Biały nalot na języku

Spis treści

Biały nalot na języku może być objawem licznych, poważnych schorzeń w organizmie, których nie wolno bagatelizować. Dlatego wszelkie zmiany, które odbiegają od naturalnego koloru języka i nie mają charakteru przejściowego (np. po zjedzeniu barwiącej potrawy), powinny być skonsultowane z lekarzem. Taki nalot może mieć jednak przyczyny fizjologiczne, przedstawione dokładniej poniżej.

Biały nalot na języku

Biały nalot na języku – przyczyny

Do patologicznych przyczyn, w przebiegu których zaobserwować można biały nalot na języku, zalicza się między innymi:

  • grzybicę jamy ustnej – mogą jej towarzyszyć wypryski na błonach śluzowych jamy ustnej i na skórze twarzy;
  • problemy gastrologiczne – np. refluks żołądkowo-przełykowy, zaburzenia trawienia, czemu towarzyszy nietypowy posmak w ustach;
  • niedobór witamin, zwłaszcza witamin z grupy B;
  • AIDS;
  • kiłę;
  • niedokrwistość;
  • antybiotykoterapię;
  • stosowanie sterydów wziewnych, np. w leczeniu astmy oskrzelowej;
  • zbyt niski poziom nawodnienia organizmu;
  • cukrzycę;
  • leukoplakię, czyli rogowacenie białe;
  • dur brzuszny.

Z kolei do grona fizjologicznych przyczyn białego nalotu na języku zalicza się przede wszystkim nieodpowiednią dietę i błędną higienę jamy ustnej. W pierwszym przypadku chodzi głównie o spożywanie nadmiaru cukrów prostych, zaś błędy higieniczne odnoszą się do zbyt rzadkiego szczotkowania zębów lub unikania jednoczesnego szczotkowania języka, na którym znajduje się blisko połowa wszystkich bakterii w jamie ustnej. Także palenie papierosów może zwiększać ryzyko tworzenia się białej warstwy na języku, która dodatkowo może mieć nieprzyjemny zapach.

Zobacz również: Jak czyścić język?

Biały nalot na języku – objawy

Sam nalot jest łatwy w identyfikacji – tworzy białą lub kremową powierzchnię na języku. Jego dokładna charakterystyka zależy jednak od przyczyn dolegliwości. Przykładowo w przebiegu kandydozy (infekcji grzybiczych) kożuchowaty nalot ściśle łączy się z podłożem i daje się usunąć mechanicznie (w odróżnieniu od leukoplakii, której nie można usunąć przy próbie silniejszego ścierania). Z kolei jeśli przyczyną jest infekcja bakteryjna, pojawia się pieczenie, a potem ból języka, szczególnie na jego końcu i brzegach. Wraz z białym nalotem na języku mogą pojawić się objawy takie jak:

Często zdarza się jednak, że nalotowi nie towarzyszą żadne inne objawy.

Biały nalot na języku – leczenie

Przy stwierdzeniu białego nalotu na języku należy natychmiast wdrożyć leczenie przyczynowe. Często wystarczy zadbanie o higienę jamy ustnej (regularne szczotkowanie zębów i języka, korzystanie z nici dentystycznych i stosowanie płynu do płukania jamy ustnej) oraz zbilansowaną, zdrową dietę ograniczającą spożycie cukrów prostych. Wskazana jest rezygnacja z palenia papierosów. Jeśli problem nie ustępuje, należy skonsultować się z lekarzem, który rozpozna jego przyczynę i wdroży odpowiednie leczenie.

Przy cukrzycy należy utrzymywać stały poziom glukozy za pomocą diety o niskim indeksie glikemicznym i farmakoterapii, przy leukoplakii zaleca się unikanie czynników drażniących błony śluzowe oraz usunięcie zmian drogą chirurgiczną, zaś przy grzybicy zastosowanie znajdują leki przeciwgrzybicze. Rokowania są dobre, o ile pacjent świadomie i odpowiedzialnie podejdzie do leczenia.

Jak czyścić język z białego nalotu?

Biały nalot można usuwać z powierzchni języka samodzielnie w domu. Wystarczy kupić w aptece urządzenie do czyszczenia języka, przypominające z wyglądu skrobaczkę do szyb, ewentualnie zaopatrzyć się w szczoteczkę do zębów posiadającą na swojej końcówce gumowe wypustki przeznaczone do czyszczenia języka. Podczas mycia zębów należy dokładnie oczyścić język ruchami posuwistymi (od góry do dołu, w kierunku czubka języka). Na koniec należy dokładnie wypłukać pastę do zębów i przepłukać usta płynem do jamy ustnej niezawierającym alkoholu. Szczoteczkę lub maszynkę do czyszczenia języka należy dokładne zdezynfekować gorącą wodą i płynem do jamy ustnej.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Górska R., Nowak M., Wybrane zagadnienia z diagnostyki i leczenia chorób błony śluzowej jamy ustnej, Polski Przegląd Otorynolaryngologiczny, 2/2017.
  2. Schnorrenberger C., Schnorrenberger B., Diagnozowanie z języka, Wydawnictwo Galaktyka, Łódź 2012.
  3. Mrówka-Kata K., Namysłowski G., Banert K., Ścierski W., Zapalenia języka i inne wybrane jego zmiany o charakterze łagodnym, Forum Medycyny Rodzinnej, 2/2008.
Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *