Implanty zębowe – rodzaje implantów oraz przeciwwskazania

Spis treści

Wielu z nas marzy o pięknym uśmiechu, jednak nie każdy może to marzenie zrealizować. Często problemem jest sam kolor zębów, jednak prawdziwy problem mają osoby, których dotyczą ubytki zębowe, często spowodowane nieleczoną próchnicą. W takim przypadku często jedynym rozwiązaniem się implanty zębowe – oto ich rodzaje i przeciwwskazania do ich wstawienia.

Implanty zębowe – rodzaje implantów oraz przeciwwskazania

Czym są implanty zębowe?

Wbrew pozorom, implanty to nie całe zęby, które zastępują nasze braki, ale jedynie śruby, które zostały wkręcone w miejsce, gdzie powinien znajdować się korzeń zębowy. Implant jest więc podstawą konstrukcji, na której, dopiero później, montowana jest korona, która ma zastępować brakującego zęba.
Obecnie możliwe jest wykorzystywanie implantów wykonywanych z różnych materiałów, dzięki czemu oferują one większą opcję, bezpieczeństwo, ale i dostosowanie do niekiedy specyficznych, wymagań danego klienta.

Implanty zębowe – kiedy je wykorzystujemy?

Implanty zębowe stosowane są wtedy, gdy brakuje nam danego zęba lub zębów. Jednocześnie, na bazie kilku implantów może być zamontowane kilka zębów, ale i również cała proteza. Najczęściej do utraty uzębienia prowadzi próchnica, ale również paradontoza. W pierwszym przypadku musi być ona skrajnie zaniedbana, aby nie było możliwe inne metody leczenia u danego pacjenta.

Rodzaje implantów zębowych

Istnieje kilka rodzajów implantów, dzięki czemu lekarz może dostosować je do danego pacjenta. Popularnym rozwiązaniem są implanty tytanowe – są one naprawdę trwałym rozwiązaniem, jednak są bardzo mało estetyczne. Problem ten najczęściej dotyczy tych osób, u których obniży się linia dziąseł, i dopiero wtedy innym ukazują się tytanowe elementy implantów.

Przeciwieństwem będą tutaj implanty cyrkonowe. W ich przypadku również może dochodzić do obniżenia się linii dziąseł, jednak implanty cyrkonowe są bardzo podobne do naszych naturalnych zębów, dzięki czemu inni nie muszą zauważyć, że z nich korzystamy. Dodatkowo to właśnie implanty cyrkonowe idealnie wiążą się z tkaną kostną.

Opcja ta posiada również wiele innych zalet, takich jak:

  • brak wpływu na smak potraw,
  • brak reakcji na temperaturę,
  • odporność na kwaśne substancje,
  • brak interakcji z materiałami stomatologicznymi i ogólne bezpieczeństwo.

Jak widać, implanty cyrkonowe są estetyczne i bardzo praktyczne, jednak nie należą do najtańszych rozwiązań.

Implanty zębowe – jednofazowe czy dwufazowe?

W zależności od stanu jamy ustnej i potencjalnych ubytków kostnych lub ich braku możemy zdecydować się na dwie różne opcje montażu implantów i koron zębowych. W przypadku implantów jednofazowych i implanty i korony mocowane są podczas jednej wizyty, jednak nie możemy mieć wtedy problemu z bramki kostnymi.

Jeżeli sytuacja na to nie pozwala, najpierw montowane są same implanty, które jednak na początku muszą związać się z tkankami, a dopiero potem – już podczas drugiej wizyty – montowane są na nie korony. Jak widać, cały proces jest dłuższy w drugiej wersji i montażu dwufazowym.

Implanty – jakie mogą być przeciwwskazania?

Wbrew pozorom, przeciwwskazań do zastosowania implantów jest naprawdę sporo, i zaliczają się do nich przede wszystkim:

  • ciąża,
  • nieustabilizowana cukrzyca,
  • choroba nowotworowa,
  • nieukończony wzrost kości szczęki, czyli zazwyczaj posiadanie mniej, niż 17 lat,
  • schorzenia szpiku kostnego,
  • choroba Parkinsowna,
  • choroby psychiczne,
  • zbyt małą ilość miejsca na wykonanie korony zębowej,
  • stany zapalne w okolicach miejsca, gdzie ma być wykonany implant.

Pamiętajmy, by podczas wizyty szczerze odpowiadać na pytania stomatologa podczas wywiadu, dzięki czemu będzie mógł on ocenić, czy implanty nie będą dla nas problematyczne w danym okresie życia.

Czy do wszczepienia implantów zębowych trzeba się przygotować?

Wiele zależy od tego, czy w naszym przypadku lekarz zdecyduje się na opcję jednofazową, czy dwufazową. Jednocześnie, na początku zawsze musimy liczyć się z wywiadem lekarskim, pobraniem wycisku, badaniami, ale i ustaleniem, czy nie dotyczą nas jakiekolwiek przeciwwskazania.

Zanim zdecydujemy się na implanty, lekarz stomatolog powinien wysłać nas na badanie krwi, i jednocześnie wskazać, co dokładnie powinniśmy zbadać. Chodzi głównie o to, by lekarz upewnił się, czy z naszym organizmem jest wszystko dobrze w kontekście gojenia się ran po wszczepieniu implantów. Możemy liczyć się też z bardzo dokładnym badaniem stanu naszej jamy ustanej, bo on również może być problemem w kontekście wszczepienia implantów.

Nie wykluczone, że zostaniemy skierowani również na RTG, lub nawet tomografię komputerową szczęki i żuchwy.

Materiał powstał we współpracy z kliniką Dr Baron z Opola.

Artykuł zewnętrzny

Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *