Płukanie kieszonki dziąsłowej w domu

Spis treści

Płukanie kieszonki dziąsłowej w domu to często wykonywana czynność, dlatego należy wiedzieć, jak wykonywać ją w sposób prawidłowy. Przede wszystkim warto mieć na uwadze, że takie płukanie może być elementem wspomagającym profesjonalne leczenie u dentysty, nigdy jedyną czynnością podejmowaną celem zmniejszenia dolegliwości bólowych.

Płukanie kieszonki dziąsłowej w domu

Czym jest kieszonka dziąsłowa?

Kieszonka dziąsłowa (zębowa) to niewielka szczelina zlokalizowana w pobliżu szyjki zęba, a dokładniej – między brzegiem dziąsła a jego przyczepem nabłonkowym. W warunkach fizjologicznych nie powinna przekraczać 2-3 mm. Jeśli jednak osiągnie większe rozmiary, uznawana jest za zjawisko patologiczne i wymaga odpowiedniego leczenia. Wiąże się bowiem m.in. z dolegliwościami bólowymi.

Powiększona kieszonka dziąsłowa

Do powiększenia kieszeni dziąsłowej może dojść wskutek:

  • nieprawidłowej higieny jamy ustnej, szczególnie zbyt silnego dociskania szczoteczki podczas mycia zębów;
  • nałogowego palenia papierosów;
  • nieprawidłowej diety, zwłaszcza bogatej w węglowodany;
  • stanów zapalnych dziąseł;
  • przewlekłych chorób przyzębia.

Jeśli dojdzie do jej powiększenia, typowe są nie tylko dolegliwości bólowe, ale również:

Powiększenie kieszonek zębowych może prowadzić do nazębnego i poddziąsłowego kamienia, paradontozy i innych poważnych dolegliwości, których leczenie uznaje się za długotrwałe. W przypadku powiększenia kieszonki zębowej nie można liczyć na jej samoistne wyleczenie. Najlepiej udać się do periodontologa, który jest specjalistą w tego typu problemach. Wykona on badania mające na celu określenie głębokości kieszonki i ustali indywidualny plan leczenia. Leczenie najczęściej rozpoczyna się od płukania kieszonki zębowej i usunięcia kamienia nazębnego.

Płukanie kieszonki zębowej w domu

Czynność płukania kieszonki zębowej można wykonać w domu, nie zastąpi ona jednak wizyty u specjalisty. W pierwszej kolejności należy zaopatrzyć się w aptece w strzykawkę oraz grubą igłę. W przypadku igły przełam ją, aby pozbyć się ostrej końcówki. Płyn, którym chcesz płukać kieszonkę, umieść w strzykawce i umieść igłę w miejscu wymagającym płukania. Delikatnie i powoli wciskaj płyn w kieszonkę. Już po kilku takich aktach powinna być wyraźnie odczuwalna ulga.

Oczywiście wraz z postępem medycyny, na rynku pojawiły się udogodnienia mające na celu ułatwienie tego typu czynności. Można więc zaopatrzyć się w gotowy zestaw do płukania jam ustnej wraz z dołączoną instrukcją obsługi. Płukanie kieszonki zębowej w domu może się okazać skuteczne, wymagana jest jednak dodatkowa wizyta u periodontologa. Prawdopodobnie konieczne będzie wykonanie kiretażu poddziąsłowego. W innym razie samo płukanie nie przyniesie oczekiwanych efektów.

Pozostałe czynności

Nie tylko płukanie kieszonki dziąsłowej jest ważne. Elementem nieodłącznym powinna być prawidłowa higiena jamy ustnej (szczotkowanie zębów, nitkowanie przestrzeni międzyzębowych i korzystanie z płynów do płukania ust), a także ziołowe płukanki. Jeśli celem jest zmniejszenie stanu zapalnego i działanie antybakteryjne, dobrze sprawdzą się płukanki z rumianku i z szałwii. Można je wykonywać nawet 2-3 razy dziennie. Celem działanie przeciwzapalnego można również aplikować w okolicę dziąsła specjalne żele.

Zobacz również: Jak wzmocnić zęby i dziąsła?



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Roberson T., Heymann H., Swift E., Stomatologia zachowawcza, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2010.
  2. Mueller H., Górska R., Periodontologia, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 22017.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *