Pęknięcie zęba

Spis treści

Pęknięcie zęba to problem zarówno natury estetycznej, jak i zdrowotnej. Wiąże się z dolegliwościami bólowymi oraz szeregiem innych, poważniejszych objawów. Wyróżniamy kilka przyczyn tego zjawiska, jednak najczęściej prowadzi do niego osłabienie szkliwa i zębów.

Pęknięcie zęba

Przyczyny pęknięcia zęba

Pęknięcie zęba może przytrafić się każdemu, np. wskutek urazu czy ugryzienia bardzo twardej rzeczy. Czynnikiem ryzyka jest nieprawidłowo rozłożone wypełnienie w obrębie danego zęba, np. zbyt wysoka plomba, a także wszystkie czynniki ryzyka, które osłabiają kości – osteoporoza, osteopenia, przewlekłe przyjmowanie glikokortykosteroidów czy niedobory minerałów i witamin. Ryzyko pęknięć pojawia się również przy nadmiernym przeciążaniu zgryzu.

W przypadku osłabienia szkliwa i zębów nie od razu następuje pęknięcie zęba. Początkowo dochodzi bowiem do tak zwanych rys szkliwnych, które zwykle nie dają żadnych objawów. Stopniowe, pogłębiające się osłabienie zębów stwarza idealne warunki do poważniejszych urazów – nie tylko pęknięć, ale i złamań.

Jak objawia się pęknięcie zęba?

Początkowo, gdy pęknięcie obejmuje swoim zasięgiem szkliwo i powierzchowne warstwy zębiny, objawy bólowe są nieznaczne i ze względu na swój charakter mogą być mylone z nadwrażliwością zębów. Wraz z pogłębianiem pęknięcia w zębinie pojawiają się nieokreślone dolegliwości bólowe, głównie podczas żucia pokarmów.

Powyższe objawy mogą się utrzymywać przez wiele lat i pojawiać tylko okazjonalnie. Jednocześnie często trudno je dokładnie zlokalizować. Wykonanie zdjęcia RTG rzadko jest pomocne w takich sytuacjach. Szczelinę pęknięcia można zaobserwować tylko wtedy, gdy występuje w płaszczyźnie przedsionkowo-językowej.

Leczenie pęknięcia zęba

Leczenie tego typu urazów uwarunkowane jest stanem miazgi i wielkością pęknięcia. W przypadku pęknięcia zęba z zachowaną prawidłową reakcją miazgi, należy wykonać koronę, którą osadza się na specjalny cement. Leczenie endodontyczne zęba wymagane jest wówczas, gdy stwierdzi się patologiczną reakcję ze strony miazgi. Pęknięcia całkowite, zwłaszcza wzdłuż osi długiej zęba, są wskazaniem do leczenia zachowawczo-chirurgicznego lub chirurgicznego.

Bardzo ważne jest wczesne podjęcie leczenia, ponieważ zignorowanie pęknięcia zęba może doprowadzić do poważnych powikłań. Są to między innymi:

  • podrażnienie policzków czy języka ostrzejszymi krawędziami w miejscu pęknięcia;
  • nieświeży oddech;
  • coraz silniejsze bóle, czemu często towarzyszy obrzęk;
  • obrzęk i ból węzłów chłonnych;
  • ropnie okołowierzchołkowe.

W miejscu pęknięcia powstaje ponadto sprzyjająca okolica dla bakterii i drobnoustrojów. Nie tylko powodują one wspomniany nieprzyjemny zapach z ust, ale także zwiększają ryzyko rozwoju kamienia nazębnego i próchnicy tego zęba.

Na koniec należy wspomnieć, że gdy pęknięcie zęba lokalizuje się poniżej linii dziąseł, niekiedy jedyną opcją terapeutyczną może być ekstrakcja zęba. Bardzo ważna jest szczegółowa diagnostyka pacjenta i określenie przyczyny oraz miejsca tej patologii.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Arabska-Przedpełska B., Pawlicka H., Współczesna endodoncja w praktyce, Wydawnictwo Bestom, Łódź 2011.
  2. Steciuk A., Emerich K., Urazy zębów – przegląd wytycznych postępowania na podstawie piśmiennictwa oraz opisu przypadków, Annales Academiae Medicae Gedanensis, 46/2016.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *