Pedodoncja to dział stomatologii zajmujący się profilaktyką i leczeniem schorzeń zębów u dzieci. Różni się od stomatologii osób dorosłych, ponieważ jama ustna dziecka wykazuje inną budowę i fizjologię. Pedodonta zajmuje się dziećmi i młodzieżą do 18. roku życia.
Czym zajmuje się pedodonta?
Pedodoncja kładzie nacisk głównie na profilaktykę i zapobieganie patologii jamy ustnej dziecięcej. Podstawowe zabiegi profilaktyczne wykonywane przez pedodontę obejmują:
- lakierowanie;
- lakowanie;
- fluoryzację;
- przegląd uzębienia.
Jeśli jednak dojdzie do rozwoju patologii w jamie ustnej dziecka, pedodonta wdraża postępowanie lecznicze. Najczęstszym problemem dzieci jest próchnica (np. butelkowa), ułamanie zęba mlecznego lub schorzenia błony śluzowej (afty, nadżerki itd.). Pedodonta może także prowadzić terapię wad zgryzu u dziecka, zaburzeń ząbkowania oraz innych dolegliwości w obrębie zarówno zębów mlecznych, jak i stałych.
Kiedy wybrać się do pedodonty?
Uznaje się, że pierwsza wizyta u stomatologa dziecięcego powinna wypaść już w okolicach 3. roku życia dziecka, gdy wyrzną się zęby mleczne. Taka wizyta ma na celu nie tylko przegląd uzębienia, ale również przyzwyczajenie dziecka do środowiska stomatologicznego. Są to tak zwane wizyty adaptacyjne, dzięki którym dziecko w starszym wieku nie obawia się wizyt u dentysty. Do pedodonty należy wybrać się również zawsze przy zauważeniu:
- wad wymowy, wad zgryzu, nieprawidłowego wyrzynania się zębów mlecznych;
- bardzo bolesnego, nietypowego ząbkowania;
- patologii w budowie podniebienia czy żuchwy;
- przebarwień śluzówki jamy ustnej;
- aft, nadżerek, owrzodzeń w jamie ustnej;
- próchnicy.
Wskazaniem do wizyty jest również nieświeży oddech mimo prawidłowej higieny jamy ustnej dziecka. Może świadczyć o rozwijającej się próchnicy lub obecności kamienia nazębnego, którego należy szybko się pozbyć. Uzębienie dziecka należy kontrolować regularnie co kilka miesięcy, ponieważ zęby mleczne są znacznie bardziej podatne na schorzenia, w tym próchnicę.
Pedodoncja a stomatologia
Pedodonta to nie to samo co stomatolog osób dorosłych. Różnica wynika nie tylko z nazwy. Pedodontę musi cechować zupełnie inne nastawienie i podejście do młodych pacjentów – musi mieć dużo empatii, cierpliwości i życzliwości. Wizyta dziecka u dentysty może okazać się trudnym wyzwaniem, zwłaszcza, jeśli dziecko nie wykazuje chęci współpracy. Stomatolog dziecięcy musi znać wiele sposobów na podejście dziecka i zdobycie jego sympatii, co umożliwi leczenie. Stomatolog osób dorosłych również powinien być życzliwy i miły, jednak praca z osobami dorosłymi nie jest tak wymagająca, jak praca z dziećmi. Różnice widać również w wiedzy obydwu specjalistów. Pedodonta musi znać wszystkie dolegliwości uzębienia wieku dziecięcego, zaś stomatolog – osób dorosłych.
Zobacz również: Pierwsza wizyta dziecka u dentysty.
Ceny wizyty u takich specjalistów są podobne. Prywatnie wizyta kosztuje zazwyczaj 100-200 zł, w zależności od wykonywanych zabiegów, renomy gabinetu i jego lokalizacji. Dobry gabinet stomatologii dziecięcej powinien być wyposażony w kącik zabaw, który umożliwi dziecku rozluźnienie się i wywoła w nim miłe skojarzenia. Dzięki temu młody pacjent chętniej będzie odwiedzał swojego dentystę.
Polecane produkty:
Olej z czarnuszki
Olej z czarnuszki to w 100% naturalny produkt o wysokiej koncentracji cennych składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jest źródłem m.in. niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), mikroelementów, witamin Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Szpringer-Nodzak M., Wochna-Sobańska M., Stomatologia wieku rozwojowego, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2003.
- Mielczarek A., Kowalik R., Najman M., Podręcznik dla asystentek i higienistek stomatologicznych, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.