Żółty nalot na języku

Spis treści

Żółty nalot na języku to nieestetyczna dolegliwość, która może wzbudzać niepokój u człowieka. Często towarzyszy jej halitoza, czyli nieprzyjemny zapach z ust. Diagnostyką i leczeniem przeważnie zajmuje się lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, choć wsparciem może być również stomatolog. Na co może wskazywać omawiany objaw i jak go leczyć?

Żółty nalot na języku

Żółty nalot na języku – przyczyny

W warunkach prawidłowych powierzchnia języka powinna być stale wilgotna, lekko różowa, bez widocznej warstwy nalotu. Wskutek różnych czynników na języku może jednak utworzyć się nalot – zwykle o zabarwieniu białym lub żółtym. Żółty nalot na języku przeważnie wskazuje na następujące dolegliwości zdrowotne:

  • cukrzyca – cywilizacyjna choroba metaboliczna charakteryzująca się podwyższonym poziomem cukru we krwi, na co wpływa nieprawidłowa czynność trzustki;
  • żółtaczka – zażółcenie skóry, błon śluzowych i gałek ocznych w konsekwencji nagromadzenia się bilirubiny w organizmie;
  • język geograficzny – łagodny stan zapalny jamy ustnej, w przebiegu którego pojawiają się nieregularne, przypominające mapę świata wzory na języku;
  • czarny włochaty język – schorzenie wynikające z braku właściwego złuszczania się brodawek nitkowatych języka oraz mnożących się na nim bakterii lub drożdżaków. Żółty nalot może być w tym przypadku wczesną oznaką.

Czynnikami ryzyka, które również mogą przyczynić się do wystąpienia żółtego nalotu na języku są:

  • palenie papierosów;
  • przyjmowanie niektórych leków;
  • gorączka;
  • przeziębienie;
  • oddychanie przez usta;
  • częste picie kawy i herbaty, a unikanie picia wody;
  • odwodnienie.

Należy wyszczególnić także nieodpowiednią higienę jamy ustnej, zwłaszcza unikanie szczotkowania języka, na którym znajduje się blisko połowa wszystkich bakterii w jamie ustnej. Niestety wciąż wiele osób skupia się wyłącznie na szczotkowaniu zębów, pomijając przy tym język, wewnętrzne powierzchnie policzków, a nawet przestrzenie międzyzębowe, do oczyszczenia których niezbędna jest nić dentystyczna.

Zobacz również: Jak czyścić język?

Żółty nalot na języku – objawy

Żółty nalot na języku sam w sobie nie daje żadnych objawów bólowych i nie powoduje dyskomfortu. Jest jednak siedliskiem bakterii, wskutek czego bardzo często towarzyszy temu nieprzyjemny zapach z ust. Język pod nalotem ma chropowatą powierzchnię, co dodatkowo sprzyja gromadzeniu się patogenów. W obrazie klinicznym mogą pojawić się natomiast dolegliwości bezpośrednio wskazujące na przyczynę takiego nalotu. Przykładowo w przebiegu odwodnienia będzie to suchość jamy ustnej i skóry, zawroty głowy i złe samopoczucie, przy gorączce odnotowuje się podwyższoną temperaturę ciała powyżej 38,1 stopni C, z kolei przy czarnym włochatym języku może pojawić się pieczenie języka i odruch wymiotny.

Diagnostyka żółtego nalotu na języku

Diagnostyka żółtego nalotu na języku uzależniona jest od podejrzeń lekarza odnośnie przyczyny problemu. Na wstępie przeprowadza się wywiad zdrowotny, dotyczący również stylu życia. Następnie lekarz zleca morfologię oraz podstawowe badania krwi i moczu, wraz z oceną poziomu glukozy we krwi. Jeśli to konieczne, kieruje pacjenta na stomatologiczny przegląd jamy ustnej.

Żółty nalot na języku – leczenie

W pierwszej kolejności należy zastanowić się, czy nawyki dnia codziennego nie wpływają na pojawianie się żółtego nalotu. Warto rzucić palenie, pić więcej wody, odstawić mocną herbatę i kawę oraz regularnie (rano i wieczorem) szczotkować zęby wraz z językiem i nitkowaniem przestrzeni międzyzębowych. Zaleca się uzupełnienie ewentualnych niedoborów pokarmowych poprzez zbilansowaną i urozmaiconą dietę oraz suplementację. Jeśli takie czynności nie pomagają, a żółty nalot dalej się utrzymuje, należy zgłosić się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Leczenie żółtego nalotu na języku powinno być przyczynowe, zatem ważne jest określenie jego przyczyn. W przebiegu cukrzycy pacjent otrzymuje stosowną farmakoterapię i zalecenia dietetyczne. Przy żółtaczce wdraża się farmakoterapię ukierunkowaną na normalizację poziomu bilirubiny. Terapię zawsze dobiera lekarz indywidualnie do stanu zdrowia pacjenta.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Ślebioda Z., Szponar E., Linke K., Zmiany patologiczne na błonie śluzowej jamy ustnej w przebiegu choroby Leśniowskiego-Crohna – opis dwóch przypadków, Przegląd Gastroenterologiczny, 5/2011.
  2. Schnorrenberger C., Schnorrenberger B., Diagnozowanie z języka, Wydawnictwo Galaktyka, Łódź 2012.
  3. Mrówka-Kata K., Namysłowski G., Banert K., Ścierski W., Zapalenia języka i inne wybrane jego zmiany o charakterze łagodnym, Forum Medycyny Rodzinnej, 2/2008.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *