Skaling poddziąsłowy

Spis treści

Skaling poddziąsłowy to zabieg higienizacji zębów, polegający na usunięciu kamienia nazębnego zalegającego pod linią dziąseł, czyli w kieszonkach dziąsłowych. Przeprowadza się go za pomocą skalerów ultradźwiękowych oraz ręcznych kiret stomatologicznych. Powinno się wykonywać go wspólnie ze skalingiem naddziąsłowym, piaskowaniem zębów oraz fluoryzacją zębów.

Skaling poddziąsłowy

Skaling poddziąsłowy – na czym polega?

Skaling poddziąsłowy wykonuje się za pomocą skalera ultradźwiękowego, generującego fale ultradźwiękowe. Ich działanie polega na kruszeniu i odrywaniu niewielkich kawałków zmineralizowanego osadu, bez jednoczesnego naruszania powierzchni szkliwa. W ten sposób efektywnie usuwa się kamień nazębny znajdujący się na powierzchni szkliwa nad linią dziąseł i w okolicy linii dziąseł, co poprzedza przystąpienie do skalingu poddziąsłowego. Następnie można przejść do usuwania kamienia spod dziąseł.

Skaling poddziąsłowy odbywa się najczęściej z wykorzystaniem tzw. kiret ręcznych, czyli metalowych narzędzi stomatologicznych przeznaczonych do zeskrobywania tkanek. Z obu stron wyposażone są w specjalne haczyki i zaostrzone końce, dzięki którym z łatwością można podważać i usuwać kamień. Aby było to możliwe, lekarz musi delikatnie odsunąć dziąsła, uwidaczniając tkanki zębów znajdujące się pod nimi. Może to być dla pacjenta nieprzyjemne i bolesne, dlatego skaling poddziąsłowy można wykonywać w znieczuleniu miejscowym. Podczas tego zabiegu może pojawić się krwawienie z dziąseł, co jest naturalną reakcją organizmu.

Skaling poddziąsłowy w połączeniu ze skalingiem naddziąsłowym i pozostałymi zabiegami w pakiecie higienizacji może trwać nawet do 90 minut. Sam skaling zębów jest refundowany przez NFZ raz na rok. Należy wiedzieć, że nie u każdej osoby gromadzi się kamień nazębny w kieszonkach dziąsłowych.

Zobacz również: Płukanie kieszonki dziąsłowej w domu.

Skaling poddziąsłowy – wskazania

Wskazaniem do skalingu poddziąsłowego jest stwierdzenie obecności kamienia nazębnego pod linią dziąseł. Człowiek nie jest w stanie stwierdzić tego samodzielnie – rozpoznanie problemu odbywa się na wizycie kontrolnej u stomatologa, nierzadko podczas rutynowego skalingu naddziąsłowego. Odkładaniu się kamienia pod dziąsłami sprzyjają:

Skaling poddziąsłowy jest ważnym elementem utrzymania zdrowia jamy ustnej.

Przeciwwskazania do skalingu poddziąsłowego

Skaling poddziąsłowy jest zabiegiem bardziej inwazyjnym, niż skaling naddziąsłowy. Dlatego przeciwwskazaniami do jego wykonania mogą być:

Przed wykonaniem skalingu stomatolog lub higienistka stomatologiczna pytają o stan zdrowia i występujące choroby, kwalifikując tym samym pacjenta do zabiegu.

Skaling poddziąsłowy – zalecenia po zabiegu

Po skalingu poddziąsłowym dziąsła mogą być obrzęknięte, zaczerwienione i tkliwe. Może także pojawić się niewielkie krwawienie z dziąseł, zwłaszcza podczas najbliższego szczotkowania zębów. Jeśli tak się dzieje, warto postawić na dietę miękką, dietę płynną lub dietę półpłynną, która nie będzie podrażniać tkanek miękkich w jamie ustnej. Warto pić chłodne napoje. Pozostałe zalecenia są takie same jak przy skalingu naddziąsłowym i obejmują:

Przy skalingu poddziąsłowym można również stosować łagodzące, ziołowe płyny do płukania jamy ustnej.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Heymann H., Roberson T., Swift E., Stomatologia zachowawcza, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2010.
  2. Mielczarek A., Kowalik R., Najman M., Podręcznik dla asystentek i higienistek stomatologicznych, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.
Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *