Wymaz z języka

Spis treści

Wymaz z języka to popularne badanie diagnostyczne mające na celu pobranie substancji znajdujących się na powierzchni języka, umieszczenie ich w sterylnym, medycznym pojemniczku lub probówce, a następnie odesłanie do badań laboratoryjnych. W ten sposób często ustalić można przyczynę infekcji, a nawet rodzaj wirusa, grzyba chorobotwórczego czy szczepu bakteryjnego. Pomaga to dobrać skuteczne leczenie, dzięki czemu pacjent szybciej powraca do zdrowia.

Wymaz z języka

Wymaz z języka – co to jest?

Wymaz z języka to proste, bezpieczne i nieinwazyjne badanie diagnostyczne stosowane w celu identyfikacji patogenów chorobotwórczych (najczęściej bakterii lub grzybów) obecnych na powierzchni języka. Wykonuje się je w przypadku podejrzenia infekcji, stanów zapalnych lub przewlekłych problemów z jamą ustną u osób w każdym wieku. Dla wiarygodnych, miarodajnych wyników należy jednak odpowiednio przygotować się do badania, przestrzegając wszelkich zalececń metodycznych.

Na czym polega wymaz z języka?

Najważniejsze zasady pobierania wymazu z języka są następujące:

  • co najmniej na 1 godzinę (optymalnie 3 godziny) przed pobraniem wymazu z jamy ustnej pacjent nie powinien spożywać posiłków, przyjmować płynów (z wyjątkiem czystej wody) ani myć zębów;
  • przed pobraniem wymazu w jamie ustnej nie powinny znajdować się żadne ciała obce, takie jak gumy do żucia, lizaki, cukierki.

Samo przystąpienie do badania obejmuje wyjęcie specjalnej, medycznej pałeczki z probówki ochronnej oraz pobranie wymazu poprzez pocieranie końcówką powierzchni języka po lewej i po prawej stronie (łącznie przez około 30 sekund), a jeśli istnieją ku temu zalecenia również powierzchni gardła. Jeżeli w jamie ustnej występują jakieś zmiany chorobowe (owrzodzenia, brodawki, kłykciny, przerost nabłonka i tym podobne) wymaz należy pobrać również z tych miejsc.

Po pobraniu wymazu specjalista umieszcza pałeczkę w płynie będącym podłożem transportowym. Tak zabezpieczona jest następnie transportowana do laboratorium medycznego, gdzie podlegnie dokładnej analizie przez specjalistów. Wyniki dostępne są z reguły po kilku dniach, choć jeśli istnieje konieczność wyhodowania patogenów z próbki może to zająć więcej czasu.

Wymaz z języka – wskazania

Wymazy z języka pobiera się celem diagnostyki chorób jamy ustnej, w szczególności o podłożu infekcyjnym, gdzie czynnikami sprawczymi są bakterie, wirusy, grzyby, pierwotniaki. Wskazania do takiego badania mogą być następujące:

To lekarz decyduje, czy konieczne będzie rozpoznanie poparte pobraniem wymazu.

Wymaz z języka – przeciwwskazania

Wymazu z języka nie wykonuje się w następujących przypadkach:

  • przyjmowanie antybiotyków, leków przeciwgrzybiczych bądź innych farmaceutyków, które mogą wpływać na wynik badania, fałszując go;
  • stan bezpośrednio po umyciu zębów lub przepłukaniu jamy ustnej naparem ziołowym / płynem do płukania jamy ustnej, co również fałszuje wyniki badań;
  • spożycie posiłku przed badaniem – przed przystąpieniem do wymazu z języka należy pozostać na czczo lub ewentualnie ostatni posiłek spożyć nie później niż 3 godziny przed pobraniem wymazu;
  • obecność wyjmowanych protez protetycznych – przed badaniem należy je wyjąć.

Tak naprawdę nie ma bezwzględnych przeciwwskazań, które wykluczają pacjenta z omawianego badania. Pobranie i zbadanie wymazu z języka jest bezbolesne, nieinwazyjne i bezpieczne. Można wykonywać to również u osób przewlekle chorych, kobiet ciężarnych czy małych dzieci.

Ile kosztuje wymaz z języka?

Wymaz z języka pobierany celem badania mikrobiologicznego (np. posiew), kosztuje (w zależności od placówki i celu badania) od 30 do 75 zł. Jeśli jednak chcemy zidentyfikować konkretny rodzaj grzyba, cena badania może być wyższa.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. https://www.nfz-zielonagora.pl/system/obj/1991_Instrukcja_pobierania_wymazow.pdf.
  2. https://borlamed.pl/wp-content/uploads/2023/11/Instrukcja-pobierania-wymazu-z-jamy-ustnej-w-kierunku-zakazen-innych-niz-HPV_14112023.pdf.
  3. Miller L., Choroby błony śluzowej jamy ustnej, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław.
Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *