Wizyta u dentysty

Spis treści

Wizyta u dentysty – jak wygląda, kiedy powinna odbyć się po raz pierwszy i jak często rekomenduje się kontrole stomatologiczne? Na te pytania powinien znać odpowiedź każdy człowiek, któremu zależy na higienie jamy ustnej oraz zdrowym, równym uśmiechu. Istnieje możliwość leczenia zębów za darmo w ramach NFZ, jak również prywatnie.

Wizyta u dentysty

Jak wygląda wizyta u dentysty?

Przebieg wizyty u dentysty może być różny w zależności od celu pacjenta. Jeśli jest to klasyczny przegląd stomatologiczny, po krótkim wywiadzie zdrowotnym dotyczącym m.in. codziennej higieny jamy ustnej czy chorób przewlekłych, stomatolog prosi o szerokie otwarcie ust i w tym czasie dokładnie ocenia ząb po zębie przy użyciu lusterka, aby zobaczyć również jego wewnętrzną powierzchnię. Gdy to konieczne może zlecić wykonanie zdjęcia RTG, które uwidoczni korzenie zębów oraz ewentualne cysty, torbiele zębów czy zęby zatrzymane. Jeśli natomiast wizyta ma na celu wyleczenie zębów, najczęściej rozpoczyna się znieczuleniem miejscowym, po czym stomatolog przystępuje do procedur terapeutycznych. Ich przebieg może być różny.

Wizyta u ortodonty ma jeszcze inny przebieg. Na samym początku przeprowadza się wywiad dotyczący oczekiwań pacjenta, a także możliwości terapeutycznych. Następnie lekarz pobiera wyciski zębów oraz wykonuje zdjęcia RTG. Na tej podstawie w późniejszym czasie przygotuje indywidualny aparat ortodontyczny. Oczekując na wizytę, na której zostanie on założony na zęby, warto udać się na higienizację zębów. Wizyta higienizacyjna obejmuje piaskowanie zębów , fluoryzację zębów oraz skaling zębów, co pozwala maksymalnie oczyścić je ze wszelkich zanieczyszczeń. Wizyta u dentysty, bez względu na planowane procedury terapeutyczne, jest bezbolesna – głównie dzięki nowoczesnym metodom znieczulania miejscowego, takim jak znieczulenie komputerowe.

Zobacz również: Pierwsza wizyta u ortodonty.

Ile trwa wizyta u dentysty?

Czas trwania wizyty u dentysty może być różny w zależności od planowanych procedur. Kontrola może trwać zaledwie 10 minut, ekstrakcja zęba około pół godziny, zaś skomplikowane leczenie kanałowe nawet do 2 godzin. Jeśli jest to kwestia ważna dla pacjenta, przed rozpoczęciem wizyty lub jeszcze na etapie jej umawiania warto zapytać o szacowany czas i jej trwania.

Kiedy pierwsza wizyta u dentysty?

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty powinna odbyć się jeszcze w wieku niemowlęcym, czyli w okolicach 6.-12. miesiąca życia. Jest to czas, w którym pojawiają się pierwsze zęby mleczne. Taka wizyta ma głównie na celu przyzwyczajenie młodego pacjenta do późniejszych kontroli, złagodzenie jego strachu i obawy oraz rzeczywistą ocenę, czy zęby mleczne wyrzynają się prawidłowo. Dla porównania, jeśli pierwsza wizyta odbędzie się w wieku przedszkolnym, a jej celem będzie leczenie bolesnej próchnicy, dziecko bardzo źle będzie wspominać dentystę, co poskutkuje silną traumą i lękiem przed dentystą i kolejnymi wizytami nawet w dorosłym życiu. Uważa się, że w wieku 3 lat każde dziecko powinno mieć już za sobą kontrolę stomatologiczną.

Jak często chodzić na wizytę u dentysty?

Kontrole dentystyczne powinny być systematyczne i odbywać się co 6 miesięcy. Wszystko przez to, że co pół roku rekomenduje się wykonywanie higienizacji zębów, czyli oczyszczania ich z płytki nazębnej i kamienia nazębnego. W tym samym czasie stomatolog lub higienistka stomatologiczna przeprowadza krótką kontrolę uzębienia. W razie zaobserwowania jakichkolwiek patologii szybko umawiana jest wizyta pozwalająca na ich wyleczenie. Częstsze wizyty kontrolne dotyczą osób z aparatem nazębnym – wówczas odbywają się nawet co 4 tygodnie. Wizyta u dentysty jest również niezbędna zawsze wtedy, gdy zauważymy u siebie niepokojące objawy, takie jak nieświeży oddech pomimo starannego szczotkowania zębów, krwawiące dziąsła, zaczerwienione i opuchnięte dziąsła, ból zęba czy krzywe wyrzynanie się ósemek.

Wizyta u dentysty – jak się przygotować?

Tuż przed wizytą u dentysty należy dokładnie wyszczotkować zęby oraz skorzystać z nici dentystycznej, aby oczyścić również przestrzenie międzyzębowe. Na koniec należy przepłukać jamę ustną specjalnym płynem do płukania jamy ustnej. Tak przygotowane zęby nie tylko będą łatwiejsze w ocenie, ale również zwiększą komfort czynności stomatologicznych zarówno u lekarza, jak i u pacjenta. Po wyszczotkowaniu zębów należy powstrzymać się od jedzenia. Jeśli konieczne będą inne, bardziej szczegółowe przygotowania, z pewnością poinformuje o tym lekarz podczas umawiania wizyty.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Tanasiewicz M., Kompendium lekarza dentysty, Wydawnictwo Elamed, Katowice 2019.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *