Jak czyścić język?

Spis treści

Warto wiedzieć jak czyścić język, ponieważ to właśnie na nim znajduje się spora część bakterii. Wyszczotkowanie jedynie zębów, z pominięciem języka, nie da oczekiwanych efektów i nie zapewni pełnej higieny jamy ustnej. W takich wypadkach nawet pomimo wyczyszczenia zębów może dojść do rozwoju próchnicy, kamienia nazębnego czy poważnych chorób przyzębia.

Jak czyścić język

Dlaczego warto czyścić język?

Czyszczenie języka podczas codziennej pielęgnacji jamy ustnej jest niezwykle ważne z kilku powodów. Przede wszystkim usuwa się resztki pokarmowe i bakterie, których nie widać gołym okiem. Mogłoby się wydawać, że wyszczotkowanie zębów i użycie nici dentystycznej jest wystarczającą czynnością do utrzymania higieny jamy ustnej. Niestety, jest to częste i błędne stwierdzenie. Język posiada chropowatą powierzchnię, która stanowi idealne środowisko rozwoju bakterii.

Ponadto czyszczenie języka gwarantuje świeży oddech, sprzyja prawidłowej produkcji śliny oraz sprawia, że kubki smakowe znacznie lepiej odbierają bodźce smakowe.

Jak czyścić język?

Język powinniśmy czyścić przy każdym szczotkowaniu zębów. Nie potrzebujemy do tego żadnych specjalnych urządzeń – wystarczy szczoteczka do zębów – manualna lub soniczna. Szczoteczki manualne posiadają często na drugiej stronie (na przeciw włosia) specjalną gumową nakładkę przeznaczoną właśnie w celu oczyszczenia powierzchni języka. Jednak nawet jeśli jej nie ma, język możemy czyścić włosiem.

Dokładny sposób czyszczenia języka nie różni się wiele od tradycyjnego czyszczenia zębów. Wykonujemy koliste ruchy szczoteczką w wybranym przez siebie kierunku. Można więc zacząć od dystalnej części języka i kierować się w stronę gardła, lub odwrotnie. Można także czyścić język od lewej jego strony ku prawej. Na koniec, aby osiągnąć jeszcze dokładniejszy efekt, warto przepłukać usta specjalnym płynem do płukania jamy ustnej.

Konsekwencje braku higieny języka

Brak prawidłowej higieny języka może doprowadzić do rozwoju między innymi:

  • halitozy – nieprzyjemnego zapachu z ust wskutek namnażania się bakterii;
  • zaburzeń smaku;
  • kandydozy – grzybicy jamy ustnej;
  • chorób dziąseł.

Oczywiście nie jest to regułą. Wiele osób pomija czyszczenie języka i nie boryka się z poważnymi konsekwencjami tego zaniedbania, jednak znacznie korzystniej dla naszego zdrowia, wyglądu i samopoczucia jest dbać o higienę zarówno zębów, jak i języka.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Borczyk D., Próchnica zębów – diagnostyka i planowanie leczenia, Wydawnictwo Bestom, Łódź 2008.
  2. Roberson T., Heymann H., Swift E., Stomatologia zachowawcza, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2010.
Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *