Skaling naddziąsłowy

Spis treści

Skaling naddziąsłowy to zabieg higienizacyjny wykonywany w gabinecie stomatologicznym. Polega na usunięciu kamienia nazębnego z powierzchni zębów znajdujących się nad linią dziąseł. Rekomenduje się wykonywanie skalingu co 6 miesięcy. Zabieg ten jest refundowany przez NFZ raz w roku.

Skaling naddziąsłowy

Skaling naddziąsłowy – na czym polega?

Skaling naddziąsłowy jest zabiegiem całkowicie bezbolesnym, niewymagającym znieczulenia miejscowego. Trwa przeciętnie około 30 minut, a po nim wykonuje się dodatkowo piaskowanie zębów (usuwanie płytki nazębnej i osadu za pomocą sprężonego powietrza, wody i drobinek ściernych) oraz fluoryzację zębów (pokrycie zębów pianką zawierającą jony fluoru, wzmacniające szkliwo i chroniące przed próchnicą zębów).

Dawniej skaling zębów przeprowadzano mechanicznie, za pomocą specjalistycznych narzędzi stomatologicznych. Obecnie jednak w zastosowaniu znajduje się skaler – urządzenie emitujące fale ultradźwiękowe, które rozbijają kamień nazębny i pozwalają mu odpaść od powierzchni szkliwa. Szkliwo zostaje przy tym nienaruszone, dlatego skaling można uznać za maksymalnie bezpieczny, wręcz polecany każdemu zabieg. Sama czynność jest bardzo prosta. Stomatolog przykłada do powierzchni zębów końcówkę skalera, a fale ultradźwiękowe wraz z wodą odrywają z nich zmineralizowany osad. Jeśli kamień nazębny znajduje się również pod linią dziąseł, należy przeprowadzić bardziej skomplikowany, bolesny już skaling poddziąsłowy.

Skaling naddziąsłowy – wskazania

Wskazaniem do wykonania skalingu naddziąsłowego jest zaobserwowanie w jamie ustnej kamienia nazębnego, nawet w niewielkich ilościach. Odkłada się on w szczególności u osób z uzupełnieniem protetycznym oraz ze stałymi aparatami na zębach, jak również w przypadku wad zgryzu przebiegających ze stłoczeniem zębów i rotacjami zębów. Specjaliści zalecają wykonywanie higienizacji zębów co pół roku.

Skaling naddziąsłowy – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniami do przeprowadzania skalingu są:

  • ciąża w I trymestrze;
  • trudności z przełykaniem;
  • okres krótszy niż 12 miesięcy od przebytych zabiegów przeszczepiania tkanek twardych lub tkanek miękkich oraz implantacji.

Dodatkowo zgodnie z najnowszymi rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego i Narodowego Programu Ochrony Antybiotyków profilaktyka antybiotykowa jest kluczowa u pacjentów z grupy najwyższego ryzyka wystąpienia infekcyjnego zapalenia wsierdzia, do których należą pacjenci:

  • z wszczepioną sztuczną zastawką serca;
  • z wrodzoną siniczą wadą serca nieskorygowaną, skorygowaną w ostatnich 6 miesiącach z zastosowaniem sztucznego materiału lub skorygowaną z przetrwałym defektem;
  • po przebytym infekcyjnym zapaleniu wsierdzia.

Higienizacja może być wykonywana zarówno przez stomatologa, jak i przez higienistkę stomatologiczną. Specjalista kwalifikuje pacjenta do skalingu. Jeśli zaobserwuje przeciwwskazania, może odmówić jego przeprowadzenia.

Czy skaling naddziąsłowy boli?

Skaling naddziąsłowy jest całkowicie bezbolesny, ponieważ szkliwo jest nieunerwione. Nawet jeśli byłoby unerwione, fale ultradźwiękowe są całkowicie nieszkodliwe dla tkanek człowieka i delikatne. Dzięki temu podczas skalingu nie dochodzi do podrażnienia czy wywołania dolegliwości bólowych tkanek okolicznych, np. dziąseł czy języka.

Skaling naddziąsłowy – zalecenia po zabiegu

Bardzo ważne jest przestrzeganie zaleceń po skalingu, do których należą:

  • unikanie jedzenia i picia przez 2 godziny po zabiegu (ważne zwłaszcza jeśli wykonywana była również fluoryzacja);
  • stosowanie białej diety przez 24 godziny po zabiegu – unikanie przebarwiających pokarmów, takich jak buraki, borówki, czerwone wino, soki porzeczkowe czy kawa;
  • rezygnacja z palenia papierosów przez 24 godziny po zabiegu;
  • korzystanie z pasty do zębów łagodzącej nadwrażliwość zębów – delikatna nadwrażliwość może (choć nie musi) utrzymywać się przez kilka dni po skalingu.

O wszelkie zalecenia warto spytać stomatologa.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Heymann H., Roberson T., Swift E., Stomatologia zachowawcza, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2010.
  2. Mielczarek A., Kowalik R., Najman M., Podręcznik dla asystentek i higienistek stomatologicznych, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *