Jak wzmocnić zęby i dziąsła, aby cieszyć się zdrową i piękną jamą ustną? Od dawna wiadomo, że zdrowe zęby świadczą o zdrowiu całego organizmu, są także elementem w wyglądzie, na który zwraca się uwagę w pierwszej kolejności. Aby zęby były mocne warto zadbać także o dziąsła. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, jak tego dokonać.
Jak wzmocnić zęby?
Zęby są bardzo ważnym elementem ciała człowieka. Dzięki nim możliwe jest nie tylko gryzienie, rozdrabnianie i ogólnie rozumiane spożywanie pokarmów, ale także wyraźne, prawidłowe mówienie. Ponadto zęby stanowią podporę dla warg i zapobiegają ich zapadaniu się w głąb jamy ustnej, odpowiadają więc za estetykę wyglądu.
Aby cieszyć się mocnymi zębami należy w pierwszej kolejności usunąć z nich nadmiar płytki nazębnej i kamień nazębny. Czynność tę wykonuje się u stomatologa (piaskowanie i skaling). Zaleca się wykonywanie profesjonalnego czyszczenia zębów raz na pół roku. Jednocześnie należy poddawać się fluoryzacji zębów (najczęściej zabieg wykonywany jest tuż po skalingu). W warunkach domowych należy dokładnie szczotkować zęby nie omijając przy tym języka i wewnętrznej strony policzków. Nie należy przy tym zbyt mocno dociskać włosia szczoteczki do zębów, ponieważ można tym samym uszkodzić szkliwo.
Warto spożywać produkty bogate w wapń, krzem, fluor, magnez, witaminę D, koenzym Q10 i kolagen. Produkty te wpływają korzystnie na kondycję nie tylko zębów, ale i całej jamy ustnej oraz ogólne zdrowie organizmu. Wykazano, że probiotyki i naturalna żywność probiotyczna wspierają mikroflorę jamy ustnej, tym samym wzmacniając zęby. Unikaj spożywania cukrów prostych, które stanowią idealną pożywkę dla bakterii.
Jak wzmocnić dziąsła?
Osłabione dziąsła najczęściej manifestują się krwawieniem. Stają się miękkie, mogą odstawać od powierzchni zęba. Krwawienie pojawia się podczas spożywania twardych pokarmów, szczotkowania zębów czy nitkowania przestrzeni międzyzębowych. Osłabione dziąsła mogą prowadzić do wielu poważnych chorób, w ostateczności nawet do obniżenia szyjek zębowych i wypadania zębów.
W przypadku zauważenia u siebie objawów osłabienia dziąseł w pierwszej kolejności należy zdiagnozować przyczynę tego stanu. Najczęściej jest to nadmiar płytki nazębnej, kamień nazębny lub próchnica. Wówczas należy wybrać się do stomatologa na dokładne czyszczenie zębów – takie rozwiązanie zazwyczaj powoduje ustąpienie krwawienia i stopniowe wzmacnianie dziąseł. Jak w przypadku wzmacniania zębów – konieczna jest prawidłowa i regularna higiena jamy ustnej. Początkowo należy stosować miękką szczoteczkę do dziąseł, a wraz z ich wzmacnianiem zamienić ją na średnią.
Na stan dziąseł duży wpływ ma także dieta, czyli to, co jemy na co dzień. Aby cieszyć się mocnymi, zdrowymi dziąsłami, warto sięgać po produkty bogate w:
- witaminę C – np. jagody goji, acerola, chlorella, natka pietruszki, papryka;
- witaminę K – np. wątróbka, zielone warzywa liściaste;
- kompleks witamin z grupy B – głównie świeże warzywa i owoce;
- koenzym Q10;
- kolagen;
- wapń – np. nabiał;
- fosfor – np. sery, mleko, jaja, mięso;
- magnez – np. warzywa strączkowe, kakao, kasza.
Zobacz również: Dieta na zdrowe zęby.
Aby cieszyć się zdrowymi i mocnymi dziąsłami należy dodatkowo unikać palenia papierosów i ograniczyć spożywanie cukrów prostych. Regularnie używaj nici do zębów, ale pamiętaj o prawidłowym sposobie ich stosowania. To jedna z czynności najlepiej wzmacniających dziąsła.
Polecane produkty:
Naturalny koenzym Q10
Koenzym Q10 bioalgi to naturalny produkt, uzupełniający niedobory tej ważnej dla organizmu substancji. Jest to czysty izomer trans, taki sam jak występuje w ciele człowieka. Dzięki temu posiada bardzo wysoką biodostępność (wchłanialność) ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Nagel R., Naturalne metody na zdrowe zęby, Wydawnictwo Vital, Białystok 2015.
- Szepietowska Z., Majdanik W., Górska R., Zadurska M., Plakwicz P., Diagnostyka i przygotowanie tkanek miękkich przed leczeniem ortodontycznym, Forum Ortodontyczne, 4/2019.