Znieczulenie komputerowe

Spis treści

Znieczulenie komputerowe jest coraz chętniej wykorzystywane w gabinetach stomatologicznych, głównie ze względu na skuteczność i najwyższy możliwy komfort pacjentów. W jego przebiegu wykorzystuje się takie same leki znieczulające, jak przy innych metodach, jednak różnica wynika z ich aplikacji. W tym celu stosuje się specjalne aplikatory połączone z komputerem.

Znieczulenie komputerowe

Na czym polega znieczulenie komputerowe?

Mechanizm znieczulenia miejscowego polega na podaniu anestetyku do tkanek, w pobliżu nerwu. Cząsteczki anestetyku muszą przebyć drogę zgodnie z gradientem stężenia. W fazie indukcji znieczulenia środek znieczulający przemieszcza się z miejsca podania w kierunku gałęzi nerwu, jak również we wszystkich dostępnych kierunkach. Innowacyjną formą znieczulenia miejscowego jest właśnie znieczulenie komputerowe. Dzięki użyciu specjalnego narzędzia, która przypomina nieco długopis zakończony cieniutką igłą, aplikacja leku jest bezbolesna i łagodna, a także nie powoduje drętwienia czy charakterystycznego uczucia rozpierania tkanek w momencie wstrzykiwania leku.

Narzędzie to jest połączone z komputerem, który reguluje dozowanie środka znieczulającego. Jego dawka musi zostać jednak dobrana przez lekarza. Wszystko odbywa się pod niewielkim ciśnieniem, co eliminuje wspomniane uczucie rozpierania. Aby samo wkłucie nie było odczuwalne dla pacjenta, wcześniej można nanieść na śluzówkę kilka kropel leku znieczulającego powierzchniowo. Czynność trwa kilkanaście sekund, a znieczulenie zaczyna działać bardzo szybko, dzięki czemu specjalista może od razu przejść do planowanych działań terapeutycznych.

Znieczulania komputerowego – zalety

Do największych zalet tej formy znieczulania pacjentów w gabinecie stomatologicznym należą:

  • zwiększone bezpieczeństwo pacjenta;
  • skuteczność i łatwość znieczulania dla lekarza, głównie dzięki komputerowo kontrolowanej prędkości podawania anestetyku;
  • lepsze wchłanianie płynu i minimalizowanie ryzyka pojawienia się bólu u pacjenta;
  • możliwość znieczulania także metodą ścieżki wkłucia z prędkością fizjologiczną, dla pełnego komfortu procedury;
  • możliwość dowolnego zmniejszania ciśnienia oraz ilości anestetyku koniecznego do uzyskania efektu znieczulenia, dzięki czemu wzrasta bezpieczeństwo tkanek miękkich, otaczającej kości, przyzębia i zawiązków zębów stałych;
  • pełna kontrola ciśnienia i oporu tkanek w czasie rzeczywistym;
  • automatyczna aspiracja, która zwiększa precyzję i przewidywalność znieczuleń;
  • łatwiejsze wykonanie znieczulenia śródwięzadłowego, doprzegrodowego czy domiazgowego, technicznie trudnych do wykonania tradycyjną strzykawką.

Podsumowując, dla lekarza taka forma znieczulenia jest wygodna i pozwala w pełni kontrolować etapy podawania leku znieczulającego. Z kolei pacjent nie odczuwa tak silnie bólu i ma pewność, że czynność jest dla niego maksymalnie bezpieczna.

Znieczulenie komputerowe – wady

Znieczulenie komputerowe nie ma żadnych wad. Nie wiąże się z wystąpieniem skutków ubocznych, działa natychmiast od momentu podania i jest dla pacjenta bezbolesne. To procedura chętnie wybierana w przypadku dzieci. Dlatego coraz więcej gabinetów stomatologicznych zostaje wyposażone urządzenie umożliwiające tę formę znieczulenia. Praktycznie jedynym przeciwwskazaniem do jego podania jest uczulenia na środek znieczulający.

Znieczulenie komputerowe – cena

Znieczulenie komputerowe kosztuje średnio 40-50 zł, choć w wielu prywatnych gabinetach stomatologicznych jest już wliczone w cenę zabiegu. Jeśli leczenie odbywa się w ramach NFZ, także znieczulenie komputerowe jest darmowe. Warto spytać o rodzaj planowanego znieczulenia na początku wizyty.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Stanley F., Środki znieczulenia miejscowego, Magazyn Stomatologiczny, 9/2017.
  2. Szpringer-Nodziak M., Wochna-Sobańska M., Stomatologia Wieku Rozwojowego, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2015.
  3. Sobczak M., Emerich K., Gazda E., Wal-Adamczak A., Olejniczak M., Środki znieczulenia miejscowego w stomatologii dziecięcej: zalecenia Polskiej Akademii Stomatologii Dziecięcej, Polska Stomatologia Dziecięca, 4/2017.
  4. Kołakowska A., Pigan A., Znieczulenie miejscowe u pacjentów w wieku rozwojowym, Nowa Stomatologia, 4/2019.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *