Skaling poddziąsłowy to zabieg higienizacji zębów, polegający na usunięciu kamienia nazębnego zalegającego pod linią dziąseł, czyli w kieszonkach dziąsłowych. Przeprowadza się go za pomocą skalerów ultradźwiękowych oraz ręcznych kiret stomatologicznych. Powinno się wykonywać go wspólnie ze skalingiem naddziąsłowym, piaskowaniem zębów oraz fluoryzacją zębów.
Skaling poddziąsłowy – na czym polega?
Skaling poddziąsłowy wykonuje się za pomocą skalera ultradźwiękowego, generującego fale ultradźwiękowe. Ich działanie polega na kruszeniu i odrywaniu niewielkich kawałków zmineralizowanego osadu, bez jednoczesnego naruszania powierzchni szkliwa. W ten sposób efektywnie usuwa się kamień nazębny znajdujący się na powierzchni szkliwa nad linią dziąseł i w okolicy linii dziąseł, co poprzedza przystąpienie do skalingu poddziąsłowego. Następnie można przejść do usuwania kamienia spod dziąseł.
Skaling poddziąsłowy odbywa się najczęściej z wykorzystaniem tzw. kiret ręcznych, czyli metalowych narzędzi stomatologicznych przeznaczonych do zeskrobywania tkanek. Z obu stron wyposażone są w specjalne haczyki i zaostrzone końce, dzięki którym z łatwością można podważać i usuwać kamień. Aby było to możliwe, lekarz musi delikatnie odsunąć dziąsła, uwidaczniając tkanki zębów znajdujące się pod nimi. Może to być dla pacjenta nieprzyjemne i bolesne, dlatego skaling poddziąsłowy można wykonywać w znieczuleniu miejscowym. Podczas tego zabiegu może pojawić się krwawienie z dziąseł, co jest naturalną reakcją organizmu.
Skaling poddziąsłowy w połączeniu ze skalingiem naddziąsłowym i pozostałymi zabiegami w pakiecie higienizacji może trwać nawet do 90 minut. Sam skaling zębów jest refundowany przez NFZ raz na rok. Należy wiedzieć, że nie u każdej osoby gromadzi się kamień nazębny w kieszonkach dziąsłowych.
Zobacz również: Płukanie kieszonki dziąsłowej w domu.
Skaling poddziąsłowy – wskazania
Wskazaniem do skalingu poddziąsłowego jest stwierdzenie obecności kamienia nazębnego pod linią dziąseł. Człowiek nie jest w stanie stwierdzić tego samodzielnie – rozpoznanie problemu odbywa się na wizycie kontrolnej u stomatologa, nierzadko podczas rutynowego skalingu naddziąsłowego. Odkładaniu się kamienia pod dziąsłami sprzyjają:
- palenie papierosów;
- parodontoza;
- głębokie kieszonki dziąsłowe;
- brak higieny jamy ustnej;
- nadmierne spożywanie węglowodanów prostych, które zagęszczają ślinę i sprzyjają rozwojowi niekorzystnych bakterii w jamie ustnej.
Skaling poddziąsłowy jest ważnym elementem utrzymania zdrowia jamy ustnej.
Przeciwwskazania do skalingu poddziąsłowego
Skaling poddziąsłowy jest zabiegiem bardziej inwazyjnym, niż skaling naddziąsłowy. Dlatego przeciwwskazaniami do jego wykonania mogą być:
- ciąża;
- osteoporoza;
- rozrusznik serca;
- odklejanie się siatkówki oka;
- gorączka;
- ostre infekcje w obrębie jamy ustnej;
- zaostrzenie chorób przewlekłych;
- ciężkie zaburzenia krzepnięcia krwi.
Przed wykonaniem skalingu stomatolog lub higienistka stomatologiczna pytają o stan zdrowia i występujące choroby, kwalifikując tym samym pacjenta do zabiegu.
Skaling poddziąsłowy – zalecenia po zabiegu
Po skalingu poddziąsłowym dziąsła mogą być obrzęknięte, zaczerwienione i tkliwe. Może także pojawić się niewielkie krwawienie z dziąseł, zwłaszcza podczas najbliższego szczotkowania zębów. Jeśli tak się dzieje, warto postawić na dietę miękką, dietę płynną lub dietę półpłynną, która nie będzie podrażniać tkanek miękkich w jamie ustnej. Warto pić chłodne napoje. Pozostałe zalecenia są takie same jak przy skalingu naddziąsłowym i obejmują:
- unikanie jedzenia i picia przez 2 godziny po zabiegu;
- stosowanie białej diety przez 24 godziny po zabiegu, zwłaszcza jeśli wykonywana była fluoryzacja zębów;
- rezygnacja z palenia papierosów przez 24 godziny po zabiegu;
- korzystanie z pasty do zębów łagodzącej nadwrażliwość zębów.
Przy skalingu poddziąsłowym można również stosować łagodzące, ziołowe płyny do płukania jamy ustnej.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny
Kolagen do picia to naturalny produkt z opatentowaną formułą Peptiplus® hydrolizowanego kolagenu. Dzięki temu jest bardzo wysokiej wchłanialności ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Heymann H., Roberson T., Swift E., Stomatologia zachowawcza, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2010.
- Mielczarek A., Kowalik R., Najman M., Podręcznik dla asystentek i higienistek stomatologicznych, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.