Dieta płynna

Spis treści

Dieta płynna, jak wskazuje nazwa, polega na spożywaniu posiłków w formie upłynnionej. Na ogół stosuje się ją po operacjach i zabiegach, także stomatologicznych, gdy gryzienie twardych pokarmów nie jest możliwe. Zaletą takiej formy odżywiania jest fakt, że składniki odżywcze są lepiej przyswajalne w układzie pokarmowym.

Dieta płynna

Jak wygląda dieta płynna?

Na diecie płynnej sięgamy po posiłki właśnie w takiej formie. Oznacza to, że nie ma konieczności ich gryzienia. Dobrym rozwiązaniem są tutaj:

  • maślanki, kefiry, jogurty;
  • kisiele;
  • zblendowane zupy warzywne;
  • koktajle, smoothies;
  • soki owocowe, warzywne i mieszane;
  • bulion.

Najwięcej wartości mają kremowe zupy, ponieważ możemy zrobić je z warzyw i mięsa, dostarczając do organizmu błonnika, białka, witamin i minerałów. Dobrze sprawdzi się zupa z dyni z dodatkiem piersi z kurczaka lub zupa z cukinii. Wśród zup kremowych popularnością cieszą się także: ziemniaczana, marchwianka, z ciecierzycy, z soczewicy, brokułowa i kalafiorowa. Aby maksymalnie wspierać swój organizm, należy jednak nie tylko ograniczać się do zup.

Przykładowy jadłospis

Ilość dań oraz ich porcje zależą od zapotrzebowania kalorycznego. Przedstawiamy możliwą dietę płynną na 1 dzień, aby dostarczyć do organizmu wszystkiego, co potrzebuje.

  • śniadanie – gęsty koktajl z maślanki, banana, kilku orzechów włoskich i ulubionych owoców sezonowych (np. maliny, truskawki);
  • drugie śniadanie – ulubiony jogurt, najlepiej z dużą zawartością białka i naturalny, np. typu greckiego;
  • obiad – kremowa zupa warzywna z kurczakiem;
  • kolacja – bulion, herbata ziołowa.

Nie należy zapominać o nawodnieniu. Ważna jest nie tylko zwykła woda mineralna, ale wszelkie soki naturalne, herbaty ziołowe czy napary. Przed sięgnięciem po zioła należy jednak sprawdzić, czy nie rozrzedzają one krwi i nie działają przeciwzakrzepowo. Może to być istotna informacja po wszelkich operacjach w jamie ustnej.

Dieta płynna a wizyta u stomatologa

Dietę płynną wprowadzamy do jadłospisu wtedy, gdy z różnych powodów spożywanie normalnych posiłków nie jest możliwe. Na ogół należy utrzymywać ją dzień lub 2 dni po ekstrakcji zęba, ale nie tylko. Wskazaniami do diety płynnej w przypadku stomatologii są:

Będąc przy temacie jamy ustnej, dieta płynna i półpłynna jest zalecana po podcięciu wędzidełka czy usunięciu migdałka. Odpowiednio dobrane posiłki w formie płynnej dostarczają jednak tyle samo wartości odżywczych, co te w formie stałej.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Grzymisławski M., Dietetyka kliniczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.
  2. Ciborowska H., Rudnicka A., Dietetyka. Żywienie zdrowego i chorego człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
  3. Bujko J., Podstawy dietetyki, Wydawnictwo SGGW, Warszawa 2008.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *