Chirurg szczękowy

Spis treści

Chirurg szczękowy (pełna nazwa: chirurg szczękowo-twarzowy) to lekarz specjalista zajmujący się operacyjnym leczeniem problemów zdrowotnych i wad dotyczących jamy ustnej oraz okolicznych tkanek. Najczęściej wykonuje on ekstrakcje zębów, choć w rzeczywistości zakres jego usług jest znacznie bardziej rozbudowany. Warto bliżej poznać ten wyjątkowy zawód.

Chirurg szczękowy

 Chirurg szczękowy – czym się zajmuje?

Chirurg szczękowy zajmuje się przede wszystkim chirurgicznym usuwaniem zębów. W przypadku osób dorosłych przeważnie miejsce ma ekstrakcja trzech zębów trzonowych (tzw. ósemek, zębów mądrości), zaś bez względu na wiek ekstrakcja zębów może wynikać ze zniszczenia ich (np. wskutek próchnicy, obumarcia zęba) oraz nadmiernej ilości, co ma miejsce w trakcie leczenia ortodontycznego, gdy okazuje się, że łuk dziąsłowy jest zbyt wąski i nie mieści wszystkich wyrzniętych zębów stałych.

Chirurgia szczękowa to jednak nie tylko potocznie nazywane wyrywanie zębów. Specjalista ten może uzupełnić leczenie ortodontyczne, np. gdy pojawia się konieczność wykonania zabiegu na żuchwie lub szczęce. Może wdrożyć chirurgiczną korekcję nadmiernie wysuniętej żuchwy, zwężonej szczęki, zgryzu otwartego. To nierzadko jedyny trwały i efektywny sposób, aby przywrócić symetrię i prawidłowe, docelowe ustawienie brody.

Chirurg szczękowy zajmuje się również chirurgicznym leczeniem urazów mechanicznych, np. urazów powypadkowych. Jeśli poszkodowany w ich trakcie doświadczył złamania kości w obrębie twarzy lub zwichnięcia stawów skroniowo-żuchwowych, koniecznie potrzebuje pomocy tego lekarza. Do urazów szczękowo-twarzowych dochodzi często podczas bójek, upadków z wysokości czy w różnego rodzaju katastrofach budowlanych. Należy również zaznaczyć, że drogą chirurgii szczękowej przywraca się estetykę wyglądu twarzy u pacjentów onkologicznych.

Należy zaznaczyć, że zabiegi z zakresu chirurgii szczękowej przeprowadzane są zawsze w znieczuleniu miejscowym, a jeśli stan pacjenta tego wymaga, nawet w znieczuleniu ogólnym. Przed wykonaniem zabiegu przeważnie zaleca się zdjęcie RTG, aby dokładnie uwidocznić tkanki twarde poddawane leczeniu.

Chirurg szczękowy – kto to?

Jeśli już wiadomo, czym dokładnie zajmuje się chirurg szczękowy, warto dowiedzieć się, kto może nim zostać. W wielu państwach w Europie chirurgia szczękowo-twarzowa jest specjalizacją wyłącznie lekarską, zaś specjalizacją lekarsko-dentystyczną jest chirurgia stomatologiczna. Wówczas, aby móc uzyskać tytuł specjalisty w dziedzinie chirurgii szczękowo-twarzowej, lekarz musi dodatkowo posiadać dyplom lekarza dentysty. W Polsce jednak specjalizacja w dziedzinie chirurgii szczękowo-twarzowej jest specjalnością zarówno lekarską, jak i lekarsko-dentystyczną.

Chirurgiem szczękowym może więc zostać zarówno lekarz (osoba po ukończeniu 6-letnich studiów medycznych na kierunku lekarskim), jak i stomatolog (osoba po ukończeniu 5-letnich studiów medycznych na kierunku lekarsko-dentystycznym). Niestety w Polsce brakuje takich specjalistów. Szacuje się, że mniej niż 400 osób zdecydowało się zostać chirurgiem szczękowo-twarzowym.

Wizyta u chirurga szczękowego – jak wygląda?

Wizyta u chirurga szczękowego rozpoczyna się wywiadem zdrowotnym i krótką diagnostyką. Lekarz analizuje przyniesione badania obrazowe i ustala najlepszy dla pacjenta plan postępowania. Terapia odbywa się jeszcze na tej samej wizycie (np. w przypadku większości ekstrakcji zębów) lub na kolejnej (np. przy bardziej rozległych operacjach w obrębie twarzoczaszki, wymagających sporządzenia planu działania). Jeśli podawane będzie znieczulenie ogólne, lekarz kieruje również na niezbędne do tego badania krwi. Przebieg wizyty o chirurga szczękowego może być różny, w zależności od rodzaju zabiegu i jego celu.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Misiurewicz-Gabi A., Innowacje w chirurgii szczękowo-twarzowej, Kurier Medyczny, 3/2020.
  2. Kryst L., Chirurgia szczękowo-twarzowa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2021.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *