Kiretaż

Spis treści

Kiretaż to zabieg popularny w periodontologii. Jego celem jest redukcja głębokości kieszonek przyzębnych. Kiretaż polega na wyskrobaniu zapalnie zmienionych tkanek miękkich od dna kieszonki do grzbietu wyrostka. Zawsze wykonuje się go z zabiegiem usunięcia złogów nazębnych i polerowaniem powierzchni korzenia.

Kiretaż

Charakterystyka kiretażu

Wyróżnia się:

  • kiretaż dziąsłowy;
  • kiretaż poddziąsłowy.

Kiretaż dziąsłowy

Dziąsłowy polega na usunięciu z bocznej ściany kieszonki dziąsłowej zapalnej tkanki ziarninowej wraz z przyczepem nabłonkowym.

Kiretaż poddziąsłowy

Z kolei kiretaż poddziąsłowy wykonuje się apikalnie do przyczepu nabłonkowego i dotyczy on przyczepu łącznotkankowego aż do brzegu wyrostka. Przeprowadza się go kiretami uniwersalnymi i kiretami Graceya. Podczas zabiegu brzeg dziąsła podtrzymywany jest opuszką palca.

Zapalna tkanka ziarninowa pokryta jest nabłonkiem, który głęboko w nią wnika i jest barierą dla przyczepienia się nowych włókien kolagenowych. Gdy powierzchnia korzenia jest dokładnie oczyszczona, większość bakterii jest usunięta i patologiczna tkanka zmieniona zapalnie ulega powolnej resorpcji bez potrzeby usuwania jej za pomocą kiretażu.

Wyróżnia się również zabieg metodą zamkniętą i otwartą. W przypadku tej pierwszej kieszonki nie mogą mieć więcej niż 5 mm głębokości. Cala procedura przebiega bez nacinania tkanek miękkich. Z kolei kiretaż otwarty wykonuje się u pacjentów, których kieszonki zębowe mają powyżej 5 mm głębokości. Zabieg zalicza się wówczas do chirurgicznych, ponieważ w jego trakcie lekarz nacina dziąsło, aby odsłonić głębiej zlokalizowane tkanki.

Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym.

Wskazania

Wskazania do kiretażu są ograniczone. Zabieg zawsze wykonuje się po SRP (oczyszczanie powierzchni korzenia z kamienia nazębnego i płytki nazębnej), w kieszonkach o głębokości do 5 mm, celem tworzenia nowego przyczepu nabłonkowego. Wskazaniem do zabiegu są stany zapalne przyzębia. Zaleca się go na obszary, gdzie można wykonać tylko terapię zamkniętą i nie ma wskazań do chirurgicznego zabiegu płatowego. Często kiretaż przeprowadza się w fazie leczenia podtrzymującego podczas wizyt kontrolnych, szczególnie jeśli u pacjenta wykonywano już zabiegi chirurgiczne z płatem dostępu.

Podsumowując, kiretaż wykonuje się wówczas, gdy samo usuwanie płytki nazębnej czy kamienia z powierzchni zębów nie daje oczekiwanych rezultatów. Wówczas warto zdecydować się na oczyszczenie dalszych części zębów.

Cel zabiegu

Celem kiretażu jest spłycenie zbyt głębokich kieszonek dziąsłowych, które przyczyniają się do odkładania w nich płytki nazębnej. To z kolei z upływem czasu powoduje tworzenie kamienia nazębnego, próchnicy i stanów zapalnych.

Okres pozabiegowy

Po zabiegu pacjent może odczuwać następujące dolegliwości:

Nie są to powody do niepokoju. Po zabiegu pacjent musi przestrzegać zaleceń, które umożliwią szybką regenerację tkanek i powrót do zdrowia. Na początek warto skupić się na rzeczy najważniejszej, jaką jest prawidłowa higiena jamy ustnej. Najlepiej, aby zęby szczotkować miękką szczoteczką. W aptekach można otrzymać szczoteczki przeznaczone dla osób po zabiegach stomatologicznych. Nie wolno zaniedbywać szczotkowania. Z początku jednak należy ograniczać czynność wyłącznie do koron zębowych, szczególnie uważając, aby nie naruszyć dziąseł.

W niektórych przypadkach lekarz przepisze antybiotyk. Należy go stosować zgodnie z zaleceniami. W pierwszych dniach po zabiegu zaleca się unikanie palenia papierosów, spożywania alkoholu, gorących pokarmów. Wskazana jest natomiast dieta półpłynna. W przypadku kiretażu otwartego lekarz założy również szwy. W związku z tym po pewnym czasie pacjent będzie się musiał zgłosić na ich zdjęcie.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Górska R., Konopka T., Periodontologia współczesna, Wydawnictwo Med Tour Press International, Otwock 2013.
  2. Kusa-Podkańska M., Nastaj M., Wysokińska-Miszczuk J., Periodontologiczne zabiegi profilaktyczne możliwe do wykonania w jamie ustnej u osób starszych, Gerontologia Polska, 1/2013.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *