Chirurgia szczękowa

Spis treści

Chirurgia szczękowa to dziedzina medycyny łączącą w sobie stomatologię i medycynę. Zajmuje się leczeniem problemów w obrębie twarzy, które mogą, ale nie muszą wiązać się z jamą ustną i zębami. Specjalizacja z chirurgii szczękowej trwa dodatkowo 5 lat.

Chirurgia szczękowa

Chirurgia szczękowa a chirurgia stomatologiczna

Choć oba terminy często wykorzystywane są zamiennie, odnoszą się do innych specjalizacji. Chirurgia stomatologiczna dotyczy operacyjnego leczenia problemów zlokalizowanych wyłącznie w obrębie jamy ustnej, podczas gdy chirurgia szczękowa (nazywana profesjonalnie chirurgią szczękowo-twarzową) obejmuje operacyjne leczenie problemów zlokalizowanych w obrębie całej twarzy, m.in. w jamie ustnej, stawach skroniowo-żuchwowych, żuchwie, szczęce czy nosie. Innymi słowy, chirurgia szczękowa obejmuje nieco bardziej zaawansowane przypadki i wymaga rozleglejszych umiejętności.

Chirurgia szczękowa – czym się zajmuje?

Do chirurga szczękowego warto zgłosić się z następującymi problemami zdrowotnymi:

  • powypadkowe urazy twarzoczaszki;
  • wady zgryzu wymagające chirurgicznej korekcji;
  • zwężenie szczęki lub zwężenie żuchwy;
  • nadmierne wysunięcie żuchwy;
  • stany zapalne kości twarzoczaszki;
  • dolegliwości zatok szczękowych.

Chirurg szczękowy zajmuje się między innymi:

I wieloma innymi dolegliwościami, które lokalizują się w obrębie twarzoczaszki i wymagają leczenia operacyjnego. Zazwyczaj pacjenci nie udają się bezpośrednio do chirurga szczękowego, lecz skierowani się przez innego specjalistę. Najczęściej jest to stomatolog, który stwierdzi na podstawie badań problemy wymagające interwencji chirurga szczękowego. Także laryngolog czy neurolog może skierować pacjenta do chirurga szczękowego.

Jak wygląda wizyta u chirurga szczękowego?

Wizyta u chirurga szczękowego może przebiegać na wiele sposobów, w zależności od problemu pacjenta. Jeśli celem jest usunięcie zęba zatrzymanego, lekarz wykonuje przegląd jamy ustnej oraz badanie RTG zębów. Z kolei gdy celem jest korekta brody lub poszerzenie kości szczęki, wykonuje się oględziny twarzy pacjenta z wyznaczeniem linii symetrycznych dla obu połówek twarzy oraz badanie RTG twarzoczaszki.
Oczywiście nieodłącznym elementem wizyty jest wywiad zdrowotny. Leczenie operacyjne jest dość wymagające i stanowi ingerencję w tkanki, dlatego istnieje wiele przeciwwskazań do jego wykonania. Należy zgłosić je lekarzowi na etapie wywiadu. To również moment, w którym pacjent przekazuje swoje oczekiwania odnośnie efektów końcowych. Jest to istotne zwłaszcza przy wszelkich korektach wyglądu.

Jak zostać chirurgiem szczękowym?

Aby zostać chirurgiem szczękowym, należy w pierwszej kolejności ukończyć 6-letnie studia lekarskie. Kończą się one zdaniem zawodowych egzaminów lekarskich oraz obroną pracy dyplomowej. Następnie należy ukończyć 5-letnią specjalizację na kierunku chirurgii szczękowo-twarzowej. Całe kształcenie się na chirurga szczękowego trwa więc 11 lat. Również specjalizacja kończy się zdaniem stosownych egzaminów.

Ile kosztuje wizyta u chirurga szczękowego?

Z pomocy chirurga szczękowego można skorzystać w ramach NFZ. Prywatnie przedział cen jest niezwykle rozległy i zależy od rodzaju wykonywanej operacji oraz lokalizacji opracowywanych tkanek. Na cenę wpływ ma również konieczność zastosowania znieczulenia miejscowego lub znieczulenia ogólnego. Ceny za zabieg mogą wahać się od 300 zł nawet do kilku tysięcy złotych. Wizyta diagnostyczna najczęściej kosztuje 200-400 zł.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Dziadek H., Chirurgia stomatologiczna i szczękowo-twarzowa. Repetytorium, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.
  2. Kryst L., Chirurgia szczękowo-twarzowa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2021.
Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *