Badanie krwi

Spis treści

Badanie krwi to ogólna nazwa stosowana do grupy badań diagnostycznych wymagających pobrania próbki krwi żylnej do analizy laboratoryjnej. Najczęściej mianem tym określa się morfologię krwi obwodowej, choć tak naprawdę może ono posłużyć w stosunku do wielu innych badań, np. witamin, hormonów, czynników krzepnięcia czy czynników stanu zapalnego.

Badanie krwi

Na czym polega badanie krwi?

Badanie krwi polega na pobraniu próbki krwi najczęściej z żyły łokciowej znajdującej się w zgięciu przedramienia (choć można tego dokonać także z palca lub z pięty, np. u niemowląt), po czym zostaje ona odpowiednio zabezpieczona, opisana i przetransportowana do laboratorium medycznego, gdzie zostanie poddana szczegółowej analizie. Cała procedura trwa zaledwie kilka minut i jest całkowicie bezbolesna – nie wymaga znieczulenia miejscowego. Igła jest na tyle cienka, że wkłucie może przypominać delikatne ukąszenie komara i trwa zaledwie sekundę.

Problem pojawia się w przypadku osób, które boją się krwi i igieł. Wówczas przebieg badania powinien zostać odpowiednio zmodyfikowany. Należy poprosić pacjenta o odwrócenie głowy w drugą stronę, przy czym powinien on znajdować się w pozycji leżącej. Osoba pobierająca krew powinna się upewnić, że okno w pomieszczeniu jest otwarte i zapewnia dostawę świeżego powietrza. Po pobraniu krwi pacjent powinien pozostać jeszcze przez parę minut w pozycji leżącej, co wyeliminuje ryzyko omdlenia po wstaniu. Wstając, najpierw powinien przyjąć pozycję siedzącą, w tym momencie należy zaproponować mu szklankę wody. Dopiero po jej wypiciu może wstać i udać się do domu.

Każdorazowo po pobraniu krwi do badań diagnostycznych w miejscu wkłucia przykłada się gazik. Należy uciskać go przez kilka lub kilkanaście minut, aby zapobiec krwiakowi i miejscowej bolesności. Ucisk na żyłę sprawi, że krew nie wynaczyni się poza jej obrąb, szybko zasklepiając rankę po wkłuciu.

Badanie krwi – wskazania

Wskazań do badania krwi jest wiele. Przykładowo pacjent skarżący się na nadmierne wypadanie włosów, ciągłe zmęczenie i nagłą zmianę masy ciała powinien mieć zbadane przede wszystkim hormony tarczycy. Z kolei kobieta od dłuższego czasu starająca się o potomstwo, niestety bez rezultatu, powinna zbadać dodatkowo hormony płciowe. Pacjentów z bolesnością stawów bada się pod kątem czynników stanu zapalnego i witaminy D.

Morfologia krwi obwodowej jest podstawowym, najczęściej wykonywanym badaniem krwi. Tak naprawdę zleca się je w przebiegu wszelkich problemów zdrowotnych, z którymi zgłasza się pacjent, także przy okazji innych, bardziej szczegółowych badań diagnostycznych. Przyjmuje się, że badanie morfologiczne powinno być wykonywane kontrolnie raz w roku, także przez osoby całkowicie zdrowe.

Ile kosztuje badanie krwi?

Cena badania krwi zależy od tego, które parametry będą sprawdzane. Oto przykłady cen najczęściej wykonywanych badań:

  • morfologia – 9 zł;
  • OB (Odczyn Biernackiego) – 9 zł;
  • APTT – 10 zł;
  • fibrynogen – 16 zł;
  • D-dimery – 46 zł;
  • glukoza – 10 zł;
  • elektrolity – 25 zł;
  • lipidogram – 32 zł;
  • cholesterol całkowity – 10 zł;
  • trójglicerydy – 11 zł;
  • panel wątrobowy (ALT, AST, ALP, BIL, GGTP) – 35 zł;
  • bilirubina całkowita – 10 zł;
  • mocznik – 9,50 zł;
  • albumina – 10 zł;
  • ferrytyna – 38 zł;
  • witamina D3 – 75 zł.

Takich badań jest jednak znacznie więcej. Mogą być one przepisane również przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej w ramach NFZ, wówczas pacjent nie ponosi żadnych kosztów.

Przeciwwskazania do badania krwi

Do badania krwi nie ma żadnych przeciwwskazań. W zależności od sprawdzanych parametrów należy jednak odpowiednio się do tego przygotować. Niektóre wymagają stawienia się do placówki na czczo z samego rana, przy innych należy odstawić poszczególne leki, a jeszcze inne wymagają umówienia się na pobranie krwi w określonym dniu cyklu miesiączkowego.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Krupienicz A., Podstawy pielęgniarstwa – repetytorium przedegzaminacyjne, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2018.
  2. Solnica B., Diagnostyka laboratoryjna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *