Tomografia zęba

Spis treści

Tomografia zęba pozwala na dokładne zobrazowanie tkanek twardych zęba oraz okolicznych tkanek miękkich, co umożliwia zaplanowanie działań leczniczych w szeroko pojętej stomatologii. Taka forma diagnostyki znajduje zastosowanie zarówno w ortodoncji, jak i chirurgii stomatologicznej, chirurgii szczękowo-twarzowej, protetyce stomatologicznej czy periodontologii.

Tomografia zęba

Tomografia zęba – na czym polega?

Alternatywną do klasycznego RTG możliwość obrazowania daje w dzisiejszych czasach zastosowanie tomografii komputerowej z wiązką promieniowania w kształcie stożka (CBCT), nazywaną również w skrócie tomografią stożkową lub stomatologiczną tomografią wolumetryczną. Badanie to umożliwia przy jednokrotnym naświetleniu pacjenta uzyskanie pełnego obrazu twarzowej części czaszki (zarówno tkanek twardych, jak i tkanek miękkich). Po poddaniu wyników obróbce cyfrowej można natomiast uzyskać dowolny przekrój badanych struktur w każdej z 3 płaszczyzn przestrzennych oraz tworzyć trójwymiarowe rekonstrukcje.

W obrazowaniu wolumetrycznym wykorzystuje się stożkową wiązkę promieniowania rentgenowskiego, a lampa i detektor wykonują jednorazowy obrót o 360 stopni. W przeciwieństwie do obrazu konwencjonalnej tomografii komputerowej, gdzie wielkość wokseli zmienia się w zależności od grubości warstwy, w badaniu CBCT wielkość wokseli jest stała, w zależności od urządzenia wynosi od 0,1 do 0,4 mm. Istotną zaletą tomografii komputerowej z promieniem stożkowym jest znacznie niższa dawka promieniowania, jaką w porównaniu z wielonarządową tomografią komputerową otrzymuje pacjent.

Tomografia stożkowa zęba – zalety

Krótki czas ekspozycji, wynoszący zaledwie 20 sekund powoduje z jednej strony zmniejszenie dawki promieniowania, a z drugiej strony redukuje liczbę występujących artefaktów ruchowych. Badanie jest szybkie, komfortowe i bezbolesne dla pacjenta. Co najważniejsze jednak, umożliwia wykonanie zdjęć o bardzo dużej rozdzielczości. Ewentualne błędy pomiarowe są minimalne i według Lascala wynoszą od 0,07 do 0,2 mm.

Tomografia zęba – zastosowanie i wskazania

Chirurgia stomatologiczna i szczękowa wykorzystuje stożkową tomografię komputerową na każdym etapie implantacji wszczepów osseointegracyjnych. Zarówno podczas kwalifikacji pacjenta, jak i w trakcie leczenia, gdzie dokonuje się pomiaru szerokości wyrostków zębodołowych, stanu i gęstości kości, umiejscowienia struktur anatomicznych (dno zatok szczękowych, kanał nerwu zębodołowego dolnego, korzenie zębów sąsiednich). Dzięki badaniom CBCT możliwe jest wykrycie ponad 38% zmian okołowierzchołkowych więcej niż w przypadku posługiwania się jedynie tradycyjnymi dwuwymiarowymi zdjęciami RTG. Tomografia zęba umożliwia ponadto precyzyjną ocenę morfologii stawów skroniowo-żuchwowych, rozmiaru i zasięgu rozszczepów podniebienia pierwotnego i wtórnego czy nawet ocenę wypełnień zębowych wraz z diagnostyką próchnicy w obrębie zębiny.

Wskazania mogą być więc rozmaite, a wśród nich wyróżniamy:

Warto zaznaczyć, że tomografia zęba nie tylko ukazuje nieprawidłowości, ale także pozwala odpowiednio je zróżnicować. Możliwe jest np. odróżnienie ziarniniaków okołowierzchołkowych od torbieli, które różnią się zawartością (ziarniniaki mają strukturę zbitą, podczas gdy torbiele wypełnione są płynem).

Tomografia zęba – przeciwwskazania

Podstawowe przeciwwskazania do przeprowadzenia tomografii zęba to:

  • ciąża (jeśli to możliwe, z leczeniem inwazyjnym zębów oraz z wykonywaniem wszelkich badań z wykorzystaniem promieniowania RTG należy wstrzymać się do porodu);
  • brak zgody pacjenta.

Tomografia uznawana jest za badanie bezpiecznie, a forma stożkowa wykorzystuje znacznie mniejszą dawkę promieniowania RTG niż inne badania. Dlatego praktycznie nie ma działań niepożądanych związanych z wykonaniem tomografii. Przeciwwskazaniem nie jest także metalowy aparat ortodontyczny na zębach lub metalowe implanty i protezy zębowe.

Ile kosztuje tomografia zęba?

Tomografia stożkowa wszystkich zębów obu łuków to koszt około 300-350 zł, natomiast cena za zdjęcie wyłącznie szczęki lub wyłącznie żuchwy wynosi około 200-250 zł. Na cenę składa się wiele czynników, dlatego najlepiej zadzwonić do wybranej placówki stomatologicznej i osobiście zapytać o koszt badania.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Wilk J., Hes K., Noskowska A., Zastosowanie stożkowej tomografii komputerowej w codziennej praktyce ortodontycznej, Forum Ortodontyczne.
  2. Owecka M., Kulczyk T., Zastosowanie tomografii komputerowej z promieniem stożkowym (CBCT) w identyfikowaniu przyczyn nieprawidłowości zębowych, Nowiny Lekarskie, 77/2008.
  3. Berdzik-Janecka M., Dobrzyński M., Jaworski A., Zastosowanie stożkowej tomografii komputerowej (CBCT) w diagnostyce lekarsko-stomatologicznej, Inżynier i Fizyk Medyczny, 4/2015.
Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *