Język geograficzny

Spis treści

Język geograficzny to łagodne zapalenie o wciąż nieustalonej etiologii, które nie daje dolegliwości. Zmiany mogą trwać latami lub ustępować nagle samoistnie. Najczęściej patologia ta pojawia się u dzieci poniżej 4. roku życia. Z kolei w populacji starszych dzieci i dorosłych osób występuje od 0,3 do 14%.

Język geograficzny

Jak wygląda język geograficzny?

Język geograficzny to stan cechujący się występowaniem plam o nieregularnych kształtach, widocznych zazwyczaj na grzbietowej powierzchni języka. Nieregularna forma plam sprawia, że powierzchnia języka przypomina swoim wyglądem mapę – stąd nazwa język geograficzny.

W obrazie klinicznym widoczne są nieregularne, owalne lub okrągłe powierzchnie pozbawione brodawek nitkowatych, ale dobrze odgraniczone jakby wiankiem większego ich skupienia i rogowacenia na obwodzie. Obnażona powierzchnia jest czerwona, nieco uniesiona, a brodawki grzybowate są wyraźne i uwydatnione. Zmiany te mają tendencję do szybkiego przemieszczania się wskutek gojenia się z jednej strony, a pełzania z drugiej.

W obrazie histologicznym stwierdza się hiperparakeratozę, w której obrębie gromadzące się komórki zapalne tworzą mikroropnie – tak zwane ropnie Monro. W tych miejscach zauważa się także nacieczenie zapalne błony śluzowej właściwej. Podobne zmiany mogą również występować w jamie ustnej na błonie śluzowej o luźnym utkaniu, z identycznym obrazem histopatologicznym.

Uszkodzenia wykazują tendencję do zmiany kształtu i migracji z biegiem czasu. Stan może się zmieniać z dnia na dzień – zmiany łączą się, powiększają, zmieniają kształt lub znikają, aby po chwili pojawić się w miejscu. Kolejną zmienną są okresy remisji i zaostrzenia. Może wystąpić nawrót w tych samych lokalizacjach nawet kilka lat później. Zmiany te leczą się samoistnie, nie pozostawiając blizn.

Przyczyny dolegliwości

Język geograficzny może występować w przebiegu:

  • łuszczycy skóry;
  • zespołu Reitera;
  • liszajca opryszczkowatego skóry;
  • zapalenia ciągłego krostkowego skóry.

Ponadto język geograficzny jest niemal stałym objawem u dzieci z wadami serca wrodzonymi oraz u dzieci atopowych. Nie ustalono jednak dokładnych przyczyn pojawiania się omawianych zmian na języku. Uważa się, że stres, niedobory pokarmowe, zaburzenia hormonalne oraz choroby wrodzone mogą być czynnikiem sprzyjającym. Do innych czynników ryzyka zaliczono:

  • astmę;
  • stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych;
  • cukrzycę młodzieńczą;
  • skłonność do chorób immunologicznych;
  • niedobory witamin i innych składników odżywczych;
  • choroby żołądka;
  • zespół Downa.

W przypadku podejrzenia języka geograficznego warto udać się na konsultację do lekarza. Sama dolegliwość nie jest niebezpieczna, praktycznie nie wpływa na stan zdrowia i nie daje uciążliwych objawów. Jednakże w niektórych przypadkach może wskazywać na toczące się choroby, które wymagają podjęcia leczenia.

Jak leczyć język geograficzny?

Stan ten nie wymaga leczenia. Niekiedy zmiany ustępują samoistnie. Jeśli jednak występują objawy nadwrażliwości przy jedzeniu pokarmów kwaśnych lub ostrych lub też jeśli występuje samoistne pieczenie języka, to stan ten może być wynikiem zapalenia błony śluzowej w obrębie obnażonych powierzchni. Postępowanie wówczas jest takie jak w nieżytowym zapaleniu błony śluzowej.

Objawowo można stosować środki przeciwzapalne, płukanki ziołowe czy leki przeciwhistaminowe. Wykazano, że w wielu przypadkach częściową poprawę obserwuje się po modyfikacji diety, np. włączając suplementację witamin: A, C i z grupy B.

Bibliografia

  1. Szpringer-Nodzak M., Wochna-Sobańska M., Stomatologia wieku rozwojowego, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2015.
  2. Zdrojewicz Z., Majewski J., Pająk J., Sycz R., Język prawdę ci powie, czyli język jako narzędzie diagnostyczne wielu chorób, Medycyna Rodzinna, 3/2017.
  3. Mrówka-Kata K., Namysłowski G., Banert K., Ścierski W., Zapalenia języka i inne wybrane jego zmiany o charakterze łagodnym, Forum Medycyny Rodzinnej, 2/2008.


Polecane produkty:
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *