Dentysta (inaczej: stomatolog) to lekarz specjalista zajmujący się diagnostyką i leczeniem chorób zębów oraz jamy ustnej. Stanowi jeden z najstarszych zawodów, zapiski dotyczące zachowania higieny jamy ustnej oraz postępowania w przypadku bólu zęba można znaleźć w źródłach pochodzących m.in. ze starożytnej Mezopotamii, Babilonu, Grecji czy Rzymu.
Dentysta a stomatolog
Pierwsza różnica między tymi pojęciami wiąże się z ich pochodzeniem. Dentysta wywodzi się z łaciny, a dokładniej ze słowa „dens”, co oznacza „ząb”. Z kolei stomatologia wywodzi się z greckiego i łączy w sobie 2 słowa: „stoma”, czyli usta oraz „logia”, czyli nauka. Analizując te pojęcia, można stwierdzić więc, że dentysta zajmuje się głównie leczeniem chorób zębów, zaś stomatolog leczeniem całej jamy ustnej. W praktyce jednak specjaliści posługujący się oboma tytułami mają identyczne uprawnienia.
Lekarz dentysta to termin stosowany powszechnie w Polsce niemal do końca XX wieku. Dopiero w 1996 roku zamieniono nazwę tę na lekarz stomatolog. Zatem specjaliści, którzy ukończyli studia w okresie 1996-2002 r. tytułują się lekarzem stomatologiem. Po tym roku ponownie wprowadzono nazwę dentystów, zatem absolwenci po 2002 r. tytułują się lekarzem dentystą. Uprawnienia obu specjalistów są jednak takie same.
Dentysta – kto to jest?
Dentysta to przedstawiciel zawodu medycznego związanego z diagnozowaniem i leczeniem chorób zębów, przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej. Do jego zadań należy uzupełnianie i odbudowa brakującego uzębienia oraz działania korekcyjne wad zgryzu. Dentysta może kształcić się w wielu kierunkach, ponieważ stomatologia jest wysoce rozbudowaną dziedziną. Wyróżnia się w niej m.in.:
I wiele innych. Aby zostać dentystą, należy ukończyć studia trwające 10 semestrów, czyli 5 lat. Przyznanie pełnych praw zawodowych jest możliwe dopiero po odbyciu rocznego stażu podyplomowego oraz otrzymaniu pozytywnego wyniku z Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Państwowego. W pracy dentysty liczą się przede wszystkim cechy takie jak precyzja, opanowanie, rzetelność oraz dobre podejście do drugiego człowieka.
Co robi dentysta?
Dentysta zajmuje się przede wszystkim diagnostyką i profilaktyką chorób zębów oraz jamy ustnej. W tym celu wykonuje zabiegi profilaktyczne i zabiegi higieniczne takie jak np.:
- skaling zębów;
- skaling naddziąsłowy;
- skaling poddziąsłowy;
- piaskowanie zębów;
- fluoryzacja zębów;
- lakowanie zębów.
Dentysta przeprowadza także instruktaże higieny jamy ustnej. Kolejnym ważnym elementem jego pracy jest leczenie chorób zębów, stawów skroniowo-żuchwowych i całej jamy ustnej, do których zaliczamy przede wszystkim:
- próchnicę;
- erozje szkliwa;
- abrazje szkliwa;
- bruksizm;
- paradontozę;
- afty i nadżerki błon śluzowych jamy ustnej;
- zgorzele i torbiele zębów;
- nadwrażliwość zębów;
- zapalenie miazgi zęba.
- i wiele innych.
Dentysta może wdrażać działania mające na celu poprawę estetyki i funkcji zgryzu, poprzez np. dobór i zakładanie aparatów ortodontycznych, umieszczanie w jamie ustnej uzupełnienia protetycznego czy wybielanie zębów. Może przeprowadzać także leczenie kanałowe i odbudowywać ubytki. Wbrew ogólnemu przekonaniu dentysta nie zajmuje się zwykle jednak wyrywaniem zębów (ekstrakcją zębów) – ta czynność przeznaczona jest głównie dla chirurgów szczękowych.
Dentystę należy odwiedzić zawsze wtedy, gdy pojawia się ból zęba dowolnego pochodzenia. Należy pamiętać, że ból nie zniknie samoistnie nawet przy nagłym rozpoczęciu intensywnej higieny jamy ustnej czy po zażyciu leków, które są wyłącznie działaniem objawowym. Uszkodzenia zębów nie mają tendencji do cofania się. Konieczne jest profesjonalne leczenie zębów, a im wcześniej zostanie ono wdrożone, tym większe rokowania pacjenta na zachowanie zęba i bezbolesne procedury. Dentysta ma uprawnienia do podawania pacjentowi znieczulenia miejscowego, dlatego leczenie jest zawsze komfortowe.
Ile zarabia dentysta?
Średnie zarobki dentysty w 2023 roku wynosiły 6580 zł brutto. Kwota ta zależy jednak od wielu czynników. Specjaliści z własnym gabinetem stomatologicznym zarabiać będą więcej, niż specjaliści działający w publicznych placówkach w ramach NFZ.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny
Kolagen do picia to naturalny produkt z opatentowaną formułą Peptiplus® hydrolizowanego kolagenu. Dzięki temu jest bardzo wysokiej wchłanialności ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Sarnacka E., Lekarz dentysta w systemie prawnym. Prawo dla lekarzy dentystów, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
- Tanasiewicz M., Kompendium lekarza dentysty, Wydawnictwo Elamed, Katowice 2019.