Brak higieny jamy ustnej

Spis treści

Brak higieny jamy ustnej to problem, który może dotyczyć każdego człowieka bez względu na wiek czy płeć. Najczęściej przyczyną jest niechęć lub brak czasu na codzienne szczotkowanie zębów, co jednak w dłuższej perspektywie czasu ma opłakane konsekwencje. Rekomenduje się zatem codzienne czyszczenie i nitkowanie zębów oraz raz w roku odbycie wizyty u stomatologa w celu higienizacji zębów, na której zostanie usunięty kamień nazębny i płytka nazębna, a zęby zabezpieczone fluorem.

Brak higieny jamy ustnej

Brak higieny jamy ustnej – konsekwencje

Brak odpowiedniej higieny jamy ustnej sprawia, że w przestrzeniach międzyzębowych i w naturalnych zagłębieniach zębów (a później również na ich gładkich powierzchniach) zaczyna gromadzić się płytka nazębna. Wraz z upływem czasu przekształca się w kamień nazębny, czyli siedlisko patogenów i bakterii w jamie ustnej. Kamień nazębny przyczynia się zaś do:

Co istotne, unikanie regularnego mycia zębów może mieć konsekwencje ogólnoustrojowe, a nie tylko ograniczające się do jamy ustnej. Specjaliści na podstawie przeprowadzonych badań twierdzą, że brak właściwej higieny jamy ustnej zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę, udar mózgu i choroby serca, w tym zawał mięśnia sercowego. Wzrasta też ryzyko choroby Alzheimera.

Zobacz również: Jak prawidłowo myć zęby?

Brak higieny jamy ustnej u dzieci

Dbanie o zęby jest ważne przede wszystkim w odniesieniu do zębów mlecznych już od momentu ich wyrżnięcia się. Uczy to dziecko dobrych nawyków na przyszłość, pozwala przyzwyczaić się do szczoteczki oraz regularnych, kontrolnych wizyt u dentysty, a także wspiera zdrowie. Sporym błędem jest przekonanie niektórych rodziców, że o zęby mleczne nie trzeba aż tak zabiegać, ponieważ w pewnym momencie życia dziecka i tak wypadną. Jednakże zepsute zęby mogą przenieść patologiczny proces, bakterie i stan zapalny na wyrzynające się zęby stałe, powodując ich trwałe uszkodzenie. Wzrasta ryzyko poważnych wad zgryzu, a zęby zepsute po prostu bolą, co jest dla dziecka nieprzyjemne.

Zobacz również: Pierwsza wizyta dziecka u dentysty.

Brak higieny jamy ustnej w ciąży

Ciąża może zwiększać ryzyko wystąpienia rozmaitych problemów w obrębie jamy ustnej, dlatego należy w tym okresie szczególnie zadbać o jej właściwą higienę. Leczenie stomatologiczne w przypadku kobiet ciężarnych jest całkowicie bezpieczne, dotyczy to również znieczulenia miejscowego. Znacznie większym zagrożeniem jest brak higieny jamy ustnej i niewyleczone zęby, ponieważ patogenne bakterie mogą być przekazane noworodkowi wraz ze śliną. Wiele terapii stomatologicznych dla kobiet ciężarnych jest za darmo.

Brak higieny jamy ustnej w starszym wieku

Kolejną grupą szczególnie zagrożoną są seniorzy i osoby starsze. Wzrasta ryzyko rozwoju m.in. infekcji grzybiczych i infekcji bakteryjnych, próchnicy korzeni zębów, a nawet raka jamy ustnej. Sporym problemem seniorów jest też postępująca kserostomia (suchość w jamie ustnej), co jest jednym z czynników ryzyka próchnicy i nieświeżego oddechu. Wpływa na to zarówno fizjologiczny spadek produkcji śliny, jak i przyjmowanie wielu leków, przy których jest to skutkiem ubocznym. Seniorzy korzystający z protez zębowych powinni zadbać również o ich codzienną higienę, myjąc je po każdym posiłku oraz wyjmując na noc.

Zobacz również: Jak czyścić protezę zębową?

Jak dbać o higienę jamy ustnej?

Aby prawidłowo zadbać o higienę jamy ustnej, zaleca się:

  • szczotkowanie zębów 2 razy dziennie – rano i wieczorem;
  • szczotkowanie zębów po każdym głównym posiłku w przypadku osób z protezami oraz aparatami ortodontycznymi;
  • używanie nici dentystycznej do zębów przed każdym ich szczotkowaniem;
  • raz w roku uczęszczanie na wizytę higienizacyjną do stomatologa, na której odbywają się: piaskowanie zębów, skaling zębów, fluoryzacja zębów;
  • leczenie wszelkich ubytków, stanów zapalnych i innych problemów na bieżąco;
  • unikanie domowych sposobów na zmianę kształtu czy koloru zębów.

Problemy jamy ustnej mogą być manifestacją chorób ogólnoustrojowych. W takim przypadku należy dodatkowo skupić się na wyleczeniu ich lub ustabilizowaniu choroby (w przypadku chorób przewlekłych).



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Majda A., Zalewska-Puchała J., Bodys-Cupak I., Czubak-Lewandowska E., Stan higieny jamy ustnej i stomatologiczne zachowania zdrowotne studentów kierunków medycznych, Problemy Higieny i Epidemiologii, 4/2014.
  2. Roberson M., Heymann O., Swift J., Stomatologia zachowawcza, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2010.
  3. Jańczuk Z., Arabska-Przedpełska B., Lipski M., Kaczmarek U., Stomatologia zachowawcza z endodoncją, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *