Reendo

Spis treści

Reendo to inaczej powtórne leczenie endodontyczne (czyli kanałowe). Często sprawia wiele trudności lekarzom klinicystom, zwłaszcza gdy kanał korzeniowy wypełniono dobrze skondensowaną gutaperką. Zabieg wykonuje się najczęściej w momencie pojawienia się stanu zapalnego w zębie leczonym wcześniej kanałowo.

Reendo

Źródło fotografii: drkittel.pl

Kiedy wykonuje się reendo?

Jak wspomniano, najczęściej przyczyną wykonania powtórnego leczenia kanałowego jest pojawienie się stanu zapalnego w zębie, który przeszedł już leczenie endodontyczne. Przeważnie wynika to z nieprawidłowo przeprowadzonego zabiegu, jednak nie zawsze. Stan zapalny może bowiem rozwinąć się w kanale zęba leczonego endodontycznie, jednak kanał ten mógł podczas pierwszego leczenia zostać przeoczony lub nieodnaleziony. Do innych przyczyn kwalifikujących do reendo zalicza się między innymi:

  • próchnicę, która odsłania wyleczone już kanały;
  • perforacje komory lub korzenia zęba;
  • schorzenia w obrębie trudno dostępnych kanałów, które nie zostały opracowane za pierwszym razem;
  • naruszenia korony przeleczonego zęba, co może powodować infekcje bakteryjne.

O kwalifikacji pacjenta do leczenia reendo zawsze decyduje lekarz. Jest to jednak często wykonywany zabieg. Należy wspomnieć, że przyczyną konieczności powtórnego leczenia kanałowego może być nieodpowiednia higiena jamy ustnej. Źle przeprowadzone leczenia kanałowe najczęściej wykonywane były wiele lat temu, gdy nie korzystano jeszcze ze specjalistycznych urządzeń ani nawet zdjęć RTG. Dolegliwości błędnie wykonanego zabiegu mogą być odczuwalne po wielu latach, co jest powodem zgłoszenia się pacjenta na reendo.

Zobacz również: Endodoncja.

Jak przebiega reendo?

Przede wszystkim należy rozpocząć od diagnostyki pacjenta. Ocenia się dokładnie stan uzębienia oraz wykonuje niezbędne badania pomocnicze, takie jak RTG. Na podstawie wyników tych badań oraz oględzin uzębienia lekarz specjalista dokonuje decyzji o najbardziej optymalnym sposobie leczenia. Jeśli ząb zostanie zakwalifikowany do reendo, można rozpocząć zabieg.

Na wstępie pacjent zostaje poddany znieczuleniu, przez co reendo jest bezbolesne. Dolegliwości bólowe i opuchlizna mogą pojawić się po zabiegu, jednak istnieje wiele sposobów na łagodzenie tych objawów. Gdy znieczulenie zacznie działać, lekarz wykonujący zabieg otwiera ząb, po czym usuwa materiały użyte podczas poprzedniego leczenia kanałowego. To właśnie ta część przysparza dentystom wielu problemów. Jest bowiem niezwykle ważne, aby kanały zostały oczyszczone dokładne i całkowicie. Kanały zakrzywione, o nieregularnym przebiegu wymagają wykorzystania technik mikroskopowych. Po oczyszczeniu kanałów lekarz usuwa przyczynę stanu zapalnego, ponownie wypełnia kanały odpowiednim materiałem i odbudowuje ząb protetycznie.

Zobacz również: Dewitalizacja.

Przeciwwskazania do zabiegu

Zabieg nie jest możliwy w kilku przypadkach, gdy:

  • ząb objęty jest zaawansowanym procesem próchnicowym, który uniemożliwia wykonanie zabiegu;
  • korzeń zęba jest pęknięty lub złamany;
  • stan zapalny jest zbyt zaawansowany.

O możliwości wykonania reendo zawsze decyduje lekarz. Zazwyczaj jednak zabieg jest konieczny, aby uwolnić pacjenta od silnych dolegliwości bólowych.

Czy powtórne leczenie kanałowe jest konieczne?

Powtórne leczenie kanałowe często jest jedynym sposobem na uratowanie zęba pacjenta. Zazwyczaj to również jedyny sposób (poza ekstrakcją), który umożliwia likwidację bólu i stanu zapalnego. W przypadku dolegliwości toczących się w kanałach zęba odpowiednia higiena jamy ustnej niewiele pomoże, jak jest to w przypadku np. krwawiących dziąseł. Tutaj skuteczne okazuje się wyłącznie reendo. Warto zatem zwrócić się do lekarza, ponieważ zęby są częścią ciała, o którą warto wyjątkowo dbać.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Rembiasz-Jedliński A., Endodoncja mikroskopowa w praktyce, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2017.
  2. Torabinejad M., Walton R., Borczyk R., Endodoncja, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2010.
  3. Tronstad L., Endodoncja kliniczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *