną i w razie potrzeby skieruje do chirurga szczękowo-twarzowego (większość profesjonalnych gabinetów i placówek współpracuje z takim specjalistą). Można również udać się bezpośrednio do chirurga – prowadzą oni konsultacje jak wszyscy inni lekarze, rozwiewając obawy pacjentów.

Ile zarabia chirurg szczękowo-twarzowy?

Średnie wynagrodzenie chirurgów szczękowo-twarzowych wynosi około 18 000 zł brutto miesięcznie, choć w zależności od kompetencji i doświadczenia zarobki te mogą być większe. Specjaliści bezpośrednio po ukończeniu nauczania, dopiero zdobywający doświadczenie, niekiedy zaczynają od wynagrodzeń 4500 zł brutto, co jednak konsekwentnie wzrasta w kolejnych latach.

Aby zostać chirurgiem szczękowo-twarzowym najpierw należy ukończyć studia medyczne, mogą to być studia lekarsko-dentystyczne lub lekarskie. Następnie można przystąpić do szkolenia specjalizacyjnego, które trwa 6 lat.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Misiurewicz-Gabi A., Innowacje w chirurgii szczękowo-twarzowej, Kurier Medyczny, 3/2020.
  2. Program specjalizacji w dziedzinie Chirurgii Szczękowo-Twarzowej, Warszawa 2023.
  3. Kryst L., Chirurgia szczękowo-twarzowa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *