Periodontolog

Spis treści

Periodontolog to lekarz stomatolog, który ukończył odpowiednią specjalizację, w tym przypadku zwaną periodontologią. Tym samym może zajmować się kompleksowym rozpoznawaniem i leczeniem chorób przyzębia. Do najczęstszych zaliczyć można zapalenie dziąseł czy paradontozę.

Periodontolog

Periodontolog – kto to?

Periodontolog jest lekarzem stomatologiem, a więc osobą, która ukończyła studia na kierunku lekarsko-dentystycznym, trwające 5 lat. Następnie ukończyła specjalizację z periodontologii, trwającą dodatkowo 3 lata. Łączny czas nauczania wynosi więc 8 lat. Aby zostać periodontologiem, należy charakteryzować się empatią i szczególną dokładnością, ponieważ tkanki w obrębie jamy ustnej zalicza się raczej do drobnych. Praca z nimi będzie więc precyzyjna. Empatia zaś jest niezbędna do pracy z drugim człowiekiem w większości zawodów medycznych.

Periodontolog – czym się zajmuje?

Periodontolog zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób przyzębia. Mianem przyzębia określa się natomiast zespół wyspecjalizowanych tkanek podtrzymujących zęby w zębodołach. Są to przede wszystkim: dziąsła, ozębna, cement korzeniowy, kości wyrostka zębodołowego szczęki oraz żuchwy. Najczęstszymi problemami w periodontologii są:

  • zapalenie dziąseł – manifestuje się krwawieniami z dziąseł, ich obrzękiem i zaczerwienieniem. To często pierwsze stadium pozostałych chorób zębów i przyzębia, dlatego już na tym etapie bardzo dobrze jest szybko zareagować wizyta u dentysty. Przyczyną stanów zapalnych dziąseł najczęściej jest niedostateczna higiena jamy ustnej, a więc niedokładne szczotkowanie zębów, pomijanie epizodów szczotkowania czy unikanie nitkowania przestrzeni międzyzębowych;
  • paradontoza – zwana przewlekłym zapaleniem przyzębia, manifestuje się odsłanianiem kieszonek dziąsłowych i obniżaniem się linii dziąseł, co ostatecznie odsłania szyjki zębowe. Towarzyszy temu nadwrażliwość zębów na bodźce termiczne. W zaawansowanych przypadkach dochodzi do przemieszczania się zębów i ich utraty, ponieważ nie są one stabilnie utrzymywane w wyrostkach zębodołowych.

Ryzyko chorób przyzębia znacznie wzrasta przy braku higieny jamy ustnej, ale i przy niektórych chorobach ogólnoustrojowych, takich jak cukrzyca, niedoczynność tarczycy, zespół Sjogrena czy osteoporoza. Także choroby autoimmunologiczne stawów (np. RZS) mogą przyczyniać się do częstszych stanów zapalnych przyzębia.

Sprawdź także: Ciążowe zapalenie dziąseł.

Konsultacja periodontologiczna

Wizyta u periodontologa wskazana jest zawsze w następujących przypadkach:

  • krwawienia z dziąseł, zarówno spontaniczne, jak i te występujące częściej, np. podczas gryzienia twardych pokarmów lub przy szczotkowaniu zębów;
  • zaczerwienienie i obrzęk dziąseł;
  • nadwrażliwość zębów;
  • nieświeży oddech;
  • obniżanie się linii dziąseł;
  • odstające części dziąseł na granicy z zębem.

Wizyta u periodontologa często będzie opierać się na przeprowadzeniu higienizacji zębów, ponieważ piaskowanie w połączeniu ze skalingiem i fluoryzacją oczyszcza zęby z kamienia nazębnego – kluczowego czynnika ryzyka chorób periodontologicznych. Tworzy idealne podłoże do zmiany nawyków higienicznych związanych ze szczotkowaniem zębów. Aby wzmacniać dziąsła, przede wszystkim nie należy zapominać o korzystaniu z nici dentystycznych przed każdym szczotkowaniem zębów, a więc dwukrotnie w ciągu dnia.

Jeśli jednak problem jest bardziej zaawansowany, periodontolog decyduje o wdrożeniu wyspecjalizowanego leczenia. Może to być skaling poddziąsłowy, zastosowanie antybiotyków czy skierowanie pacjenta na badania krwi lub do innego specjalisty (najczęściej endokrynologa lub reumatologa). W dzisiejszych czasach dąży się do wyleczenia zębów, zatem ekstrakcje są już raczej ostatecznością, gdy inne formy leczenia zawiodą lub gdy problem jest na tyle zaawansowany, że usunięcie zęba pozostaje jedyną nadzieją pacjenta na pozbycie się uciążliwych dolegliwości.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Górska R., Periodontologia. Podręcznik dla studentów i do LDEK, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2022.
  2. Jóżwik M., Kopański Z., Choroby przyzębia, Journal of Clinical Healthcare 1/2014.
Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *