Jak czyścić protezę zębową?

Spis treści

Osoby korzystające z uzupełnień protetycznych powinny wiedzieć, jak czyścić protezę zębową. Należy dbać o nią równie starannie, jak i naturalne zęby, ponieważ na niej również gromadzi się osad i kamień, co skutkuje nieprzyjemnym zapachem z ust, a nawet rozwojem poważnych schorzeń jamy ustnej.

Jak czyścić protezę zębową?

Dlaczego warto czyścić protezę zębową?

Proteza zębowa to wcale nie taki mały wydatek. Kosztuje od kilkuset złotych, a cena może dochodzić nawet do kilku tysięcy. Zachowanie prawidłowej higieny protezy gwarantuje jej długą żywotność. Oznacza to, że dbanie o nią zapewni jej trwałość i wytrzymałość, dzięki czemu posłuży właścicielowi przez wiele długich lat. Zadbana proteza zębowa powinna być wymieniona po 5-7 latach. Jeśli o nią nie dbamy, może to nastąpić nawet po roku.

Ponadto, jeśli proteza nie będzie wyjmowana i czyszczona, straci swój biały kolor oraz połysk. Stanie się szara, żółta, a w skrajnych przypadkach nawet brunatna. W jej zagłębieniach gromadzą się reszty pokarmu, bakterie oraz płytka nazębna, w efekcie czego problemem będzie nieprzyjemny oddech. Codzienne czyszczenie protezy zębowej jest proste i szybkie, przez co nie utrudnia codziennego funkcjonowania, a z pewnością zaowocuje na przyszłość.

Jak czyścić protezę zębową?

Protezę zębową należy czyścić nad umywalką. Osoby mające problem z utrzymaniem przedmiotów powinny wcześniej napełnić ją ciepłą wodą – dzięki temu nie uszkodzą protezy, nawet jeśli wypadnie im z rąk. Czyszczenie składa się z kilku etapów:

  • dokładne opłukanie protezy pod bieżącą, ciepłą wodą, aby usunąć resztki pokarmowe;
  • użycie preparatu do czyszczenia protezy i delikatne wyczyszczenie jej powierzchni specjalną szczoteczką do protez;
  • opłukanie protezy w czystej, ciepłej wodzie.

W tym samym czasie warto wyczyścić jamę ustną. Miękką szczoteczką i pastą z fluorem warto wyczyścić swoje własne dziąsła, język i zęby (jeśli znajdują się w zębodołach).

Dlaczego nie wolno korzystać ze zwykłej szczoteczki?

Podczas czyszczenia protezy należy unikać korzystania ze zwykłych, tradycyjnych szczoteczek do zębów. Ich włosie nie jest dostosowane do powierzchni przedmiotu, w efekcie czego mogłoby spowodować jego uszkodzenie, np. zarysowanie. W tak powstałych rysach mogą w przyszłości gromadzić się bakterie tworzące płytkę nazębną i wydzielające nieprzyjemny zapach. Z tego samego względu nie zaleca się używania zwykłych past do zębów chcąc wyczyścić protezę. Zwykła pasta, wybielacz, a nawet mydło nie są przeznaczone do tego celu.

Pasty do protez zębowych

Takie pasty różnią się od zwykłych znacznie silniejszym działaniem antybakteryjnym. Jednocześnie nie rysują protez zębowych i nie wpływają negatywnie na ich właściwości. Zaleca się czyszczenie protezy specjalną pastą przynajmniej przez 2 minuty delikatnymi ruchami okrężnymi. Takie pasty mają również działanie ścierające, nie ma więc potrzeby mocnego dociskania szczoteczki.

Proteza zębowa a nikotyna

Nikotyna jest substancją silnie barwiącą. Osoby palące zauważą spore przebarwienia swojej protezy w krótkim czasie, znacznie szybciej niż np. osoby regularnie pijące kawę czy herbatę. Bardzo często domowe sposoby czyszczenia protezy są niewystarczające. Wówczas zaleca się kupno specjalnych tabletek czyszczących, przeznaczonych właśnie do uzupełnień protetycznych. Wówczas wystarczy umieścić protezę w wodzie z rozpuszczoną tabletką i odczekać 10 minut. Po upływie tego czasu protezę należy dokładnie wypłukać pod bieżącą, ciepłą. Jeśli chcemy uzyskać mocniejszy efekt czyszczący protezę, można przed wypłukaniem wyszczotkować bez użycia pasty.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Żarow M., Endoprotetyka, Wydawnictwo Kwintesencja, Warszawa 2019.
  2. Spiechowicz E., Protetyka stomatologiczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013.
  3. Polanowski K., Protezy całkowite, Wydawnictwo Bestom, Łódź 2008.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *