Nalot na języku

Spis treści

Nalot na języku nie zawsze powinien wzbudzać niepokój, ponieważ niejednokrotnie nie wiąże się z czynnikami chorobowymi, lecz może wynikać np. z niewłaściwych nawyków czy picia niewystarczającej ilości płynów w ciągu dnia. Jeśli jest niepokojący lub towarzyszą mu jakiekolwiek dolegliwości, należy udać się do stomatologa.

Nalot na języku

Nalot na języku – przyczyny

Nalot na języku może mieć wiele przyczyn w zależności od tego, jak dokładnie wygląda. Najczęściej obserwuje się biały nalot na języku, który wynika głównie z nieodpowiedniej higieny jamy ustnej. To nic innego jak płytka nazębna, która odkłada się na chropowatej powierzchni języka. Zawiera bakterie, które w wilgotnym środowisku tej struktury intensywnie się namnażają, pogłębiając nalot. O tej samej przyczynie może świadczyć lekko żółte zabarwienie nalotu. Inne możliwe przyczyny białego i żółtego nalotu na języku to:

  • odwodnienie i picie niewystarczającej ilości płynów w ciągu dnia;
  • niedobór śliny, np. wskutek silnego stresu i nerwicy lub chorób przewlekłych takich jak zespół Sjogrena;
  • stosowanie niektórych leków, np. glikokortykoidów wziewnych;
  • kandydoza jamy ustnej;
  • antybiotykoterapia;
  • nadużywanie alkoholu, kawy i mocnej herbaty;
  • palenie papierosów;
  • przerost migdałka gardłowego.

Nieco innym problemem jest brązowy nalot na języku, który poza wymienionymi wyżej czynnikami może wiązać się z kwasicą organizmu. Zielony nalot na języku to skrajnie rzadka przypadłość, lecz jeśli towarzyszą mu niepokojące dolegliwości, może wskazywać na poważne schorzenia. Należą do nich m.in. leukoplakia, czarny włochaty język czy infekcja górnych dróg oddechowych. Język czarny włochaty, określany również mianem rogowacenia czarnych brodawek języka, jest konsekwencją nadmiernego rogowacenia i wydłużenia brodawek nitkowatych oraz gromadzenia się czarnego lub brązowego barwnika w ich obrębie. Przy nietypowym zabarwieniu języka warto zwrócić uwagę również na ostatnio spożywany posiłek. Być może znajdowały się w nim pokarmy z barwnikami, które mogły pozostać na błonach śluzowych jamy ustnej.

Przykładem jest choćby jedzenie fioletowych owoców jagodowych, pozostawiające granatowy nalot na języku. Nie jest to powodów do niepokoju, a taki spożywczy nalot znika samoistnie.

Nalot na języku – objawy

Nalot na języku sam w sobie nie jest chorobą, lecz zwykle jej objawem. Dlatego nie daje dolegliwości poza nieprzyjemnym zapachem z ust, który może się wydobywać. U niektórych pacjentów nalot może wywoływać jedynie pieczenie, co wiąże się z jego składem i obecnością bakterii. Wszelkie inne objawy dotyczą raczej choroby podstawowej, czyli czynnika, w którego przebiegu doszło do pojawienia się nalotu na języku. Celem odnalezienia możliwych przyczyn problemu warto zwrócić uwagę, czy nalot ma charakter stały, czy może da się go usunąć podczas szczotkowania zębów, czy paznokciem.

Nalot na języku – leczenie

Leczenie nalotu na języku powinno być przyczynowe. Stosuje się więc odpowiednio dobraną farmakoterapię (leki przeciwgrzybicze, antybiotyki), zmianę nawyków związanych z higieną jamy ustnej, dietoterapię, a niekiedy drobną chirurgię. Wszystkie metody dobiera się indywidualnie do potrzeb pacjenta. Jeśli nalot na języku wiąże się z niewłaściwą higieną jamy ustnej, należy pamiętać o codziennym szczotkowaniu zębów rano i wieczorem, nie pomijając przy tym powierzchni policzków i języka. Doraźnie można zastosować farmaceutyczne płyny do płukania jamy ustnej lub samodzielnie przygotowane płukanki ziołowe np. z szałwii lub soli fizjologicznej.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Schnorrenberger C., Schnorrenberger B., Diagnozowanie z języka, Wydawnictwo Galaktyka, Łódź 2012.
  2. Jańczuk Z., Arabska-Przedpełska B., Lipski M., Kaczmarek U., Stomatologia zachowawcza z endodoncją, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *